Twój maluszek nie usiedzi spokojnie nawet pięciu minut? Unika siedzenia w wózku czy na krzesełku do jedzenia? Uwielbia takie zabawki, które można popychać i przesuwać? Nic dziwnego. To właśnie teraz jego umiejętności ruchowe rozwijają się bardzo intensywnie. Roczne dziecko uwielbia być w ruchu i ma wielką ochotę na to, by nareszcie zacząć chodzić.
Co znajdziesz w tym artykule:
Pierwszy, mały kroczek to prawdziwy krok milowy w rozwoju dziecka. Od tej pory staje się jeszcze bardziej niezależne i będzie coraz śmielej odkrywać świat. Nauka chodzenia to skomplikowany proces, inny dla każdego malucha. Czas, kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest związany m.in. z cechami genetycznymi i budową ciała (bywa, że aktywne i szczupłe maluchy zaczynają naukę chodzenia wcześniej, niż ich spokojni rówieśnicy o większej masie ciała). Dlatego, jeśli Twoje roczne dziecko nadal nie chodzi, nie przejmuj się. Wspieraj go w rozwijaniu tej umiejętności, a kiedy przyjdzie czas – ruszy przed siebie, by zdobywać świat!
Daj maluszkowi czas i przestrzeń do ćwiczeń
Warto przygotować miejsce, w którym dziecko bez przeszkód będzie uczyło się stawiać pierwsze kroki. Może to być duży pokój lub przedpokój, umeblowany tak, by dziecko miało możliwość chodzenia przy meblach, podciągania się i wstawania.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Usuń z drogi maluszka przedmioty, o które może się potknąć. Zdejmij z podłogi małe chodniki i dywaniki, bo może się o nie zaczepić lub poślizgnąć.
Pozwól dziecku chodzić... boso
Możesz założyć dziecku skarpetki antypoślizgowe, ale najlepiej, by maluszek uczył się chodzi boso - ponieważ paluszki u stóp pomagają mu w stawianiu pewniejszych kroków. Staraj się nie zakładać dziecku bucików, bo mogą być za ciężkie albo zbyt sztywne.
Zbilansowana dieta Juniora? To proste!
Przejdź do artykułuUwaga, idę!
Gdy Twój maluszek nauczy się chodzić, przygotuj się na nowe wyzwania. Nowo nabyta umiejętność połączona z charakterystyczną dla dziecka ciekawością kierują jego kroki najczęściej tam, gdzie nie trzeba... Żadna półka nie jest za wysoka, a szafka zbyt trudna do otwarcia. Musisz mieć oczy szeroko otwarte i zadbać o bezpieczeństwo w pomieszczeniach, w których przebywa maluszek.
- Nie zostawiaj na stole meblach czy półkach przedmiotów, które mogą spaść na dziecko, mogą być ostre i niebezpieczne.
- Zabezpiecz schody – roczne dziecko uwielbia się na nie wspinać!
- Szafki i szuflady, do których maluch nie powinien mieć dostępu, zamykaj korzystając ze specjalnej blokady lub innych dostępnych na rynku zabezpieczeń.
Przed Twoim dzieckiem cały świat do odkrycia. Pamiętaj jednak, że Twój Junior to nie mały dorosły. Jego zdrowy rozwój możesz wspierać poprzez odpowiednie żywienie, dostosowane do wyjątkowych potrzeb po 1. urodzinach.
Odbierz prezent dla malucha!
Zamów bezpłatną paczkę dla Juniora i odbierz poradnik i próbkę Bebiko Junior 3 dla Twojego dziecka!
ZamówTAGI: rozwój juniora, pierwsze kroki, rozwój dziecka po 1 roku życia