Rozpoczęcie karmienia piersią jest wyzwaniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z reguły pierwsze karmienie następuje najwcześniej jak to możliwe po porodzie.
Skład mleka mamy jest idealnie dopasowany do wyjątkowych potrzeb maluszka. Zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, wspiera odporność dziecka, idealnie syci i gasi pragnienie. Naturalne karmienie to proces, którego można się nauczyć, jednak przygotuj się, że w trakcie tej nauki możesz napotkać pewne trudności. Pamiętaj, większość problemów można pokonać przy odrobinie cierpliwości i wsparciu ze strony partnera, położnej czy doradcy laktacyjnego.
Już przed porodem organizm zaczyna przygotowywać się do laktacji. Hormony ciążowe pracują nad tym, byś mogła karmić swoje dziecko piersią, gdy już pojawi się na świecie. Po porodzie Twoje ciało będzie naturalnie starało się odpowiedzieć na potrzeby dziecka. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie zmniejszenie ilości pokarmu w piersiach, to może być (lecz nie musi) kryzys laktacyjny. Nie denerwuj się – problemy z laktacją to nie koniec Twojej przygody z karmieniem piersią!
Zastanawiasz się, czy możesz sobie pozwolić na filiżankę kawy lub kawałek pysznego sernika? Obawiasz się, że to, co jadłaś i piłaś beztrosko do tej pory, może wywołać kolki lub uczulić maleństwo? Chcesz zrzucić nieco kilogramów, nie tracąc pokarmu w piersiach? Jesteś gotowa na wiele wyrzeczeń, ale nie wiesz, z czego tak naprawdę zrezygnować?
Karmienie piersią niektórym mamom przychodzi naturalnie, a inne muszą się go nauczyć. To nic złego! Najważniejsze, by podejść do tego zadania spokojnie i nie zniechęcać się przy pierwszych niepowodzeniach. Wśród kilku odpowiednich pozycji do karmienia, na pewno znajdziesz tę wygodną dla Ciebie i dziecka. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego.
Regularne karmienie o stałych porach przynosi wiele korzyści dla dziecka. Stały plan dnia daje mu poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.
Przeziębienie przysparza wielu zmartwień. Twoje gorsze samopoczucie nie pozwala czerpać przyjemności z karmienia piersią. Dodatkowo masz obawy, czy w ogóle możesz kontynuować ten sposób żywienia Twojej pociechy. Sprawdź w jakim przypadku choroba uniemożliwia karmienie piersią.
Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.
Dowiedz się więcej