Sprawdź, czy prawidłowo komponujesz dietę Twojego dziecka w te 3 składniki odżywcze.
Wypełnij tabelkę poniżej – wskaż produkty, które Twoje dziecko spożyło w ciągu 3 dni.
Po wypełnieniu kalkulatora kliknij “Oblicz”. Otrzymasz szacunkowy wynik, który wskaże Ci dobre punkty i potencjalne niedobory witaminy D, wapnia, jodu w diecie.
Aby obliczenia były wiarygodne, wskaż produkty podane dziecku w ciągu 2 dni roboczych i 1 weekendowego.
Dziecko w wieku 1-3 lata cały czas rośnie. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje właściwie zbilansowanej diety – takiej, która dostarcza niezbędne składniki odżywcze. Chociaż wszystkie są istotne, warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na: witaminę D, wapń i jod. Poznaj ich rolę.
Witamina D dla noworodka, niemowlęcia i starszego dziecka jest niezwykle ważna. Wspomaga prawidłowy rozwój malucha, wpływając na wzrost i budowę jego kości. Ponadto wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego.
W Polsce, pełne zapotrzebowanie dziecka na witaminę D trudno jest pokryć w wyniku jej syntezy skórnej pod wpływem promieniowania słonecznego UVB (ze względu na ograniczoną ilość dni słonecznych w ciągu roku). Również z dietą trudno pokryć zapotrzebowanie na witaminę D u Malucha, ponieważ występuje ona w niewielu produktach, takich jak np. ryby morskie (zwłaszcza tłuste). Dlatego warto włączyć do diety produkty wzbogacane w ten składnik, takie jak np. mleko modyfikowane typu Junior (aktualna nazwa: odżywcza formuła na bazie mleka).
W związku z tym, że odgrywa ona ważną rolę w organizmie, warto wiedzieć, ile witaminy D dla niemowląt i małych dzieci należy dostarczać każdego dnia. Zgodnie z rekomendacjami1 , należy podawać ją już 1. dnia życia i kontynuować suplementację w kolejnych miesiącach i latach:
Natomiast małe dzieci powyżej 1. roku życia oraz dzieci do 10. roku życia potrzebują witaminy D w ilości 600-1000 IU/dobę, a młodzież w wieku 11-18 lat 800-2000 IU/dobę – w zależności od masy ciała i podaży witaminy D z dietą, w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok (w przypadku niewystarczającej syntezy skórnej w miesiącach letnich).
Podaż witaminy D jest zwykle niewystarczająca, dlatego zachodzi konieczność uzupełniania potrzebnej ilości poprzez spożywanie produktów wzbogaconych tą witaminą oraz jej suplementacji. Wcześniej jednak należy skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Wapń, podobnie jak witamina D odgrywa istotną rolę. Wspiera m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.
Wapń w diecie dziecka można uzupełnić poprzez podawanie takich produktów spożywczych, jak:
Mleko i produkty mleczne zawierają znaczne ilości wapnia. Dlatego eksperci zalecają 3 porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego typu Junior) i produktów mlecznych każdego dnia2.
Prawidłowo zbilansowana dieta dziecka w wieku 1-3 lata powinna dostarczać odpowiednią ilość jodu. To ważny pierwiastek, który odpowiada m.in. za produkcję hormonów tarczycy. Ponadto wspomaga funkcje poznawcze.
Aby wspomóc prawidłowy rozwój dziecka, zadbaj o właściwie zbilansowaną dietę. Wsparciem może okazać się formuła na bazie mleka dla dzieci powyżej 1 roku życia, która pomaga pokryć zapotrzebowanie nie tylko energetyczne, ale również na witaminę D, wapń czy jod oraz inne składniki odżywcze.