Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie

4 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Kobieta i mezczyzna tula się do siebie na lozku

Jeżeli jesteś zdrowa, dobrze się czujesz, a Twoja ciąża nie jest zagrożona, możesz uprawiać seks. Pamiętaj jednak, że przy uprawianiu seksu w ciąży nie wszystkie pozycje są dozwolone. Wątpliwości co do właściwych pozycji rozwieje Twój lekarz prowadzący ciążę.

Kobieta i mezczyzna tula się do siebie na lozku
Kobieta i mezczyzna tula się do siebie na lozku

rozwoj-poznawczy.jpg

Moc benefitów z BebiKlubem

dołącz i korzystaj z szerokiej bazy wiedzy, bezpłatnych porad naszych ekspertów i odbierz darmowy prezent w tym zniżki od naszych partnerów - nawet do -20%!

ZAREJESTRUJ SIĘ

I trymestr ciąży

We wczesnym etapie ciąży kobieta zazwyczaj odczuwa wiele dolegliwości związanych z intensywnymi zmianami w swoim organizmie: wymioty, nudności, tkliwe i wrażliwe piersi. Te symptomy mogą wpłynąć na obniżenie libido i zniechęcić do uprawiania seksu. Jeżeli jednak czujesz się dobrze, to możesz wykazywać nawet większą ochotę na seks niż do tej pory. Za taki stan rzeczy odpowiadają hormony, bardziej wrażliwe na dotyk piersi oraz większe ukrwienie narządów płciowych. Przez pierwsze trzy miesiące możesz uprawiać seks w większości pozycji, unikaj tylko tych związanych z głęboką penetracją. Poza tym Twój partner musi uważać, by zbyt nie przygniatać swoim ciałem Twojego brzucha

II trymestr

Przykre dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży, w drugim zaczynają stopniowo ustępować, a Ty możesz odczuwać zwiększony popęd seksualny. Pamiętaj, że podczas współżycia w II i III trymestrze ciąży, nie powinnaś przyjmować pozycji leżącej płasko na plecach. Gdy leżysz na plecach w trakcie seksu w ciąży, powiększająca się macica naciska na naczynia krwionośne: aortę i żyłę główną dolną, przez co przepływ krwi do serca jest utrudniony i może doprowadzić do zawrotów głowy czy krótkotrwałego omdlenia. Od początku II trymestru, obserwuj swój organizm po stosunku seksualnym. Ważne jest Twoje samopoczucie, obserwuj reakcje swojego organizmu – czy nie pojawiają się dolegliwości bólowe w podbrzuszu, nieregularne skurcze macicy, czy nie plamisz z dróg rodnych. Współżycie i kontakt z nasieniem partnera (zawierającym prostaglandyny) może wpłynąć na wywołanie czynności skurczowej. Jeśli tak się zdarzy, nie współżyj w najbliższym czasie, a w przypadku utrzymywania się nieprzyjemnych dolegliwości pilnie skonsultuj się z lekarzem.

III trymestr

Twój brzuszek jest coraz większy i zaczyna przeszkadzać we współżyciu, a Twoją głowę coraz bardziej zaprzątają myśli o porodzie i niepokój o bezpieczeństwo dziecka. Seks zdecydowanie schodzi na drugi plan i jest to całkowicie normalne. Jeżeli jednak macie ochotę i decydujecie się uprawiać seks, to powinniście to robić w określonych pozycjach:

  • kobieta leży bokiem – pozycja na łyżeczkę,
  • kobieta jest na górze,
  • większość pozycji tylnych

Jeżeli uprawiasz seks na 3-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, osiągnięty orgazm może wywołać skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), które mogą trwać aż do 30 minut. Nie martw się, skurcze przepowiadające nie są w stanie wywołać porodu, korzystnie wpływają na zmianę konsystencji i długość szyjki macicy. 

Pamiętaj, by chęć współżycia w czasie ciąży skonsultować wcześniej ze swoim lekarzem prowadzącym. Istnieją przeciwskazania do uprawiania seksu w ciąży, należą do nich m.in.:

  • ciąża zagrożona poronieniem lub porodem przedwczesnym,
  • ciąża mnoga,
  • powtarzające się plamienia i krwawienia na każdym etapie ciąży,
  • przebyte poronienie,
  • przedwczesne odpływanie płynu owodniowego lub niezweryfikowane przez lekarza podejrzenie odpływania,
  • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska (łożysko przodujące),
  • infekcja w drogach rodnych.

Większość przyszłych mam może uprawiać seks w ciąży, ważne by wcześniej porozmawiały na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę i były świadome jakie pozycje mogą przyjmować. Odpowiednie pozycje nie zagrażają zdrowiu dziecka. Seks jest i powinien być przyjemnością dla obojga partnerów, a przyszłe mamy nie powinny z niej rezygnować.

Stosowanie prezerwatywy w ciąży

Współżycie płciowe jest szczególnie zalecane po 36. tygodniu ciąży, ponieważ pełna satysfakcja kobiety, a także wpływ prostaglandyn zawartych w nasieniu mężczyzny prowadzi do powstania skurczów macicy, które przygotowują szyjkę macicy do porodu, powodując jej stopniowe skracanie i zmianę konsystencji na miękką i bardziej podatną.

Prezerwatywy są najpowszechniejszą formą antykoncepcji. Ich stosowanie ma na celu zapobiec ciąży poprzez blokowanie drogi plemnikom. Co ważne, używanie prezerwatyw w ciąży nie ma wpływu ani na ciążę, ani na rozwój dziecka. Niemniej jednak jest to zasadne z punktu widzenia zapobiegania transmisji chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku. Chociaż ta forma antykoncepcji nie zapewnia 100% ochrony, to i tak warto ją stosować, ponieważ znacząco zwiększa poziom ochrony.

W kwestii wyboru prezerwatyw istotne jest, aby wybrać takie, które są bezpieczne i komfortowe dla obu partnerów. Wiele osób preferuje prezerwatywy lateksowe, ponieważ są one łatwo dostępne. Niemniej jednak, dla osób z alergią na lateks dostępne są alternatywne materiały, takie jak poliuretan czy poliizopren.

Przed użyciem prezerwatywy warto sprawdzić datę ważności, a także to, w jakich warunkach była przechowywania.

Tagi: seks w ciaży, sex w ciąży, pozycje seksu w ciąży, prostaglandyny, skurcze przepowiadające, skurcze Braxtona-Hicksa, przeciwwskazania do seksu w ciąży

Oceń ten artykuł: