Podczas karmienia butelką bardzo ważna jest pozycja, w jakiej trzymasz dziecko. Oto kilka zasad, jak trzymać dziecko podczas karmienia butelką.
Najważniejsza jest wygoda – dla Ciebie i dla dziecka. Podeprzyj sobie rękę na oparciu fotela lub podłóż pod nią poduszkę. Maluch powinien być przytulony do Ciebie tak, by jego brzuszek nie był ściśnięty, a główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Trzymając butelkę zwróć uwagę, by w smoczku zawsze było mleko – dzięki temu niemowlę nie nałyka się zbyt wiele powietrza. Tak jak po karmieniu piersią, po skończonym karmieniu butelką (a także ewentualnie w przerwach) zadbaj o to, by dziecku się odbiło. Przytul je w pozycji pionowej, pogłaszcz po pleckach – nie zapomnij też położyć pieluszki tetrowej na ramieniu. Zadbaj, by w czasie karmienia butelką Twoja skóra dotykała skóry dziecka. Patrz dziecku w oczy, przytulaj je, mów do niego, nie bój się też nucić.
Trzymaj dziecko z lekko uniesioną główką. Układaj malucha poziomo, tak aby tułów i główka tworzyły linię prostą. Dzięki takiej pozycji dziecko lepiej oddycha, ssie i połyka, a także mniej się męczy podczas jedzenia. Równocześnie nie podawaj butelki,gdy dziecko leży zupełnie płasko. Może się wtedy zakrztusić. Karmienie w tej pozycji może także przyczynić się do wystąpienia w przyszłości wad zgryzu.Gdy dziecko jest przeziębione i ma katar lub gdy dużo mu się ulewa, do karmienia połóż je bokiem na jednym ze swoich ud. Plecy i główkę oprzyj o drugą nogę, a pupę dziecka o swój brzuch.
Podczas karmienia butelką, bardzo ważna jest bliskość. Rodzice często układają malucha na zgięciu przedramienia, tak jak przy karmieniu piersią. Ta wyjątkowo wygodna pozycja pozwala zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Aby uatrakcyjnić karmienie, połóż dziecko na swoich kolanach naprzeciwko siebie i ułóż je tak, aby jego pupa opierała się o Twój brzuch. Ta pozycja zapewnia idealne ułożenie tułowia i główki. Zwróć przy tym uwagę, aby brzuch dziecka nie był zgięty.