37-tydzien-ciazy.png

37. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Wybierz tydzień ciąży:

37. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

Twoje ciało

Twoja macica jest bardzo duża, a znajdujące się w niej łożysko waży ok. 700 g! Jest teraz położona nie pod samymi żebrami, a ok. 4 cm pod wyrostkiem mieczykowatym. To dlatego możesz odczuwać nieprzyjemny ucisk na miednicę, kroczę, spojenie łonowe – świadczy to o zbliżającym się porodzie.

W dalszym ciągu dokuczają ci obrzęki nóg, rąk, a także ból kręgosłupa. Od początku ciąży przybrałaś na wadze około 14 kg, a ciężar Twojego ciała jest nierównomiernie rozłożony. Może powodować to dyskomfort podczas chodzenia, a w niektórych przypadkach nawet problemy z utrzymaniem równowagi. Dlatego oszczędzaj się i zbieraj siły przed porodem! Szyjka macicy produkuje coraz więcej śluzu, który chroni drogi rodne przed drobnoustrojami, a także ułatwi poród.

Zastanawiasz się, ile można przytyć w ciąży? Dowiedz się tego z artykułu: Ile przytyć w ciąży – porady dla przyszłej mamy

W 37. tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są częstsze, dłuższe i mogą być bolesne. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz pomylić je z tymi, które pojawiają się bezpośrednio przed porodem. Jednak skurcze przepowiadające są nieregularne, a po pewnym czasie ustępują. O tym, jak odróżnić „fałszywy alarm” od skurczy porodowych, powinna poinformować cię położna.

Rozwój dziecka

W 37. tygodniu ciąży wszystkie układy i narządy są właściwie ukształtowane. Zdecydowana większość dzieci, która rodzi się właśnie w tym czasie, nie ma problemów z oddychaniem i nie musi trafić do inkubatora.

Twoje dziecko jest już na tyle duże, że do końca ciąży nie przybierze wiele na wadze. Na tym etapie waży ok. 2900 g. Natomiast wzrost dziecka jest kwestią indywidualną, jednak maluchy w 37. tygodniu ciąży mają średnio 48,6 cm długości. Trzeba też pamiętać o tym, że wszystkie dzieci rozwijają się we własnym tempie – niektóre są większe, a inne mniejsze – dlatego, jeśli nawet wzrost lub masa ciała dziecka wykraczają poza normy, a lekarz nie stwierdził nieprawidłowości, nie masz powodów do zmartwień.

Organizm małego człowieka zaczyna również wytwarzać odpowiednią ilość kortyzolu. Jest on niezbędny do tego, aby płuca mogły w pełni dojrzeć i umożliwiać maluchowi samodzielne oddychanie poza łonem matki. Ponadto w ostatnim miesiącu ciąży dziecko ma wykształcone wszystkie zmysły. Są one jednak cały czas stymulowane przez środowisko wewnątrzmaciczne.

Samopoczucie

Twój organizm wysyła ci jasne sygnały, aby zwolnić i skupić się na sobie. Jeśli dokuczają ci obrzęki nóg, postaraj się więcej leżeć – pamiętaj o tym, aby nogi były uniesione i znajdowały się powyżej klatki piersiowej.

Być może skończyły się już twoje problemy z bezsennością. Większość kobiet, którym trudno było zasnąć, może teraz solidnie wypocząć zarówno w nocy, jak i dzień. W ten sposób organizm przygotowuje się do zbliżającego się porodu i zbiera siły.

Bóle kręgosłupa będziesz odczuwała aż do końca ciąży – pomóc może masaż pleców. Jednak najlepiej, jeśli wykona go specjalista, który wie, jak nie zaszkodzić przyszłej mamie.

Na tym etapie ciąży całkowicie zrozumiały jest twój gorszy nastrój. Możesz czuć się rozdrażniona i stresować się nadchodzącym porodem. Jest to jednak ostatnia prosta – w kolejnym tygodniu twoja ciąża będzie uznana za donoszoną, a dziecko będzie mogło w każdej chwili pojawić się na świecie.

Badanie

Jesteś stałym gościem w gabinecie ginekologicznym – lekarza odwiedzasz co tydzień. Dzięki temu może on kontrolować stan twojego zdrowia i sprawdzać, czy dziecko ma się dobrze.

Lekarz prowadzący ciążę poinformuje cię, ile waży maluch oraz postara się jak najprecyzyjniej wskazać, kiedy dziecko pojawi się na świecie. Zdecydowana większość kobiet nie rodzi w terminie określonym na początku ciąży – poród może rozpocząć się nawet dwa tygodnie wcześniej lub później.

Ginekolog podczas badania USG oceni stopień dojrzałości łożyska i to, czy dziecko jest dobrze odżywiane. Sprawdzi jego aktywność oraz zbada czynność serca.

Natomiast w czasie badania ginekologicznego oceniana jest dojrzałość szyjki macicy. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest miękka, rozpulchniona i że doszło do jej rozwarcia, będzie oznaczać to zbliżający się poród.

Ginekolog może zalecić też rutynowe badanie moczu i morfologię krwi. Kiedy otrzymasz wyniki, zgłoś się do lekarza, a następnie schowaj je do torby do szpitala – przed porodem powinnaś mieć przy sobie ważne badania.

Porady

Ból pleców może ci dokuczać aż do porodu. Jednak istnieje kilka sposobów na jego zmniejszenie. Kluczem do tego, aby poczuć ulgę, jest leżenie we właściwej pozycji.

Jeśli odpoczywając, będziesz leżała na plecach, ból może się nasilić. Dlatego też ciężarnym zaleca się pozycję na boku, która pozwala odciążyć kręgosłup. Warto kłaść się na lewym boku – dzięki temu może minąć nie tylko ból pleców, ale także zgaga. Taka pozycja sprzyja również lepszemu ukrwieniu łożyska.

Postaraj się w czasie odpoczynku nie krzyżować nóg, gdyż utrudnia to krążenie krwi. Pomoże ci w tym tzw. rogal, czyli specjalna poduszka dla ciężarnych, którą umieszcza się pomiędzy nogami.

Nawet jeśli w poprzednich tygodniach byłaś aktywna, chodziłaś na jogę lub inne zajęcia, to właśnie teraz nadszedł moment, w którym należy przestać ćwiczyć. Twój organizm jest obciążony, a serce pompuje aż o połowę więcej krwi niż na samym początku ciąży. To, że postawiłaś na ruch, okaże się bezcenne zarówno podczas porodu, jak i po nim – masz duże szanse, że akcja porodowa przebiegnie szybciej oraz że bez problemu zrzucisz dodatkowe kilogramy.

Dieta

Pod koniec ciąży możesz mieć wilczy apetyt lub wprost przeciwnie – zgaga może ci tak dokuczać, że będziesz miała mniejszą ochotę na jedzenie. Pamiętaj jednak, aby dobrze się odżywiać, ponieważ dziecko cały czas czerpie od ciebie najważniejsze substancje odżywcze, witaminy i minerały. Maluchowi potrzebne są duże ilości białka niezbędnego do budowy komórek oraz żelaza mającego uchronić je przed anemią.

Dlatego jedz produkty zbożowe, mleczne, warzywa, owoce, mięso i odpowiednią ilość tłuszczu. Unikaj jednak słonych potraw i przekąsek – sprzyjają one powiększaniu się obrzęków kończyn. Zrezygnuj też ze słodyczy i gazowanych napojów, które mogą spowodować niestrawność i wzdęcia.

Jak zadbać o dietę w ciąży? Dowiedz się, czytając artykuł: Dieta w ciąży – co powinna jeść przyszła mama?

O co pytają mamy?

Ile waży dziecko w 37. tygodniu ciąży?

Dziecko waży ok. 2950 g.

37. tydzień ciąży – który to miesiąc?

37. tydzień ciąży to 9. miesiąc.

37. tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

Aby przyspieszyć poród, zaleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, seks, picie naparu z liści malin i masaż krocza olejkiem np. ze słodkich migdałów.

Czy intensywne ruchy dziecka w 37. tygodniu ciąży są normalne?

Dziecko w 37. tygodniu ciąży powinno ruszać się min. 10 razy na 12 h. Ich intensywność może się zmieniać w ciągu ciąży, ale od 32. tygodnia powinna być taka sama. Jeśli maluch nagle zaczął bardzo mocno kopać i niepokoi Cię to, zgłoś się do swojego lekarza, położnej lub szpitala.

37. tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości

Mogą pojawić się takie dolegliwości jak: trudności ze snem i poruszaniem się, huśtawki nastrojów, zaniki pamięci, silne skurcze Braxtona-Hicksa.

USG w 37. tygodniu ciąży – czy jest potrzebne?

USG w 37. tygodniu ciąży wykonuje się przed porodem w celu ustalenia wagi i ułożenia dziecka oraz ilości wód płodowych.

Czy trzeba liczyć ruchy dziecka w 37. tygodniu ciąży?

Tak. Liczenie ruchów pozwala ocenić stan płodu.

Jak powinno być ułożone dziecko w 37. tygodniu ciąży?

Dziecko powinno być ułożone główką w dół.

Jak zmienia się brzuch w 37. tygodniu ciąży?

W 37. tygodniu ciąży brzuch może wyraźnie „opaść”. To znaczy, że poród coraz bliżej!

Co oznacza biegunka w 37. tygodniu ciąży?

Biegunka może oznaczać zatrucie pokarmowe, zmiany hormonalne lub zbliżający się poród.

Czy dziecko w 37. tygodniu słyszy?

Tak. Dziecko w 37. tygodniu słyszy dźwięki z otoczenia i może reagować na głos najbliższych.

Czy plamienie w 37. tygodniu ciąży to objaw porodu?

Plamienie to najczęściej oznaka odklejającego się czopa śluzowego. To ostatni moment na spakowanie torby do szpitala!

Czy dziecko urodzone w 37. tygodniu ciąży to wcześniak?

Nie. Jeśli dziecko urodzi się w 37. tygodniu ciąży, jest uznawane za donoszonego noworodka.

Twardy brzuch w 37. tygodniu ciąży – to normalne?

Tak. Twardy brzuch to oznaka, że macica przygotowuje się do porodu. Jeśli pojawia się regularnie, może oznaczać rozpoczęcie się akcji porodowej.

Jakie są objawy porodu w 37. tygodniu ciąży?

Poród w 37. tygodniu ciąży może objawiać się skurczami, które nabierają na sile, odpłynięciem wód płodowych, plamieniem, biegunką, uczuciem rozpierania w pochwie i bólami pleców.

Co oznacza ból brzucha jak na okres w 37. tygodniu ciąży?

Tego typu bóle mogą być pierwszym objawem porodu.

Skurcze w 37. tygodniu ciąży – czy to poród?

Nieregularne skurcze to skurcze Braxtona-Hicksa tzw. przepowiadające. Natomiast, jeśli skurcze są regularne, nabierają na sile i nie mijają mimo zmiany pozycji, to skurcze porodowe.

Jak wygląda dziecko w 37. tygodniu ciąży?

Ciało dziecka jest w pełni ukształtowane. Jego wygląd już się nie zmieni, aż do porodu.