Przyszłe mamy, które już przed ciążą prowadziły zdrowy styl życia, mają ułatwione zadanie. Regularne posiłki, komponowane ze zróżnicowanych, świeżych produktów oraz wykluczenie używek są podstawą zdrowej diety w ciąży.
W ciąży zapotrzebowanie organizmu na niektóre składniki i witaminy wzrasta. Rozwijające się dziecko potrzebuje większej ilości białka, ale także wapnia, żelaza, witaminy C oraz kwasu foliowego. Wzorcowa dieta przyszłej mamy powinna zawierać też odpowiednią ilość fosforu i cynku oraz witamin z grupy B.
Kalendarz ciąży
Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Przejdź do stronyZmiana nawyków żywieniowych powinna nastąpić jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli zamierzasz starać się o dziecko, oceń krytycznie Twoje przyzwyczajenia i stan zdrowia.
Przed zajściem w ciążę:
- ureguluj swój jadłospis, aby spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia;
- dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość białka, wapnia i żelaza: jedz czerwone i chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, produkty mleczne,
- uwzględnij w diecie dużo warzyw i owoców, także suszonych.
- zamień słodkie napoje na niegazowaną wodę mineralną;
- zrezygnuj całkowicie z używek;
- przynajmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą zacznij przyjmować kwas foliowy;
- jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość postaraj się zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ już w ciąży nie powinnaś poddawać się dietom odchudzającym.
W momencie zajścia w ciążę rozpoczyna się 1000 pierwszych dni życia Twojego dziecka, które ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu jego zdrowia. W ciąży i długo po narodzinach dojrzewa układ pokarmowy maluszka. To jak żywisz się przez 9 miesięcy, czy karmisz piersią po porodzie i w jaki sposób rozszerzasz j dietę niemowlęcia ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości.
Stan kobiety w ciąży wyklucza spożycie produktów, które mogą być szkodliwe dla dziecka. W niedogotowanym lub niedopieczonym mięsie, drobiu, jajkach mogą znajdować się niebezpieczne dla płodu bakterie i pasożyty, które wywołują poważne choroby. Na talerzu przyszłej mamy nie mogą pojawiać się surowe owoce morza i sery pleśniowe, wędzone na zimno ryby czy dojrzewające szynki. Nie ma też miejsca na alkohol, napoje typu cola, napoje energetyczne, które zawierają kofeinę, zaś kawa w postaci słabego naparu z mlekiem dozwolona jest w ograniczonych ilościach (1-2 dziennie).