Planowanie ciąży krok po kroku

4 min

ginekolog, lekarz rezydent oddziału położniczo-ginekologicznego

Para trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy

W życiu kobiety przychodzi taki czas, w którym czuje, że chciałaby zostać mamą. Świadome zajście w ciążę wiąże się z przygotowaniem swojego ciała, które jest ważne dla rozwoju dziecka. Planowanie ciąży nie musi być trudne! Dowiedz się, co już teraz możesz zrobić, aby zadbać o zdrowie maluszka.

Para trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy
Para trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Prawdopodobieństwo prawidłowego przebiegu ciąży zwiększa się wraz z odpowiednim przygotowaniem się do tego czasu. 

Porozmawiaj z lekarzem

Kiedy myślisz o tym, aby zostać mamą, powinnaś udać się do ginekologa, który powie Ci, jak przygotować się do ciąży. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, omówi historię przebytych chorób, wyjaśni, jakie dolegliwości mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Specjalista porozmawia na temat przyjmowanych przez Ciebie leków, badań i szczepień, które mogą być potrzebne, a także kroków, jakie pomogą zadbać o prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Choroby, które mogą mieć negatywny wpływ na ciążę i starania o dziecko, to m.in.:

  • choroby przenoszone drogą płciową,
  • cukrzyca i inne choroby przewlekłe wymagające leczenia,
  • choroby tarczycy,
  • fenyloketonuria,
  • padaczka,
  • wysokie, źle kontrolowane ciśnienie krwi,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia odżywiania.

Jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą, wymagającą stałego przyjmowania leków, przed zajściem w ciążę koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym (np. kardiologiem, diabetologiem itp.). Istnieje bowiem szereg leków, których stosowanie w ciąży jest zabronione i może prowadzić do powstania wad rozwojowych u płodu. W takiej sytuacji specjalista zmodyfikuje dotychczasowe leczenie i pozwoli, abyś bezpiecznie zaszła w ciążę.

Owulacja i dni płodne

Gdy przygotowujesz się do ciąży, warto abyś wiedziała, kiedy masz owulację, czyli jajeczkowanie. Występuje ono około 14. dnia cyklu przy regularnym 28-dniowym cyklu, jednak u każdej kobiety ten czas może być inny. Połączenie się uwolnionej wówczas z jajnika komórki jajowej z plemnikiem to zapłodnienie. Następnie w ciągu 72 godzin, przy prawidłowo przebiegających procesach biologicznych i rozwoju zarodka, zagnieździ się on w błonie śluzowej macicy. 

Plemnik żyje średnio od trzech do pięciu dni, a komórka jajowa od 12 do 24 godzin, po czym obumiera i zapłodnienie nie jest już możliwe. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, powinnaś współżyć w dniach bezpośrednio poprzedzających owulację oraz w dniu, w którym powinna nastąpić.

Niektóre kobiety zauważają u siebie objawy świadczące o przebytej owulacji. Są to między innymi :

  • zmiana konsystencji i koloru wydzieliny z pochwy – jest wówczas lepka i przezroczysta, przypominająca białko jaja kurzego,
  • niewielki wzrost temperatury ciała,
  • bóle w podbrzuszu.

Jeżeli nie pojawiają się u Ciebie żadne objawy, które pozwalają Ci stwierdzić, kiedy masz owulację, w określeniu dni płodnych pomocny może być kalkulator dni płodnych. Pamiętaj jednak, że najlepiej także w tej kwestii skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Zmień swoje przyzwyczajenia

Kalendarz ciąży

Kalendarz ciąży

Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.

Przejdź do strony

Zastanawiasz się, jak przygotować się do ciąży? Na etapie planowania ciąży warto, abyś przyjęła zdrowy i aktywny tryb życia. Utrzymuj stałą, prawidłową masę ciała, ćwicz regularnie, ale z umiarem, spaceruj, przestrzegaj zdrowej diety, a także ogranicz spożycie kofeiny. Staraj się nie stresować. Ponadto:

  • zrezygnuj z używek – odstaw papierosy i alkohol,
  • nie przyjmuj żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem,
  • ćwicz z głową – nie przesadzaj z aktywnością fizyczną.

Zasadniczą rolę w rozwoju dziecka w trakcie życia płodowego odgrywa kwas foliowy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych płodu, powinnaś zacząć przyjmować kwas foliowy co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Wszystkie te dobre nawyki powinnaś utrwalać również w trakcie ciąży – w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój maluszka.

Zadania dla partnera

Starania o dziecko to zadanie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera. Od jakości jego nasienia będzie zależało prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Postaraj się, aby na etapie planowania ciąży partner:

  • ograniczył spożywanie alkoholu,
  • zrezygnował z palenia papierosów i innych używek,
  • spożywał pokarmy zawierające kluczowe składniki odżywcze, jak cynk, kwas foliowy, wapń, witaminy C i D,
  • unikał gorących kąpieli i noszenia zbyt obcisłych spodni/bielizny,
  • nie podgrzewał siedzeń w samochodzie.

Jeśli rozpoczynacie starania o dziecko w sposób naturalny, jest bardzo prawdopodobne, że zajdziesz w ciążę w ciągu kilku miesięcy lub około roku. Pamiętaj jednak, że czas starań jest kwestią indywidualną i zależy od obojga partnerów.

Tagi: jak zajść w ciążę, planowanie ciąży, starania o dziecko, jak przygotować się do ciąży

Oceń ten artykuł: