Chcesz wiedzieć, czy maluszek rozwija się prawidłowo? Poznaj wszystkie etapy rozwoju Twojego dziecka i sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o jego zdrowie.
Drugi miesiąc życia dziecka to moment kolejnego, od porodu, skoku rozwojowego – czas intensywnych zmian psychicznych i fizycznych.
Dziecko ma większy kontakt z otoczeniem, próbuje naśladować reakcje osób, które obserwuje. Zmysły wzroku i słuchu są coraz sprawniejsze. Powoli regulują się pory snu.
W drugim miesiącu życia dziecko jest zazwyczaj ożywione i pogodne, jednak w radosnym przyswajaniu rzeczywistości raz na jakiś czas mogą przeszkadzać mu drobne dolegliwości trawienne, takie jak bolesne kolki, zaparcia czy ulewania.
Trawienie białek w organizmie dorosłego człowieka umożliwia kwas solny, który aktywuje enzymy trawienne. U maluszków między 2. a 3. miesiącem życia wydzielanie kwasu solnego jest bardzo niskie – nawet 27 razy mniejsze niż u dorosłych. Z tego powodu trawienie białek jest jeszcze niedoskonałe. Słabe napięcie dolnego zwieracza przełyku zwiększa częstotliwość ulewań, jego sprawność zwiększa się w drugim miesiącu życia.
Niestety w drugim miesiącu, po popołudniowych karmieniach mogą pojawić się bolesne kolki – wtedy buzia malucha jest zaczerwieniona, nóżki podkurczone, a brzuszek twardy i wzdęty.
Przyczyny kolek są złożone, mogą wynikać m.in. z wciąż niedojrzałego układu pokarmowego niemowlęcia, lub połykania, w trakcie jedzenia czy płaczu, nadmiernych ilości powietrza. Dochodzi wtedy do gromadzenia się gazów, które rozciągają ścianki jelit. Do powstawania kolek może przyczyniać się także alergia pokarmowa na białko mleka krowiego, będąca wynikiem nadmiernej przepuszczalności bariery jelitowej.
Dziecko w drugim miesiącu życia, jeśli nie dokuczają mu drobne dolegliwości trawienne, jest z reguły pogodne i wesołe. Najwspanialsze wydarzenie w drugim miesiącu życia to pierwszy odwzajemniony uśmiech.
Dwumiesięczne niemowlę wydaje dźwięki, które przypominają samogłoski „a” i „e”, łączone z „h”, jak „ehe”, „he”. Ożywia się w obecności najbliższych i próbuje się z nimi kontaktować. Zaczyna naśladować mimikę twarzy, ruchy i gesty. Na jego buzi można dostrzec wyraz oczekiwania, gdy zbliżają się niektóre rutynowe czynności, na przykład karmienie. Przepada za innymi dziećmi, a obce osoby nie wzbudzają w nim lęku.
W 5. tygodniu w trakcie krzyku najprawdopodobniej pojawią się także łzy. Dzięki rozpoczęciu aktywności gruczołów łzowych, dziecko zyskuje nowy sposób wyrażania emocji. Maluch jest coraz bardziej zainteresowany otaczającą go rzeczywistością i najchętniej podziwiałby ją podczas przechadzki w Twoich ramionach. Nikt nie potrafi go rozśmieszyć ani uspokoić tak, jak rodzice.
Dwumiesięczne niemowlę coraz lepiej widzi kształty, wzory i kolory. Bez problemu rozpoznaje Twój głos i lokalizuje skąd dobiega. Jest coraz bardziej ciekawe świata – w odkrywaniu rzeczywistości pomogą mu różne zabawki edukacyjne, jednak i tak największą frajdę sprawia mu zabawa z własnymi rączkami.
W drugim miesiącu życia dzieckozaczyna nawiązywać kontakt z otoczeniem i naśladować zachowania otaczających go osób. Wachlarz możliwości wyrażania emocji jest coraz szerszy, dziecko będzie mówić o swoich potrzebach także różnymi rodzajami płaczu. Pamiętaj, że w tym czasie maluszek potrzebuje przede wszystkim spokoju, rutyny i poczucia bezpieczeństwa.
Po krzyku, kolejnym etapem rozwoju mowy jest głużenie, które pojawia się, gdy dziecko może utrzymać głowę prosto (zazwyczaj między pierwszym a trzecim miesiącem życia dziecka). Głużenie to gardłowe, tylnojęzykowe dźwięki takie jak: agu, gə, khə, gli, kli, tli, ebw, bwe czy wibrujący dźwięk brzmiący podobnie do r. Głużenie nie służy komunikacji, jest przypadkowe i bezwarunkowe. Ok. 6. miesiąca zanika, a w jego miejsce pojawia się gaworzenie.