Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Dziecko waży teraz ok. 50 g, a jego ciało mierzy mniej więcej 11 cm – to tyle, co duża cytryna!
Jego ciałko zaczyna pokrywać się delikatnym meszkiem płodowym (zwanym lanugo), który powinien całkowicie zniknąć przed urodzeniem.
Na głowie pojawiają się pierwsze włosy - ich kolor w przyszłości ulegnie zmianie. Zaczynają też rosnąć brwi.
Zdarza się, że maluch miewa czkawkę, ale nie wydaje jeszcze dźwięków, bo tchawicę wypełnia płyn, a nie powietrze.
Trwa rozwój przewodu pokarmowego.
15. tydzień ciąży to czas, w którym maluch buduje masę mięśniową. Dzięki temu może wykonywać coraz więcej ruchów – już wkrótce je poczujesz.
Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy
Martwisz się, że czasami brakuje Ci tchu? Dzieje się tak, ponieważ macica napiera na przeponę, pozostawiając mało miejsca dla płuc, co utrudnia ich rozprężanie. Z upływem czasu problem niestety się nasili. Nie ma powodów do obaw – jest to naturalne. Gdybyś jednak odczuwała poważniejszy problem z oddychaniem, palce zaczęły sinieć, a serce biło tak, jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
W 15. tygodniu ciąży macica wystaje tuż nad spojeniem łonowym. Gdy się położysz, możesz ją wyczuć ręką.
Dowiedz się jakie rodzaje ćwiczeń są polecane kobietom w ciąży - przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
Z każdym dniem Twoje piersi rosną i niezależnie od tego, czy po porodzie będziesz karmić piersią, Twój biust zasługuje teraz na szczególne traktowanie. Kup odpowiednio dopasowany biustonosz, który będzie delikatny i jednocześnie stabilny. Stanik dla przyszłej mamy powinien dobrze podtrzymywać piersi, mieć szerokie ramiączka i być wykonany z materiału, który nie drażni wyjątkowo wrażliwych sutków.
Mimo że w 15. tygodniu ciąży dolegliwości przestały być mocno uciążliwe, nadal możesz odczuwać wahania nastroju, zwiększony apetyt, zgagę, wzdęcia, zaparcia.
W tym okresie możesz także doświadczyć anemii ciążowej, dlatego dbaj o siebie. Kontroluj przy tym ilość żelaza – jeśli spadnie poniżej wartości optymalnych, koniecznością może okazać się suplementacja.
Sprawdź, jakie witaminy w okresie ciąży są koniecznością – przeczytaj artykuł: Witaminy dla kobiet w ciąży: co i kiedy przyjmować?
Myślałaś o jodze dla ciężarnych? Ten rodzaj wysiłku jest dodatkowo korzystny ze względu na naukę technik oddychania. Upewnij się jednak, że taka forma aktywności fizycznej jest dla Ciebie bezpieczna.
Zobacz jakie ćwiczenia, oprócz jogi, możesz wykonywać w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Chcesz zachować dobrą formę? Poznaj ćwiczenia w ciąży
Kapryśne libido powinno zacząć budzić się z letargu wywołanego atakami nudności i zmęczeniem towarzyszącym pierwszemu trymestrowi. Wykorzystaj ten moment.
W trzecim trymestrze ochota na seks może znowu przeminąć. Jeśli to się nie stanie, pamiętaj by w tym czasie unikać pozycji „na misjonarza”, ponieważ w ciąży leżenie na plecach nie jest wskazane, ze względu na to, że może się wiązać z nadmiernym uciskiem na żyły dostarczające dziecku tlen.
Poznaj najlepsze pozycje seksualne dla kobiet w ciąży y - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie
15. tydzień ciąży to 4. miesiąc.
Brzuszek może delikatnie się zaokrąglić.
Obwód brzucha może wynieść o kilka lub kilkanaście cm więcej niż przed ciążą.
Poczas USG wykonuje się pomiary BPD (wymiar dwuciemieniowy), HC (obwód głowy płodu), AC (obwód brzucha płodu), FL (długość kości udowej płodu).
Na USG 3D na tym etapie można zobaczyć całego malucha i ustalić jego płeć.
Na tym etapie rozwija się układ pokarmowy i zaczynają rosnąć włosy.
Macica znajduje się między pępkiem i spojeniem łonowym.
Narządy zewnętrzne są widoczne. Można je zobaczyć na dobrym aparacie USG.
Brzuch może być normalny jak przed ciążą lub delikatnie wypukły.
Dziecko bardzo intensywnie macha rączkami i nóżkami.
Dziecko ma wielkość podobną do cytryny!
Dziecko ma przezroczystą skórę, która pokrywa się meszkiem. Rosną włosy, pojawiają się paznokcie i rysy twarzy.
Do 15. tygodnia ciąży możesz przytyć od 1,5 do 4 kg.
Jeśli brzuch zaczął cię nagle boleć, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Tak, jeśli lekarz ma dobry aparat, a dziecko odpowiednio się ułożyło.
Jeśli skurcze są regularne, szybko jedź do szpitala.
Nagłe plamienie jest wskazaniem do wizyty u lekarza lub w szpitalu.
Tak. Wielkość brzuszka to kwestia indywidualna.
Typowe objawy to: nacisk macicy na przeponę i powiększone piersi.
Część kobiet odczuwa mdłości na tym etapie.
Dziecko waży ok. 50 g.
Brzuszek nieco wystaje poniżej pępka.
Część kobiet czuje ruchy dziecka. Mogą przypominać trzepotanie skrzydełek motylka lub poruszające się bąbelki powietrza.