Układ pokarmowy Twojego dziecka ma za zadanie dostarczenie organizmowi niezbędnych materiałów budulcowych, energetycznych, a także witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju Twojego malucha.
W tej lekcji poznasz ciekawostki na temat budowy układu pokarmowego Twojego maleństwa. Dowiesz się, na czym polega trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
Na zakończenie koniecznie sprawdź swoją wiedzę w quizie!
To pierwszy odcinek układu pokarmowego. Służy do przyjmowania i rozdrabniania pokarmu. Już w jamie ustnej odbywa się wstępne trawienie - jeszcze zanim pokarm przejdzie do gardła, a stamtąd do przełyku. W jamie ustnej pokarm zostaje rozdrobniony, miażdżony - nawet gdy Twoje dziecko nie ma jeszcze zębów - i zmieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienny amylazę ślinową (ptialinę). W mieszaniu pokarmu ze śliną pomaga język, na którego powierzchni znajdują się kubki smakowe służące ocenie smaku pokarmu. W jamie ustnej pokarm jest formowany do postaci kęsa, przesuwany do gardła, a następnie połknięty.
wstępne trawienie węglowodanów rozpoczyna się w jamie ustnej dzięki obecności enzymu amylazy ślinowej.
Podczas trawienia składniki odżywcze są rozkładane do prostych związków. Organizm ludzki produkuje wiele rodzajów enzymów, które są specyficzne dla danego składnika odżywczego.
Trawienie pokarmu to złożony proces zachodzący przy udziale enzymów. Polega na przekształceniu wielocząsteczkowych związków, które są zawarte w pożywieniu tj. węglowodanów, białek, tłuszczów na proste związki: cukry proste, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, które mogą przejść przez barierę jaką stanowią jelita i zostać wykorzystane przez organizm dziecka.
Wchłanianie substancji odżywczych jest zasadniczą funkcją kosmków jelitowych, które pokrywają powierzchnię jelita cienkiego. Przez kosmki jelitowe zachodzi wchłanianie prostych składników odżywczych. Cukry proste i aminokwasy przenikają do naczyń krwionośnych, gdzie wraz z krwią wędrują do komórek. Kwasy tłuszczowe przenikają najpierw do limfy, a dopiero później do krwi, z którą docierają do wszystkich komórek organizmu.
Rozpoczyna się już w jamie ustnej. Kolejny etap odbywa się w żołądku, a zasadniczy etap trawienia zachodzi w jelicie cienkim.
Proces wchłaniania zachodzi głównie w jelicie cienkim, skąd substancje odżywcze opuszczają układ pokarmowy (są wchłaniane) i dostają się do krwiobiegu przez naczynia krwionośne i naczynia limfatyczne znajdujące się w kosmkach jelitowych. W jelicie grubym dochodzi do wchłaniania m.in. wody, elektrolitów i soli mineralnych.
Pytanie 1 z 11
Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
Poznaj EncyklopedięBebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.
Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...