Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.
Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch swoim wyglądem stopniowo przestaje przypominać noworodka. Jego główka staje się coraz bardziej kształtna, a skóra gładka – znikają z niej obrzęki i zaczerwienienia. Ciało „prostuje się”, jednak nóżki są jeszcze lekko podkurczone.
Maluszek zaczyna rozpoznawać twarz, zapach i głos mamy.
W pierwszym miesiącu życia dziecka układ trawienny jest jeszcze niedojrzały w wielu aspektach.
Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe i o czasie, to jego układ trawienny może już podjąć swoje podstawowe funkcje, mimo pewnych niedojrzałości.
Układ pokarmowy każdego niemowlęcia jest bardzo delikatny i wciąż dojrzewa. W ślinie brakuje substancji antybakteryjnych, trawienie odbywa się wolniej niż u dorosłego, a mikroflora jelitowa odpowiedzialna za komfort brzuszka jest jeszcze niedojrzała – dopiero gdy dziecko osiągnie wiek ok. 3 lat mikroflora w jelitach będzie podobna do mikroflory osoby dorosłej.
W pierwszym miesiącu życia dziecko może rzadziej oddawać stolce, zazwyczaj raz na dwa dni. Jeśli nie towarzyszą temu żadne dolegliwości, nie ma powodu do zmartwień.
Żołądek dziecka dosłownie z dnia na dzień zwiększa swoją objętość. W pierwszej dobie może przyjąć 5-7 ml pokarmu, po trzech dniach już 22-27 ml! Po tygodniu od porodu noworodek ma już żołądek o pojemności 45-60 ml, co można porównać do średniej brzoskwini. Gdy maluszek ukończy miesiąc, jego żołądek będzie mógł przyjąć pokarm o objętości 80-150 ml!
Pierwszy miesiąc życia dziecka to dobry moment na zacieśnianie z nim więzi emocjonalnej. Pamiętaj, to Ty jesteś teraz jego całym światem i najważniejszą dla niego osobą. Gdy jesteś przy nim, ożywia się i czuje się dobrze.
Często przytulaj dziecko – to zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.
Opowiadaj maluszkowi o otaczającym go świecie, czytaj mu bajki, śpiewaj wesołe piosenki – w ten sposób wpłyniesz na jego słuch.
Po pierwszym miesiącu życia dziecka na jego twarzy można dostrzec uśmiech, jednak maluszek w tym czasie uśmiecha się jeszcze nieświadomie.