Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.
Pytanie o to, czy dziecko rozwija się właściwie, to jedno z najczęstszych pytań jakie zadają sobie rodzice.
Należy jednak pamiętać, że, poza ogólnym schematem rozwoju malucha, kluczowe znaczenie ma również tempo wzrostu rodzeństwa i samych rodziców dziecka.
Duży wpływ na dynamikę rozwoju malucha mają także warunki, w jakich dorasta oraz stan zdrowia, w jakim przyszedł na świat.
W czwartym miesiącu życia niemowlę uczy się pobierać pokarm o konsystencji papki z łyżeczki.
Do ukończenia 6. miesiąca życia jego błona mięśniowa jelit będzie już w pełni rozwinięta. Większą aktywność osiąga, także enzym chymotrypsyna, który jest niezbędny w trawieniu białek.
Dziecko w czwartym miesiącu życia samo otwiera usta, kiedy otrzymuje sygnał do karmienia podczas przystawienia go do sutka lub podania butelki. Wykorzystując tę umiejętność warto uczyć malucha jedzenia z łyżeczki. Wystarczy nanieść na nią kilka kropel mleka i podawać niemowlęciu w 4. miesiącu życia, przygotowując je do etapu rozszerzania diety, który rozpocznie się dla niego już niebawem, bo nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.
W czwartym miesiącu życia dziecka głos rodziców staje się dla malucha niemal bezbłędnie rozpoznawalny. Żywo reaguje on na jego dźwięk intensyfikując ruchy i wesoło gaworząc. Słysząc wołanie, 4-miesięczny maluch odwraca główkę w stronę, z której dźwięk dochodzi.
Wyraźnym przełomem jest także zdolność okazywania radości. Zadowolone niemowlę śmieje się głośno i radośnie.
Wszystkie opisane oznaki rozwoju dziecka w 4. miesiącu życia należy uznać za ogólne, charakterystyczne dla całej populacji.
Każdy maluszek jest wyjątkowy i rozwija się w indywidualny sposób. Nie powinno być zatem powodem do niepokoju, jeśli Twoje 4. miesięczne niemowlę nie posiada wszystkich opisanych umiejętności.