Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Twoje dziecko naukowo nazywa się już płodem. W 9. tygodniu ciąży ma rozmiar małej truskawki – mierzy ok. 22-30 mm. Swoim wyglądem zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka, ale głowa nadal pozostaje nieproporcjonalna do wielkości całego ciała.
Rączki, które zgina w nadgarstku, potrafi już układać na piersi. Palce nadal są zrośnięte cienką błoną. Oczka – wędrujące do środka twarzy – ma przykryte zamkniętymi powiekami. Po obu stronach głowy wykształcają się uszy.
Formują się genitalia, ale lekarz jeszcze nie rozpozna płci na USG. Powinno być to możliwe już w drugim trymestrze – chyba że chcesz mieć niespodziankę.
Dowiedz się więcej na temat poznawania płci dziecka – przeczytaj artykuł: Poznanie płci dziecka.
Macica stopniowo się powiększa, dlatego możesz odczuwać tępy ból w okolicach podbrzusza. To typowy objaw, jednak w razie obaw warto skonsultować się z lekarzem.
Bardzo możliwe, że Twoja cera stanie się gładka i promienna albo… pojawią się liczne wypryski.
Wzmożona produkcja estrogenu i progesteronu zwiększa ukrwienie piersi i okolic intymnych, przez co stają się jeszcze bardziej wrażliwe.
W 9. tygodniu ciąży nudności i przemęczenie stopniowo zanikają. Wraca lepsze samopoczucie, a nawet… ochota na seks.
Dowiedz się więcej o dolegliwościach w ciąży i sprawdź, jak sobie z nimi radzić – przeczytaj artykuł: Nudności i zgaga – jak radzić sobie z dolegliwościami w ciąży
Szykuje się remont związany z pojawieniem się dziecka? Ostrożnie z farbami do malowania – zazwyczaj zawierają szkodliwy dla maleństwa poliuretan, wdychanie go może być przyczyną problemów neurologicznych. Malowanie lub usuwanie starej farby ze ścian oznacza, że Ty masz wolne!
Biust nadal rośnie – 9. tydzień ciąży jest więc dobrym momentem na zakup stanika z solidnym usztywnieniem.
Wkrótce będziesz mogła się pożegnać ze spodniami na guziki i obcisłymi biodrówkami. Ale możesz nieco przedłużyć ich żywotność, rozszerzając spodnie w pasie przy pomocy specjalnych wstawek, które można kupić w sklepach z odzieżą ciążową.
Skutki stresów odczuwanych przez ciężarną odbijają się również na dziecku – dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł: Stres w ciąży – dlaczego szkodzi?
Mimo że ser jest dobrym źródłem wapnia, musisz uważać. Nie jedz serów miękkich i pleśniowych, takich jak brie czy camembert. Mogą one zawierać bakterie rodzaju Listeria, które powodują rzadką, ale poważną infekcję u kobiet w ciąży, zwaną listeriozą. Sery topione i twarożki są bezpieczne, podobnie jak zwykły żółty ser.
W 9. tygodniu ciąży nadal warto suplementować kwas foliowy, żelazo, witaminę D3, jod, DHA.
Zobacz jak jeść zdrowo w ciąży – przeczytaj artykuł: Zdrowa dieta w ciąży
Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, warto być aktywną fizycznie.
Pamiętaj jednak, aby:
● zafundować sobie solidną porcję węglowodanów w postaci pełnoziarnistego chleba lub płatków na dwie godziny przed ćwiczeniami – tak, żebyś nie poczuła głodu,
● pić wodę przed, w trakcie i po ćwiczeniach, żeby się nie odwodnić.
Zobacz, jak prawidłowo dbać o formę w ciąży – przeczytaj artykuł: Ćwicz, jedz, relaksuj się – zadbaj o formę w ciąży!
Czujesz się lepiej i masz ochotę na seks? Nie martw się: płód jest dobrze chroniony przez błony płodowe, dlatego stosunek na pewno nie zaszkodzi dziecku.
Poznaj najodpowiedniejsze pozycje miłosne dla kobiet w ciąży – przeczytaj artykuł: Seks w ciąży? Zobacz, jakie pozycje są dla Ciebie odpowiednie
W 9. tygodnia USG wykonuje się dopochwowo.
Brzuch nie powinien być jeszcze widoczny, ale można już wyczuć powiększoną macicę.
USG 3D najlepiej wykonać przy okazji USG połówkowego między 18. a 22. tygodniem ciąży, kiedy dziecko jest odpowiednio duże.
Twardy brzuch może być oznaką powiększającej się macicy lub zaparć.
9. tydzień ciąży to początek 3. miesiąca.
Dziecko ma ok. 2-3 cm.
USG dopochwowe to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która jest w pełni bezpieczna.
USG na tym etapie może pomóc ustalić liczbę zarodków, ale nie jest konieczne.
Tak. Nie każda kobieta odczuwa dolegliwości ciążowe.
Normalne objawy to: wymioty, mdłości, częste oddawanie moczu, senność, powiększone piersi i brodawki.
CRL dziecka w 9. tygodniu ciąży może wynieść od 2 do 3 cm.
Plamienia mogą pojawić się po seksie, parciu podczcas wypróżniania i badaniu dopochwowym. Mogą także oznaczać infekcję pochwy. Warto skontaktować się z lekarzem.
Tak. Serduszko jest już dobrze wykształcone i bije ok. 170–180 uderzeń /min.
Brzuch powinien być jeszcze normalnych rozmiarów, jak przed ciążą.
Na mdłości może pomóc imbir lub zjedzenie czegoś przed wstaniem z łóżka. Staraj się jeść lekkostrawnie.
Lepiej zaczniesz czuć się za ok. 3 tygodnie, czyli na początku II trymestru.