Zmysł wzroku zaczyna efektywnie działać u dziecka w 2. miesiącu jego życia. Wtedy zaczyna ono wyraźnie widzieć i rozpoznawać twarz mamy.
Moment, w którym zauważysz rozpoznawanie twarzy domowników przez dziecko, jest szczególny. Maluszek najpierw zaznajamia się z buzią mamy i taty, potem zaczyna rozpoznawać twarze innych bliskich mu osób, które często mu towarzyszą i opiekują się nim.
W pierwszym okresie życia dziecka jego zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Widzi on raczej rozmyte kontury osób i przedmiotów niż ich realny wygląd. Bardzo przydatne są wówczas zmysły słuchu i zapachu. Dzięki nim dziecko wie, że w danym momencie znajduje się obok niego mama lub tata.
Na rozpoznawanie twarzy przychodzi czas w 2. miesiącu życia dziecka. Wtedy już wyraźnie dostrzega ono mamę i zapamiętuje jej twarz, nawet jeśli rozstanie między nimi trwało dobę. Maluch z reguły jako pierwszą zapamiętuje mamę – to ona ma najbliższy kontakt z dzieckiem. Noworodek najlepiej widzi, gdy przedmiot obserwacji znajduje się w odległości około 30 cm. Dlatego twarz mamy, która instynktownie nachyla się nad nim podczas karmienia, wyjmuje malucha z łóżeczka i najczęściej bierze go na ręce, jest przez niego najlepiej zapamiętywana. W kolejnym miesiącu maluch potrafi już rozpoznać pozostałych najbliższych członków rodziny oraz uważnie obserwuje poruszające się usta swoich „rozmówców”.
Rozpoznawanie twarzy będzie łatwiejsze, jeśli będziesz wspierać rozwój wzroku dziecka. Skorzystaj z odpowiednich zabawek – prostych w formie, o kontrastowych kolorach. Możesz też wykonać takie zabawki samodzielnie – z różnych tkanin dostępnych w Twoim domu.
Gdy dziecko będzie starsze, a jego wzrok lepiej rozwinięty, dobrym pomysłem może być także oglądanie z maluchem rodzinnego albumu ze zdjęciami. Opowiadaj dziecku o członkach rodziny, których widać na zdjęciach – to nie tylko nauka zapamiętywania, ale także doskonała zabawa! Uwagę malucha z pewnością przyciągną także fotografie oraz rysunki twarzy z otwartymi oczami i uśmiechem umieszczone w jego pokoiku.