Z początku uśmiech malucha to drobny grymas na jego twarzy. Z czasem przerodzi się on w pierwszy, świadomy uśmiech Twojego dziecka, który sprawi Ci wyjątkowo dużo radości.
Pierwszy uśmiech, który jest grymasem na twarzy niemowlęcia, można zaobserwować już podczas badania USG. Do 4. tygodnia życia na twarzy dziecka można dostrzec przypadkowe uśmiechy. Są one zazwyczaj reakcją na procesy fizjologiczne zachodzące w małym organizmie. Jednym z powodów do uśmiechu będzie pełny brzuszek malucha. Uśmiech może też być efektem odruchowego odzwierciedlania wyrazu twarzy mamy.
Po 4. tygodniu uśmiech nabiera kontekstu emocjonalnego. Zazwyczaj maluch uśmiecha się po raz pierwszy podczas karmienia. Po 8. tygodniu dziecko będzie śmiało się zarówno do mamy, jak i do innych, nawet obcych osób. Po 16. tygodniu rozśmieszony maluch będzie zanosił się śmiechem.
Uśmiechanie się to świadoma reakcja dziecka na zachowanie innych osób, na samopoczucie dziecka, na otoczenie. To sposób komunikacji z rodzicami oraz opiekunami malucha.
Pamiętaj, że pierwszy uśmiech będzie często odpowiedzią na Twój uśmiech. Jeśli chcesz wywołać uśmiech na twarzy dziecka, sama uśmiechaj się do malucha jak najczęściej. Im więcej Twoich uśmiechów, tym lepiej. Pochylaj się nad dzieckiem, dużo do niego mów. Pamiętaj, że szczęśliwe dziecko będzie się szybciej rozwijało. Najpierw na jego twarzy pojawiają się niepozorne uśmiechy, potem jest to już szeroki uśmiech. Poza uśmiechem, dziecko okaże swą radość także poprzez machanie rączkami i nóżkami.
Jeśli maluch nie uśmiecha się do 4. miesiąca życia, należy skonsultować się ze specjalistą. Konieczne będzie sprawdzenie wzroku i słuchu dziecka. Brak uśmiechu może też oznaczać osłabienie niemowlęcia i poważne problemy zdrowotne.