Alergia pokarmowa u niemowlęcia nie zawsze daje specyficzne objawy. Sprawdź, jak ją rozpoznać.
Ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowląt jest wyższe przy obciążeniu rodzinnym.
Zaburzenia w składzie mikrobioty jelitowej mogą skutkować rozwojem alergii pokarmowej.
Karmienie piersią jest jedną z najlepszych i najskuteczniejszych form zapobiegania alergii pokarmowej u niemowlęcia.
Alergia pokarmowa u dzieci występuje najczęściej w pierwszym okresie życia w związku z niedojrzałością układu immunologicznego.
Ryzyko zachorowania na chorobę o podłożu alergicznym rośnie w przypadku występowania tych chorób w rodzinie. Jeżeli jedno z rodziców lub rodzeństwo ma lub miało w przeszłości rozpoznaną chorobę alergiczną, szansa pojawienia się alergii u dziecka wynosi 20-40%, przy chorobie obojga rodziców ryzyko wynosi 40-60%. Ryzyko pojawienia się choroby alergicznej u niemowląt bez obciążenia alergią w rodzinie wynosi 5-15%.
Każdy spożyty przez dziecko pokarm może być alergenem. Najczęstszymi alergenami u niemowląt i dzieci są: mleko krowie, soja, jajo kurze, pszenica, orzeszki ziemne, ryby. U niemowląt dominuje alergia na białka mleka krowiego. Alergeny – białka mleka krowiego zachowują swoje właściwości alergizujące pomimo obróbki termicznej, pasteryzacji.
Karmienie piersią jest najlepiej dostosowanym do potrzeb dziecka sposobem żywienia i jest zalecane jako postępowanie zmniejszające ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u niemowląt. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zagrożonych wystąpieniem alergii z powodu obciążającego wywiadu rodzinnego zaleca się stosowanie mleka z częściową hydrolizą białek.
Sprawdź jak ulżyć maluszkowi. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na alergię pokarmową.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii, staraj się jak najdłużej karmić piersią. Jeśli to możliwe karm dziecko przynajmniej do 6. miesiąca życia.
Karmiąc piersią pamiętaj o stosowaniu odpowiedniej diety. Obserwuj reakcje swojego dziecka i w razie potrzeby eliminuj ze swojej diety produkty, które najczęściej alergizują np.: czekolada, orzeszki ziemne czy cytrusy. Nie stosuj jednak diety profilaktycznie. Nie wprowadzaj również restrykcyjnej diety eliminacyjnej bez konsultacji z lekarzem.
Jeżeli nie karmisz piersią, to aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka z grupy ryzyka możesz podawać maluszkowi specjalistyczne mieszanki hipoalergiczne HA. Pamiętaj, że przed wyborem odpowiedniej mieszanki powinnaś skonsultować się z pediatrą.
Rozszerzając dietę dziecka stosuj się do aktualnego schematu żywienia, który dostarczy Ci informacji na temat ilości i rodzajów pokarmu, który możesz podawać maleństwu. Wprowadzaj nowe składniki diety pojedynczo, początkowo w małych ilościach: 3–4 łyżeczki, w kilkudniowych odstępach.
Produkty, które najczęściej uczulają to: mleko krowie, białko jajek, ryby, orzeszki, czekolada, kakao, czy owoce cytrusowe. Względnie bezpieczne w diecie dziecka będą: ryż, mięso drobiowe, niektóre owoce i warzywa.
Nowe produkty wprowadzaj stopniowo i powoli. Takie poznawanie krok po kroku przez dziecko nowych smaków, pozwoli Ci obserwować maluszka i możliwie szybko zareagować na ewentualne reakcje alergiczne.
Pomocne w obniżeniu ryzyka alergii będą również probiotyki, które możesz podawać swojemu dziecku. Są to szczepy tzw. korzystnych bakterii, które stosuje się zarówno w profilaktyce jak i leczeniu alergii pokarmowej. Ważne, aby stosować tylko takie probiotyki, których działanie zostało potwierdzone odpowiednimi badaniami klinicznymi.
Pamiętaj o tym, że przed zastosowaniem diety eliminacyjnej powinnaś potwierdzić swoje obawy dotyczące alergii Twojego maleństwa z lekarzem specjalistą. Nie ma potrzeby, aby bez powodu i „na wszelki wypadek” eliminować niektóre składniki z diety dziecka.
Wokół alergii krąży wiele mitów. Poznasz teraz 10 najpopularniejszych z nich. Sprawdź swoją wiedzę na temat tej dolegliwości i poznaj prawidłowe odpowiedzi!
Pytanie 1 z 9
Odpowiedz na 10 krótkich pytań i otrzymaj dokument, który możesz pokazać podczas wizyty u pediatry.
Przejdź do pytańStosowanie restrykcyjnej diety niesie za sobą ryzyko spowolnienia wzrastania u dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby podczas eliminowania produktów, które uczulają dziecko, zastępować je innymi produktami o zbliżonej wartości odżywczej. Warto również rozważyć ewentualną suplementację. Istotne są regularne wizyty u lekarza, ważenie dziecka i nanoszenie wartości na siatki centylowe oraz kontrolowanie diety dziecka wraz z dietetykiem.
W takiej sytuacji lekarz zapewne zaleci dziecku niekarmionemu piersią preparat mlekozastępczy. Ulewania mogą być spowodowane właśnie alergią. Jeśli jednak nadal będą się utrzymywały, wówczas możemy zastosować zagęszczacz (mączkę chleba świętojańskiego ), służący do zagęszczenia preparatu mlekozastępczego.
Dziecko ma 20-40% szans na zostanie alergikiem, natomiast wcale nim być nie musi. Należy kontynuować karmienie piersią, ale z wprowadzeniem diety eliminacyjnej w jadłospisie. Należy wykluczyć z diety matki przede wszystkim mleko i jego przetwory. Po pewnym czasie stosowania diety i uzyskaniu poprawy stanu skóry dietę należy kontynuować. Przy braku poprawy rozważyć inny alergen np. jajka. Do pielęgnacji skóry używać preparatów przeznaczonych do skóry alergicznej - podstawą pielęgnacji jest wielokrotne nawilżanie emolientami.