Rozpoczęcie karmienia piersią jest wyzwaniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z reguły pierwsze karmienie następuje najwcześniej jak to możliwe po porodzie.
Karmienie piersią już od pierwszych chwil po porodzie pozwoli Ci nawiązać szczególną więź z dzieckiem – to bardzo ważne abyście w tym momencie byli blisko siebie. Wtulony w Ciebie maluch, dotykający Twojego ciała, uspokaja się i czuje się bezpiecznie. Dlatego, jeżeli warunki szpitala, w którym będziesz rodzić na to pozwolą, miej dziecko blisko siebie i karm je na żądanie. Pamiętaj, że mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, który zapewni maluszkowi prawidłowy rozwój.
Proces laktacji, czyli produkcja mleka rozpoczyna się już w okresie ciąży. Dzięki temu organizm kobiety jest gotowy do karmienia malucha od razu po porodzie. Z kolei u dziecka odruch ssania wykształca się już około 34. tygodnia ciąży. W ciągu godziny, dwóch po porodzie, dziecko samo zacznie szukać piersi mamy. To najlepszy moment, by podjąć pierwszą próbę karmienia.
Pierwszym pokarmem dla dziecka będzie siara – to gęste mleko, które wytwarza się w piersiach od 20. tygodnia ciąży. Siara jest bogata w wartości odżywcze oraz przeciwciała, które, pozytywnie wpływają na odporność malucha. Piersi wydzielają ją do 4.-6. doby po porodzie. Objętość siary nie jest duża, ale w zupełności wystarcza noworodkowi. Dodatkowo siara ułatwia mu wydalanie smółki (pierwszy stolec maluszka).
Pierwsze karmienie odbędzie się w szpitalu. Możesz liczyć na pomoc położnej, która wesprze Cię w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi. Najważniejsze w naturalnym karmieniu jest budowanie więzi między matką a noworodkiem. Kontakt „skóra do skóry” daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa w nowym, nieznanym otoczeniu.