Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
W tym tygodniu prawdopodobnie znowu będziesz mogła zrobić głębszy oddech. Będzie to możliwe, gdyż dno macicy zacznie przesuwać się ku dołowi. Dzięki temu zmniejszy się ucisk na przeponę i nie będziesz miała takich problemów z oddychaniem jak w poprzednich tygodniach.
Jednak obniżenie się dna macicy może skutkować także dyskomfortem. Dziecko będzie naciskało na kość łonową, dlatego możesz odczuwać ból. Oprócz tego macica będzie uciskać także pęcherz – oznacza to częstsze odwiedziny w toalecie. Zmiany te sprzyjają również pojawieniu się żylaków w odbycie, czyli hemoroidów.
Na tym etapie ciąży może zdarzyć się także krwawienie z nosa. Jeśli nie jest ono obfite, to nie ma powodu do zmartwień. Odpowiada za to obrzęk błon śluzowych oraz osłabienie delikatnych naczyń krwionośnych. Gdy zauważysz takie krwawienie, pochyl się do przodu i uciśnij nos – krwotok powinien szybko ustąpić.
W 36. tygodniu ciąży możesz zauważyć większą ilość śluzu w okolicach intymnych. Ma on za zadanie chronić pochwę przed drobnoustrojami. By czuć się komfortowo, używaj wkładek higienicznych, ale wymieniaj je jak najczęściej – w przeciwnym razie może dojść do infekcji.
Sprawdź, co jest normalne, a co może niepokoić – przeczytaj artykuł: Dolegliwości ciążowe w III trymestrze – które są typowe, a które wymagają konsultacji u lekarza?
W tym czasie będziesz ważyć nawet 13 kg więcej niż przed ciążą. Jedz jednak rozsądnie i dobrze się odżywiaj – dziennie powinnaś spożywać około 2600 kcal. Postaraj się też jeść często, ale jak najmniejsze, pełnowartościowe posiłki.
Twój brzuch znajdował się do tej pory wysoko, pod samymi żebrami. Natomiast teraz znacznie się obniżył i wysunął do przodu. Oznacza to, że rozwiązanie jest już blisko, a dziecko przygotowuje się do porodu.
Powiększający się brzuch może być twoim niejedynym zmartwieniem. Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, możesz mieć coraz większe obrzęki kończyn. Dlatego nie forsuj się i dużo odpoczywaj.
W III trymestrze ciąży w twoim organizmie znajduje się wysokie stężenie estrogenów. Przyjemnym skutkiem ubocznym takiego stanu rzeczy mogą być lśniące i gładkie włosy.
Większość dzieci urodzonych po skończonym 36. tygodniu ciąży potrafi samodzielnie oddychać poza łonem matki. Jest to możliwe, gdyż w tym czasie rozwój płuc jest w końcowej fazie i wytwarzane są duże ilości surfaktantu. Jednak to, czy maluch jest gotowy do przyjścia na świat, czy jeszcze potrzebuje spędzić nieco czasu w brzuchu mamy, jest kwestią indywidualną.
W 36. tygodniu ciąży dziecko waży zwykle więcej niż 2500 g. Jest już duże, a jego główka stopniowo kieruje się w stronę kanału rodnego. Ponadto maluch ma bardzo mało miejsca w brzuchu mamy. Przyjmuje tzw. pozycję embrionalną – jego nogi oraz ręce są skrzyżowane i znajdują się tuż przy klatce piersiowej.
Maluchowi brakuje miejsca do tego, aby mógł ruszać się tak intensywnie, jak do tej pory, a Ty nieco słabiej odczuwasz jego aktywność. Ponadto przygotowuje się do dużego wysiłku, jakim jest dla niego przyjście na świat. Dlatego – podobnie jak noworodek – większość czasu śpi. Ponadto połyka sporo płynu owodniowego, a w ciągu dnia wydala aż 600 ml moczu!
Twoje dziecko waży coraz więcej, a oprócz tego rośnie i twoja masa ciała. Dlatego możesz mieć mniejszą ochotę na aktywność fizyczną, a wykonywanie codziennych czynności może sprawiać ci coraz większy problem.
Na twój nastrój nie wpływa też ogólne zmęczenie. Jeśli cierpisz na bezsenność lub nocą często odwiedzasz toaletę, staraj się rekompensować deficyt snu drzemkami w ciągu dnia. Wiele kobiet odczuwa także coraz większy stres związany ze zbliżającym się porodem. Aby się uspokoić, jeszcze raz omów z partnerem lub położną plan porodu i zrelaksuj się – poczytaj, posłuchaj muzyki lub obejrzyj ulubiony serial.
Na tym etapie ciąży prawdopodobnie bolą cię plecy, masz trudności z utrzymaniem równowagi, a twoje samopoczucie może być nieco gorsze. Dlatego zadbaj o siebie i dużo odpoczywaj.
W 36. tygodniu ciąży brzuch osiągnął spore rozmiary, jesteś ospała, szybko się męczysz, dlatego możesz nie mieć ochoty na zbliżenia z partnerem. Jednak jeśli ciągle jesteś w formie, masz dobre samopoczucie, możesz cieszyć się intymnymi chwilami we dwoje. Seks może poprawić twój nastrój i pomoże rozładować napięcie, dlatego nie odmawiaj sobie tej przyjemności – zwłaszcza że po przyjściu malucha na świat może brakować chwil sam na sam z partnerem. Zrezygnuj ze współżycia wtedy, jeśli zalecił ci to lekarz.
Więcej o bliskości z partnerem w tym szczególnym czasie dowiesz się z artykułu Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie
Badanie ogólne moczu i krwi, pomiar ciśnienia oraz ważenie to standardowe procedury podczas każdej rutynowej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ginekolog będzie od tej pory sprawdzał co tydzień długość szyjki macicy – jeśli zacznie się ona skracać, będzie zwiastowało to rychły poród. W 36. tygodniu ciąży lekarza wykona także bardzo dokładne USG.
Specjalista zmierzy obwód głowy i brzuszka dziecka, dokona pomiaru długości kości udowej oraz określi wymiar dwuciemieniowy. Na tej podstawie określi, ile waży maluch oraz wskaże dokładniejszy termin porodu. Oszacowanie masy płodu jest ważne ze względu na zbliżające się rozwiązanie – jeśli będzie ona zbyt duża, lekarz prowadzący może zalecić cesarskie cięcie albo wcześniejszą indukcję porodu.
W czasie USG lekarz ocenia też stopień dojrzałości łożyska według skali Grannuma. Jeśli okaże się, że łożysko jest „stare”, możesz zostać skierowana na cesarskie cięcie. Jest to w takiej sytuacji konieczne, gdyż maluch może nie otrzymywać wtedy odpowiedniej ilości substancji odżywczych i tlenu od matki.
Podczas tego badania ginekolog sprawdzi też ilość wód płodowych. Nie może być ich ani zbyt mało, ani za dużo, gdyż każda z tych sytuacji zagraża zdrowiu dziecka. Małowodzie może sugerować przedwczesne pękanie pęcherza płodowego, zaburzony przepływ matczyno-łożyskowy, a nawet wady układu moczowego. Natomiast wielowodzie wskazuje niekiedy na wady wrodzone płodu, cukrzycę ciężarnej i może skutkować odklejeniem się łożyska. Stanowi ono zagrożenie także dla organizmu matki.
36. tydzień ciąży to początek 9. miesiąca.
Dziecko waży ok. 2,7 kg.
Nie. Dziecko urodzone w 36. tygodniu ciąży może oddychać samodzielnie i rozwijać się prawidłowo.
Dziecko powinno być ułożone główką w dół.
Dziecko potrafi ssać kciuk, połykać wody płodowe, siusiać, zamykać i otwierać oczy oraz bawić się np. pępowiną.
Ból jak na okres w 36. tygodniu ciąży może oznaczać skurcze Braxtona-Hicksa. Jeśli się nasila i pojawiło się krwawienie, może oznaczać odklejające się łożysko lub poród.
W większości przypadków poród przedwczesny w 36. tygodniu ciąży kończy się szczęśliwie, a dziecko rozwija się prawidłowo bez konsekwencji związanych z wcześniactwem.
Powinien Cię zaniepokoić brak lub wyraźne osłabienie ruchów dziecka.
Na porodówkę należy jechać, kiedy skurcze nie mijają mimo odpoczynku, są regularne, nasilają się i promieniują z góry brzucha w dół.
Aby zmniejszyć dolegliwości związane ze skurczami przepowiadającymi, można wziąć ciepłą kąpiel, zmienić pozycję ciała oraz wypróbować techniki relaksacyjne.
Na USG w 36. tygodniu ciąży można zobaczyć, jak dziecko będzie wyglądało po porodzie. Jego wygląd niewiele do tego czasu się zmieni.
Wielkość brzucha zależy np. od ułożenia dziecka. Jednak u większości kobiet ma już ponad 100 cm.
Bliźnięta urodzone w 36. tygodniu ciąży mogą potrzebować pomocy lekarzy, ale ich życiu nic nie zagraża.
Dziecko ma w pełni ukształtowane narządy wewnętrzne, znika meszek na jego skórze, a pod nią gromadzi się tkanka tłuszczowa. Płód wygląda już jak noworodek.
Dziecko ma ok. 48 cm wzrostu, czyli tyle samo co cebulka dymka ze szczypiorkiem.
Plamienie w 36. tygodniu ciąży może oznaczać odklejający się czop z szyjki macicy, czyli objaw zbliżającego się porodu.
Mdłości mogą wynikać z naciskania dziecka na żołądek oraz zmian hormonalnych związanych ze zbliżającym się porodem.
Tak. Dziecko urodzone w 36. tygodniu ciąży to późny wcześniak, który może rozwijać się, jak noworodek urodzony w terminie.