Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
W 24. tygodniu ciąży twoje dziecko wielkością przypomina melona. Mierzy około 24 cm (od główki do najdalszej części tułowia) i waży około 500 g. Ma już śliczną buzię, którą niedługo zobaczysz, z oczami i uszami na właściwym miejscu.
Dziecko jest tak duże, że nie może już raczej wykonywać gwiazd i piruetów, ale nadal z wielką ciekawością bada otoczenie. Staje się coraz bardziej wrażliwe na zewnętrzne odgłosy. Jeśli przestraszy je jakiś głośny dźwięk, potrafi zastygnąć w bezruchu na całe godziny.
24. tydzień ciąży to etap, w którym płuca wypełniają się surfaktantem. Substancja ta przeciwdziała sklejaniu się pęcherzyków płucnych, dzięki czemu maluch może swobodnie oddychać.
Sprawdź, jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w twojej diecie – przeczytaj artykuł: Składniki odżywcze w ciążowej diecie
Na brzuchu, biodrach i piersiach ciężarnej mogą zacząć się pojawiać rozstępy. Jeśli jeszcze nie stosujesz kremu przeciw rozstępom, 24. tydzień ciąży to ostatni dzwonek! Nie powinnaś się martwić nawet wtedy, gdy zmienią się już w białe linie, które zostają na zawsze. Zwykle są cieniutkie i możesz traktować je jako pamiątkę twojego wielkiego przedsięwzięcia – dziewięciomiesięcznej przygody.
Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów – przeczytaj artykuł: Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i co robić, gdy już się pojawią?
Wychodząc na dwór, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. To dobry zwyczaj, nawet jeśli nie jesteś w ciąży, ale teraz to szczególnie ważne, bo oczy zrobiły się bardziej wrażliwe na słońce.
Jeśli cenisz życie w zgodzie z naturą, poszukaj sklepów, które sprzedają ekologiczne produkty dla dzieci. Znajdziesz tam ekologiczne pieluchy, ubranka, pościele i nosidła dla niemowląt.
24. tydzień ciąży to dobry moment na kolejną wizytę w gabinecie ginekologicznym. Jeśli jednak nie jesteś zadowolona ze swojego lekarza, a próby poprawienia tej sytuacji nie przyniosły skutku, wybierz się do innego. Trzymanie się kurczowo specjalisty, do którego nie masz pełnego zaufania, nie jest dobre ani dla ciebie, ani dla dziecka. Kiedy przyjdzie czas porodu, warto mieć obok siebie kogoś, komu ufa się całkowicie.
Sprawdź, co jeszcze warto zrobić w czasie ciąży – przeczytaj artykuł: Jak dbać o dobrą formę w ciąży?
W 24. i kolejnych tygodniach ciąży szyjka macicy staje się mocno ukrwiona. Z tego powodu możesz zauważyć delikatne plamienia z dróg rodnych – szczególnie po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym. Warto jednak zachować czujność, ponieważ plamienie może być jednym z objawów porodu przedwczesnego.
Nie martw się na zapas – w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku – dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży – dlaczego szkodzi?
Nawet jeśli się spieszysz, nie zaniedbuj rozgrzewek i ćwiczeń relaksujących po gimnastyce. Zapobiegają one urazom oraz w łagodny sposób przyśpieszają lub spowalniają oddech i rytm serca.
Kilka szybkich, łatwych ruchów: delikatnie zataczaj ramionami koła, maszeruj w miejscu.
Dowiedz się także o ćwiczeniach i roli mięśni Kegla -przeczytaj artykuł: Trening bez wysiłku, czyli ćwiczymy mięśnie Kegla
Spędzanie czasu z partnerem jest istotne, ale równie ważne jest to, by mieć trochę czasu dla siebie. Gdy zostaniecie już rodzicami, będziecie mieli znacznie mniej czasu, żeby zajmować się wyłącznie swoimi sprawami – szczególnie w pierwszych tygodniach po narodzinach malucha. Pozwólcie więc sobie na to teraz.
Zajmij się ogródkiem, gdy mąż ogląda mecz w TV albo obejrzyj z koleżanką film, gdy on buszuje po księgarniach.
Sprawdź, jak budować więź z maluszkiem w czasie ciąży - przeczytaj artykuł: Brzuszkowe zabawy
24. tydzień ciąży to 6. miesiąc.
W płucach powstaje surfkant, rozwijają się mięśnie płuc i naczynia krwionośne. Rozpoczyna się produkcja leukocytów.
Dziecko może być ułożone dowolnie. Ma jeszcze czas, aby przyjąć prawidłową pozycję.
Waga powinna wzrosnąć o 100-150 g.
Brzuch może mieć różny kształt. To kwestia indywidualna.
Dziecko ma cienką skórę i zamknięte oczka. Ma proporcje noworodka.
USG 3D na tym etapie pozwoli zobaczyć kształt czaszki i wady wrodzone płodu.
Dziecko po porodzie będzie wymagać specjalistycznej opieki przez długi czas.
Waga powinna wzrosnąć o 0,25 do 0,5 kg od poprzedniego tygodnia.
Wygląd brzucha zależy od tempa przybierania na masie, wzrostu, budowy ciała, aktywności fizycznej i przemiany materii matki.
Tak, jeśli nie robiłaś USG połówkowego między 18. a 22. tygodniem ciąży.
Aby pobudzić ruchy dziecka, zjedz coś słodkiego i ułóż się na plecach.
Tak, jeśli dziecko waży więcej niż 0,5 kg i od razu po porodzie otrzyma pomoc lekarską.
Nieregularne, delikatne skurcze to skurcze Braxtona-Hicksa, czyli przepowiadające.
Do 24. tygodnia ciąży można przytyć od 4 do 8 kg.
Tak, dziecko może kopać w dowolne miejsce.
Jeśli ruchy nagle osłabły, jedź do szpitala.