Ciazowy-brzuch-bez-tajemnic.png

Ciążowy brzuch bez tajemnic

Twój ciążowy brzuszek rośnie... a Ty zastanawiasz się, czy na pewno wszystko z nim w porządku? Jest za duży, a może za mały? Może wydaje Ci się twardy lub napięty? I co to za dziwne łaskotanie? Odkryj kilka ciekawych faktów o Twoim ciążowym brzuchu!

Ksiazka-Bebiklub-Text&Image.png

ABC ciążowego brzuszka

Zmiany, które zachodzą w Twoim ciążowym brzuchu mogą Cię zaskoczyć! Dowiedz się, co w tym niezwykłym czasie jest naturalne, a co powinno Cię zaniepokoić.

Rozmiar brzuszka

Icon-W-ktorym-miesiacu-widac-brzuch.png

W którym miesiącu widać brzuch?

Ciążowym brzuszkiem będziesz mogła się pochwalić w 12. tygodniu lub pod koniec 20. tygodnia. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej lub masz szczupłą budowę ciała, lub jeśli jest to Twoje kolejne dziecko, brzuch może być widoczny wcześniej.

Icon-Kiedy-rosnie-brzuch-w-ciazy

Kiedy najszybciej rośnie brzuch w ciąży?

Najszybciej będzie powiększać się między 20. a 30. tygodniem, w odpowiedzi na wyjątkowo intensywny rozwój rosnącego w Tobie maluszka. Na szczęście to, jak duży jest Twój brzuch w ciąży, nie ma dla zdrowia dziecka znaczenia.

Pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze-ruchy-dziecka.png

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Choć każdy maluch rozwija się w swoim tempie, pierwsze ruchy dziecka poczujesz najprawdopodobniej około 16. tygodnia ciąży (większość mam odczuwa je między 14. a 20. tygodniem1). Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, na pewno będzie to dla Ciebie wyjątkowy moment. I choć często słyszysz, że „dziecko kopie”, tak wyraźne objawy mogą pojawić się dopiero w późniejszych miesiącach. Czasem wczesne, pierwsze ruchy dziecka przypominają delikatne łaskotanie czy „bąbelki” przemieszczające się w brzuchu i łatwo pomylić je z dyskomfortem przewodu pokarmowego. Nie denerwuj się, jeśli po czasie aktywności nastąpiła cisza – czasem przerwa może być dosyć długa, dziecko ułożyło się w innej pozycji lub jego ruchy nie są na tyle silne, byś mogła je wyczuć.

Lekarz prowadzący z pewnością poinformuję Cię, że monitorowanie obecności ruchów dziecka jest konieczne od 26. tygodnia ciąży. Jeśli po tym tygodniu zaniepokoi Cię długi brak aktywności Twojego dziecka – jest to wskazanie do zgłoszenia się do szpitala.

¹ H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway, W oczekiwaniu na dziecko, Poznań 2011

Zadbaj-o-swoj-brzuch-w-ciazy.png

Zadbaj o swój brzuch w ciąży

Zadbaj o swój brzuch w ciąży

Są elastyczne i łatwo je dopasować do rosnącego ciążowego brzuszka. Pasy ciążowe chronią brzuch przed chłodem, przynoszą ulgę w dokuczających przyszłym mamom bólach kręgosłupa, podtrzymują mięśnie zapewniając odpowiednią postawę. Delikatnie unoszą brzuch, dzięki czemu będziesz czuła się komfortowo nosząc legginsy czy spodnie. Możesz nosić je pod spód luba na wierzch Twoich koszul i t-shirtów sprzed ciąży, bez konieczności wymiany całej garderoby.

Rozciągająca się skóra na Twoim nieustannie rosnącym brzuchu może powodować dokuczliwe swędzenie. Unikniesz tych problemów, jeśli będziesz pamiętać o smarowaniu brzuszka nawilżającymi kremami lub oliwkami. W tym okresie najlepiej będzie, gdy wykorzystasz produkty dedykowane dla kobiet w ciąży lub przeznaczone dla skóry wrażliwej.

Uciskające ubrania czy bielizna mogą być szczególnie niekomfortowe w tym wyjątkowym okresie i mogą podrażniać Twoją skórę, dlatego staraj się nosić niezbyt ciasne ubrania, najlepiej wykonane z przewiewnych tkanin.

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, staraj się utrzymywać aktywny poziom życia również w czasie ciąży. Ruch zapewni Ci lepszą sprawność i pozwoli uniknąć takich dolegliwości, jak bóle brzucha w czasie ciąży. W sprawie intensywności i rodzajów ćwiczeń, skonsultuj się z położną lub lekarzem prowadzącym.

Oprócz regularnego wysypiania się, pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednią pozycję podczas snu. Rosnący brzuszek z każdym tygodniem będzie ograniczał możliwość wygodnego ułożenia podczas snu, dlatego pomyśl o poduszce dla ciężarnych, która odciąży Twój kręgosłup.

Unikaj produktów, które wzmagają takie dolegliwości jak zgaga czy powodują dyskomfort trawienny, jak zaparcia czy wzdęcia. Dbaj o różnorodność posiłków i odżywiaj się zgodnie z zaleceniami lekarza, by dieta zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Twardy brzuch w ciąży

Twardy-brzuch-w-ciazy.png

Około 20. tygodnia ciąży możesz poczuć, że Twój brzuch robi się twardy. Niektóre mamy mają odczucie, że brzuch jest napięty. Przyczyną są tzw. skurcze przepowiadające, inaczej skurcze Braxtona-Hicksa. To bezpieczne i najbardziej typowe skurcze brzucha w ciąży. Oznaczają, że Twoja macica przygotowuje się do momentu narodzin dziecka. Skurcze trwają zazwyczaj 15-30 sekund, czasem nawet kilka minut. Aby je złagodzić, spróbuj zmienić pozycję, zrelaksować się lub wykorzystać czas na ćwiczenia oddechowe (poznasz je na zajęciach szkoły rodzenia). Jeśli skurcze nie są zbyt silne, ich częstotliwość ani intensywność nie wzrasta, nie towarzyszy im ból ani krwawienie – możesz być spokojna. Jeśli jednak zaobserwujesz powyższe, dodatkowe objawy, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Co-powinno-cie-zaniepokoic.png

Co powinno Cię zaniepokoić?

Co powinno Cię zaniepokoić?

Bóle brzucha w ciąży mogą mieć wiele przyczyn, z których większość nie oznacza powodów do niepokoju. W początkowych miesiącach przypominają bóle związane ze zbliżającym się okresem i wynikają z faktu, że Twoje ciało przygotowuje się do ciąży. W późniejszych miesiącach wiążą się zazwyczaj z rozwojem szybko rosnącego dziecka i co za tym idzie, powiększaniem się macicy oraz zmianami w Twoim organizmie. Pod sam koniec ciązy bóle brzucha o charakterze nasilonych bólów miesiączkowych są oznakami zbliżającego się porodu. Jeśli bólom brzucha w ciąży towarzyszą niepokojące objawy, jak krwawienie, plamienia, wzmożone ruchy dziecka lub ich brak - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Każde krwawienie w czasie ciąży jest niepokojące, więc bezzwłocznie udaj się do szpitala. Krwawienie może być oznaką np. odklejającego się łożyska.

Biegunka lub bóle żołądka w ciąży zazwyczaj wywołane są zatruciem pokarmowym lub grypą żołądkową. Biegunka może być również reakcją na zmiany hormonalne, jednak nie lekceważ jej, szczególnie gdy towarzyszą jej silne bóle, krwawienie czy inne niepokojące objawy. Pamiętaj, że biegunka odwadnia organizm, dlatego ważne jest uzupełnianie płynów w czasie trwania tych dolegliwości.

Obrzęki w czasie ciąży są naturalną przypadłością i zazwyczaj nie są niepokojącą oznaką, jednak bądź czujna, ponieważ mogą się nasilać. Jeśli obrzęki się nasilają, skonsultuj się z lekarzem.

Jeżeli swędzenie jest nie do zniesienia, a dodatkowo dostrzegasz inne niepokojące objawy, jak np. obrzęki czy zmiany skórne, nie ignoruj problemu, tylko koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie masz innych objawów, ale swędzi Cię całe ciało, koniecznie poinformuj o tym lekarza - brzmi to niegroźnie, ale może to być objaw cholestazy.

W czasie ciąży na brzuchu może pojawić się ciemna kreska, zwana linea negra. Jej obecność nie świadczy o żadnej nieprawidłowości, ale jej brak również nie powinien Cie niepokoić.

Alert

Czy wiesz, że ...

Zdecydowana większość kobiet zauważy teraz na swojej skórze rozstępy, pojawiające się przede wszystkim na brzuchu, a także na piersiach czy udach. Ich przyczyną jest rozciągnięcie się skóry wywołane szybkim przyrostem masy ciała i działaniem hormonów. Pamiętaj żeby w czasie ciąży dbać o to, by dieta przyszłej mamy była zbilansowana, masa ciała prawidłowa, a nawodnienie organizmu utrzymane na odpowiednim poziomie. W tym czasie możesz stosować kremy przeciw rozstępom i zachować aktywność fizyczną (o ile lekarz prowadzący nie zauważy przeciwwskazań).

Pytanie 1 z 6

Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

POZNAJ ENCYKLOPEDIĘ

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Image-Poradniki.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?