1-miesiac-zycia-dziecka.png

1. miesiąc życia - kalendarz rozwoju dziecka

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

1 miesiąc życia

Twoje dziecko

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch swoim wyglądem stopniowo przestaje przypominać noworodka. Jego główka staje się coraz bardziej kształtna, a skóra gładka – znikają z niej obrzęki i zaczerwienienia. Ciało „prostuje się”, jednak nóżki są jeszcze lekko podkurczone.

Maluszek zaczyna rozpoznawać twarz, zapach i głos mamy.

W pierwszym miesiącu życia dziecka układ trawienny jest jeszcze niedojrzały w wielu aspektach.

Rozwój brzuszka

Jeżeli dziecko urodziło się zdrowe i o czasie, to jego układ trawienny może już podjąć swoje podstawowe funkcje, mimo pewnych niedojrzałości.

Układ pokarmowy każdego niemowlęcia jest bardzo delikatny i wciąż dojrzewa. W ślinie brakuje substancji antybakteryjnych, trawienie odbywa się wolniej niż u dorosłego, a mikroflora jelitowa odpowiedzialna za komfort brzuszka jest jeszcze niedojrzała – dopiero gdy dziecko osiągnie wiek ok. 3 lat mikroflora w jelitach będzie podobna do mikroflory osoby dorosłej.

W pierwszym miesiącu życia dziecko może rzadziej oddawać stolce, zazwyczaj raz na dwa dni. Jeśli nie towarzyszą temu żadne dolegliwości, nie ma powodu do zmartwień.

Żołądek dziecka dosłownie z dnia na dzień zwiększa swoją objętość. W pierwszej dobie może przyjąć 5-7 ml pokarmu, po trzech dniach już 22-27 ml! Po tygodniu od porodu noworodek ma już żołądek o pojemności 45-60 ml, co można porównać do średniej brzoskwini. Gdy maluszek ukończy miesiąc, jego żołądek będzie mógł przyjąć pokarm o objętości 80-150 ml!

Rozwój fizyczny

  • Wzrok dziecka w pierwszym miesiącu życia jest jeszcze słabo rozwinięty, nie jest wrażliwy na kontrasty i nie rozpoznaje kształtów. Maluszek poprzez wzrok uzyskuje małą ilość informacji – widzi obraz tylko na odległość 20 cm i nie potrafi dostosować ostrości widzenia. Rejestruje jednak ruch. Preferuje twarz ludzką – przede wszystkim oczy, obiekty kontrastowe i kolorowe.
  • Coraz lepiej rozwija się słuch, dziecko potrafi lokalizować skąd dochodzi dźwięk. 
  • Powoli uruchamiają się narządy artykulacyjne. Za sprawą innych niż płacz dźwięków, rozwijają się podstawy aparatu mowy.  
  • Maluszek, gdy leży na brzuchu, zaczyna przynajmniej na 3 sekundy podnosić główkę. Może ona wędrować chwiejnie w jedną i drugą stronę przekraczając linię środkową ciała.
  • W pierwszym miesiącu życia odruch chwytny jest nadal mocny, jednak dziecko coraz częściej otwiera piąstki, zabawki chwyta automatycznie i potrafi samodzielnie utrzymać je w rączce. 

Rozwój społeczno emocjonalny

  • Delikatny brzuszek: karm piersią - mleko mamy to najlepsze pożywienie dla noworodka i niemowlęcia, jest idealnie dopasowane do jego potrzeb. Jeśli z różnych względów nie możesz karmić piersią, porozmawiaj z lekarzem pediatrą na temat wyboru mleka modyfikowanego dopasowanego do potrzeb delikatnych brzuszków.
  • Rozwój wzroku: zbliżaj swoją twarz do twarzy dziecka, po chwili ją oddalaj. To samo rób z kolorowymi zabawkami. Poruszaj palcami, gdy dziecko skoncentruje na nich wzrok.
  • Rozwój słuchu: mów do dziecka z różnych części pokoju i obserwuj, czy odwraca główkę w Twoją stronę. Zwracaj się do niego spokojnym głosem, opowiadaj mu bajki, śpiewaj kołysanki.
  • By zmobilizować dziecko do podniesienia główki, umieść palce lub zabawkę pośrodku pola widzenia dziecka i przenoś powoli ku górze.
  • Ćwiczenie odruchu chwytnego: otwieraj i rozdzielaj paluszki, zarówno u rąk, jak i u stóp dziecka.

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to dobry moment na zacieśnianie z nim więzi emocjonalnej. Pamiętaj, to Ty jesteś teraz jego całym światem i najważniejszą dla niego osobą. Gdy jesteś przy nim, ożywia się i czuje się dobrze.

Często przytulaj dziecko – to zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

Opowiadaj maluszkowi o otaczającym go świecie, czytaj mu bajki, śpiewaj wesołe piosenki – w ten sposób wpłyniesz na jego słuch. 

Czy wiesz, że?

Po pierwszym miesiącu życia dziecka na jego twarzy można dostrzec uśmiech, jednak maluszek w tym czasie uśmiecha się jeszcze nieświadomie.