Ile mleka modyfikowanego podać, by dziecko się najadło? Jak mieć pewność, że rozwija się prawidłowo? Co robić, gdy dziecko się nie najada?
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia z butelki?
Przejdź do artykułuZasady żywienia niemowląt niezależnie czy karmionych piersią czy mlekiem modyfikowanym zostały przedstawione w schemacie żywienia dzieci w 1. roku życia. Jest to zbiór wskazówek, które mają ułatwić rodzicom poruszanie się w niełatwych kwestiach związanych z żywieniem. Podane w schemacie wielkości porcji i liczby posiłków są orientacyjne i uwzględniają różnice w potrzebach najmłodszych.
Przeciętna liczba karmień zalecana dla niemowląt w początkowym okresie życia to 8-12 w ciągu doby. Dziecko powinno być karmione, kiedy zaobserwujesz u niego objawy głodu – zwiększona aktywność, żywy odruch ssania, otwieranie buzi, wysuwanie języka czy płacz. Jeśli karmisz naturalnie, możliwa jest większa liczba posiłków wnikająca z przystawienia dziecka do piersi. Karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym możesz łatwo obliczyć, ile mleka wypija dziennie i porównać to z zaleceniami schematu żywienia. Jeśli różnice nie są znaczące, nie masz powodu do niepokoju.
Każdy maluszek ma swoje indywidualne potrzeby i rośnie we własnym tempie. Jedne dzieci potrzebują trochę mniej, inne trochę więcej mleka, by rozwijać się prawidłowo. Dziecko, tak samo zresztą jak dorosły, ma swoje gorsze i lepsze dni. Jednego dnia dopisuje mu apetyt, drugiego zjada zaledwie połowę tego, co wczoraj. To naturalne i nie powinno Cię niepokoić.
Ile mleka modyfikowanego podawać dziecku?
Zgodnie ze wskazówkami schematu żywienia, w pierwszym półroczu życia maluchy powinny otrzymywać około 5-7 porcji mleka każdego dnia.
W pierwszym miesiącu zalecane podawanie jest 7 porcji po ok. 110 ml, w drugim, trzecim i czwartym miesiącu - 6 porcji, po 120-140 ml. Od piątego miesiąca podaje się 4 porcje mleka po 150- 160 ml dziennie, wprowadzając jednocześnie pierwsze pokarmy uzupełniające w procesie rozszerzania diety dziecka.
Tyle wskazówki. Jednak to Ty najlepiej wiesz, ile mleka potrzebuje Twoje dziecko, ponieważ codziennie obserwujesz je i widzisz, jak się rozwija.
Mimo tego wiele mam niepotrzebnie zamartwia się posiadaniem małego niejadka, inne obawiają się, że dziecko się nie najada pomimo podawania mu zalecanych ilości mleka. Nie ma w tym nic dziwnego – każdy rodzic pragnie jak najlepiej żywić swoje dziecko tak, by niczego mu nie zabrakło
Dołącz do nas!
bądź na bieząco z naszą wiedzą, korzystaj z bezpłatnych porad ekspertów i odbierz darmowy prezent dla swojej pociechy!
ZAREJESTRUJ SIĘJak zatem rozpoznać, że dziecko jest najedzone?
Kiedy maluch po posiłku jest spokojny i zadowolony, a po przytrzymaniu go po posiłku ładnie mu się odbiło, możesz przyjąć, że się najadł.
Po czym poznasz, że dziecko się nie najada?
Jeśli maluszek zjadł całą porcję mleka zalecaną przez schemat żywienia, a nadal wydaje się niezadowolone i marudzi, przede wszystkim upewnij się, czy jego samopoczucie nie wynika z innej przyczyny – takiej, jak np. kolka lub wzdęcie. Jeśli to nie one są problemem, być może po prostu maluch jest nadal głodny.
Jeśli dziecko odmawia zjedzenia całej porcji, po krótkim czasie możesz spróbować podać mu ją ponownie. Nie należy jednak podawać dziecku mleka, które było przygotowane wcześniej niż 2 godziny. Po upływie tego czasu, następny mleczny posiłek przygotuj od nowa. Pilnuj też orientacyjnych porcji, które spożywa maluszek, abyś wiedziała, ile mleka podałaś mu w ciągu dnia.
Może też zdarzyć się, że nawet w ciągu dwóch godzin po posiłku dziecko zwróci część pokarmu poprzez ulewanie. Pamiętaj, że brzuszek Twojego dziecka ciągle dojrzewa, jest wrażliwy i bardzo delikatny. Jeśli ulewanie dużej ilości pokarmu miało miejsce raz lub dwa, nie masz powodów do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się często, koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Być może Twoje dziecko ma skłonności do ulewania i rozwiązaniem problemu będzie podanie specjalnego mleka modyfikowanego typu AR lub dodanie do mleka specjalnych mieszanek zagęszczających pokarm.
Co robić, jeśli dziecko po posiłku nadal wydaje się głodne?
Oczywiście, możesz podać mu dodatkowy posiłek, jeśli jednak mały smakosz zbyt często się ich domaga i przybiera na masie ciała zbyt szybko, wypróbuj inne sposoby.
Być może Twój maluszek woli jeść nieco częściej. Zwiększ wówczas częstotliwość posiłków, podając za to nieco mniejsze porcje. To dobry sposób także na to, by uniknąć możliwych kolek i wzdęć, spowodowanych zbyt łapczywym połykaniem mleka (a wraz z nim powietrza) podczas posiłku.
Bardzo dobrym przyzwyczajeniem jest podawanie dziecku mleka o stałych porach.
… a czego zdecydowanie unikać?
Przede wszystkim, podczas przygotowania mleka nie dodawaj do wody większej ilości proszku. To najczęstszy błąd w żywieniu popełniany przez rodziców zaniepokojonych tym, że dziecko się nie najada.
Mleko modyfikowane powinno być zawsze przygotowywane zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Tylko tak możesz mieć pewność co do wartości odżywczej pokarmu otrzymanego przez maluszka w ciągu dnia.
Ale to nie wszystko. Dodawanie większej ilości proszku do mleka zagęści je i może utrudnić dziecku spożywanie posiłku.
Jeśli wydaje Ci się, że dziecko je za mało…
Przede wszystkim upewnij się, czy maluch przybiera na masie ciała. Sprawdź też, czy dobrze się rozwija (pomocą służą Ci w tym siatki centylowe). Jeśli masa ciała Twojego dziecka wzrasta w pierwszych trzech miesiącach o około 600-700 g (do 1 kg) na miesiąc, a pomiędzy 4 a 6 miesiącem o około 400-500 gramów, to znaczy, że jest prawidłowa. Jeśli masa ciała maluszka jest za niska lub siatka centylowa wskazuje powód do niepokoju, koniecznie skonsultuj się ze swoim pediatrą, który na pewno pomoże Ci rozwiać wątpliwości.
Karmienie piersią wraz z urozmaiconą dietą jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci.
TAGI: karmienie noworodka, karmienie niemowlaka, karmienie butelką, najlepsze mleko modyfikowane, mleko dla niemowląt, mleko modyfikowane dla noworodka, mleka modyfikowane