7-miesiac-zycia-dziecka.png

7 miesiąc życia dziecka - kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.

7 miesiąc życia

Twoje dziecko

Stopień rozwoju umiejętności maluszka w kolejnych miesiącach życia to kwestia bardzo indywidualna, na którą ma wpływ m.in. tempo rozwoju rodzeństwa i samych rodziców dziecka w ich pierwszych latach życia.

Dowiedz się, jakie wyzwania czekają na Twojego 7 miesięcznego maluszka i jak możesz pomóc mu rozwijać nowe umiejętności.

Rozwój brzuszka

placeholder_image

W siódmym miesiącu życia dziecka intensywniej zaczyna rozwijać się odruch gryzienia. Jego występowanie nie jest uzależnione od pojawienia się zębów, dlatego początkowo maluch gryzie dziąsłami.

Rozwój fizyczny

W siódmym miesiącu życia dziecka intensywnie rozwija się zręczność jego ciała:

  • Maluszek potrafi utrzymać przedmiot np. kubek w obu rączkach jednocześnie. 7-miesięczne dziecko jest także w stanie chwycić przedmiot wyłącznie za pomocą kciuka i palców 2 i 3, szuka przedmiotu, który mu upadł.
  • Maluch sprawnie przesuwa się, turla i potrafi obrócić wokół własnej osi, chętnie bawi się własnymi nóżkami.

Rozwój społeczno emocjonalny

7. miesiąc życia dziecka wiąże się z intensywnym rozwojem społecznym i emocjonalnym.

Rozwija się mowa dziecka. 7-miesięczny maluszek łączy dźwięki takie jak: mama czy baba, raz po raz zmieniając głośność i tonację, ale gaworzenie nie ma jeszcze określonego sensu.

W 7. miesiącu życia maluszek lubi przeglądać się w lustrze i radośnie wyciąga rączki do swojego odbicia. Podąża wzrokiem za upadającymi przedmiotami i potrafi odnaleźć ukryte przez rodziców zabawki.

W 7. miesiącu życia dziecka maluszek zaczyna coraz bardziej świadomie okazywać uczucia. Cieszy się na dźwięk znajomego głosu, żywo reaguje też na swoje imię. 

Co zrobić, by wspierać rozwój dziecka

Aby pomóc maluszkowi rozwijać nabywane w 7. miesiącu życia umiejętności możesz:

  • Ćwiczyć z nim samodzielne stanie, które jest doskonałym treningiem mięśni i poczucia równowagi. Pamiętaj jednak, że kręgosłup dziecka nie jest jeszcze w pełni gotowy na tak duże obciążenie, dlatego nie forsuj maluszka.
  • Podawać mu napoje w kubeczku z dzióbkiem i uszkami po bokach, aby rozwijać zdolność samodzielnego trzymania.
  • Zapewniać maluchowi różnorodność przedmiotów do zabawy (zabawki o odmiennych kształtach i strukturach materiału) i różnorodność otoczenia: warto wybierać na spacery np. park nad jeziorem, las czy zoo.

Czy wiesz, że?

Czynniki wpływające na rozwój funkcji przewodu pokarmowego to kod genetyczny, zegar biologiczny i flora jelitowa. W 7. miesiącu życia brzuszek maluszka wciąż jeszcze jest delikatny i wymaga troski.