Pierwsze trzy lata życia dziecka to okres jego intensywnego rozwoju. Po narodzinach organizm noworodka jest niedojrzały i potrzebuje czasu, zanim będzie mógł sprawnie funkcjonować. Jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój dziecka? Każdy maluch rośnie we własnym tempie, jednak można wyróżnić etapy rozwoju dziecka – w zależności od wieku maluszek zdobywa nowe umiejętności, które można przedstawić w kalendarzu rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu.
Niemowlę jest całkowicie zależne od rodziców – mogą oni nie tylko obserwować, ale przede wszystkim wspierać rozwój dziecka miesiąc po miesiącu. Wraz z upływem kolejnych tygodni maluch zdobywa nowe umiejętności, a jego organizm rozwija się, przystosowując się do funkcjonowania w nowym otoczeniu, innym niż przyjazny brzuszek mamy. To dla dziecka duże wyzwanie, a dla Ciebie wiele powodów do radości! Będziesz obserwowała rozwój fizyczny, emocjonalny oraz poznawczy maluszka – poznaj fazy rozwoju dziecka, a nic Cię nie zaskoczy!
Co nieco o rozwoju dziecka w 1. roku życia
Poznaj kolejne etapy rozwoju dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia:
- Po przyjściu na świat noworodek jest bardzo delikatny, a jego organizm niedojrzały – nie w pełni widzi, nie odróżnia jeszcze dnia i nocy, ale słyszy. Jego brzuszek wymaga szczególnej uwagi, ponieważ dopiero doskonali swoje działanie. W 1. miesiącu życia rozpoznaje mamę poprzez jej głos, zapach oraz dotyk, przez większość czasu śpi i zaspokaja potrzeby fizjologiczne.
- W 2. miesiącu życia niemowlę może wykazywać większą aktywność – stara się ruszać i być aktywne, bo jest ciekawe otoczenia! To, co może zaniepokoić mamę, to pojawiająca się kolka. Napady bólów brzuszka są jednak naturalnym zjawiskiem. Obserwuj maluszka i często się do niego uśmiechaj – pod koniec 2. miesiąca może nie tylko zacząć wydawać z siebie dźwięki, ale także odwzajemnić Twój uśmiech.
- 3-miesięczne niemowlę potrafi podnosić już główkę podczas leżenia na brzuszku, a także wodzić wzrokiem za poruszającym się przedmiotem. Jego zmysły się wyostrzają – zaobserwuj, jak potrafi się już cieszyć!
- 4. miesiąc rozwoju malucha to ogromny postęp w motoryce jego ruchów. To również regularność w karmieniu – brzuszek dziecka może domagać się jedzenia średnio co 3-4 godziny.
- 5. miesiąc to czas poznawania różnorodności nowych pokarmów, innych niż mleko mamy. Jednak układ trawienny niemowlęcia wciąż jest niedojrzały, dlatego należy podawać mu produkty z oznaczeniem wieku, które są gwarancją najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że mleko wciąż jest podstawą jego menu. Jeśli z różnych względów nie możesz karmić piersią, wybieraj mleko modyfikowane dopasowane do wieku dziecka i potrzeb jego delikatnego brzuszka.
- Jeżeli maluszek potrafi już leżeć i obracać się na boki i z brzuszka na plecy, to znak, że to kolejny etap rozwoju dziecka. Wiele dzieci w 6. miesiącu ma już opanowaną pozycję siedzącą, możesz też zauważyć pierwsze ząbki w buzi maluszka. Dziecko reaguje też na inne osoby w otoczeniu.
- 7-miesięczne dziecko obraca się z pleców na brzuszek, bawi się nóżkami, odkrywa nową formę ruchu, jaką jest sprężynowanie – trzymane pod paszkami przykuca i odpycha się ku górze. Maluszek rozpoznaje znane i nieznane osoby – do tych obcych zachowuje dystans. W tym czasie przygotuj się już na rozkoszne gaworzenie!
- Wraz z nastaniem 8. miesiąca życia dziecka maluszek najczęściej potrafi już siedzieć, a także obracać się wokół własnej osi. Dodatkowo zaczyna zauważać przyczyny i skutki działań wokół niego, a także za pomocą różnych gestów pokazuje swoje potrzeby.
- W 9. miesiącu życia dziecko potrafi pełzać, stoi trzymane za rączki. Dodatkowo stara się już naśladować innych. Jest bardzo przywiązane do mamy i boi się rozstania z Tobą. W menu małego brzuszka goszczą posiłki o coraz bardziej stałej konsystencji oraz mleko (mamy lub modyfikowane).
- 10-miesięczne dziecko kołysze się oparte na dłoniach i kolanach, samo siada, potrafi już stać, podpierając się, a także trzymać w rączkach kilka przedmiotów. Ma ulubioną zabawkę i coraz uważniej obserwuje otoczenie, potrafiąc się w nim odnaleźć.
- 11. miesiąc życia to dla maluszka czas, w którym potrafi on już rozpoznawać siebie jako niezależną osobę. Dużo się śmieje, a także wymawia pierwsze słowa. Potrafi raczkować do przodu, chodzić bokiem przy meblach.
- Na pewno nie zauważysz, jak szybko Twoje dziecko skończy roczek! Roczne dziecko jest już często gotowe do samodzielnego chodzenia. Komunikuje się w otoczeniem, rozumie poszczególne słowa i wykonuje polecenia
Na pewno jesteś pod wrażeniem, ile w ciągu pierwszego roku życia nauczył się Twój maluszek. Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu jest fascynujący dla każdej mamy. Nie zapominaj, że to nie koniec rozwoju dziecka. Przed Wami kolejne duże kroki (dosłownie i w przenośni)! Pamiętaj, abyś na każdym etapie rozwoju dziecka wspierała je – w końcu jesteś dla niego najważniejszą osobą na świecie.
Tagi: Rozwój dziecka, rozwój niemowlaka, kalendarz rozwoju dziecka, etapy rozwoju dziecka, rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, rozwój niemowlęcia