Żelazo w diecie dziecka – dlaczego jest ważne?

4 min
Mama karmi dziecko siedzace na krzesle kaszka

Dlaczego dieta jest ważna? Od najmłodszych lat życia dziecka należy pamiętać, by jedzenie pokarmy byłyo pełnowartościowe bezpieczne i odżywcze. Zdrowe nawyki żywieniowe i regularne posiłki mogą pomóc dziecku uniknąć wielu problemów związanych z układem pokarmowym i chorób cywilizacyjnych w przyszłości. Pamiętaj jednak, że dziecko to nie mały dorosły i zadbaj o to, by jego dieta była dostosowana do jego organizmu.

Mama karmi dziecko siedzace na krzesle kaszka
Mama karmi dziecko siedzace na krzesle kaszka

Dlaczego żelazo jest ważne?

Żelazo jest jednym ze składników, którego najczęściej brakuje w diecie dziecka. Jest to pierwiastek szczególnie ważny, ponieważ bez niego może dojść do zaburzeń tworzenia składników krwi i transportu tlenu. Żelazo jest również odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także za rozwój funkcji poznawczych. Niedobory żelaza mogą zakończyć się niedokrwistością i skutkować nieprawidłowym rozwojem m.in. układu nerwowego i mózgu.

Niemowlęta rodzą się z zapasem składników mineralnych od matki, które zostały pobrane w okresie płodowym, dlatego ważne jest, aby mama w ciąży odżywiała się prawidłowo, a jej dieta była zbilansowana. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci mam, które w czasie ciąży borykały się z niedoborem żelaza lub anemią, również będą cierpiały z tego powodu. W grupie ryzyka znajdują się również wcześniaki, które nie zdążyły zgromadzić odpowiednich „zapasów”, a także dzieci z ciąż mnogich, które składnikami musiały podzielić się ze sowim rodzeństwem. Zdarza się, że takim dzieciom lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie preparatów z żelazem w płynie (są one dostępne na receptę). Jeśli podajesz dziecku taki preparat, pamiętaj, by ściśle przestrzegać dawkowania i zaleceń lekarza, ponieważ przedawkowanie może mieć tragiczne skutki. Niedobory mogą się pojawiać również u maluszków, które zmagają się z wrodzonymi zaburzeniami układu pokarmowego, celiakią oraz alergiami pokarmowymi.

Mama karmi dziecko siedzace w foteliku lyzeczka

Jadłospis rocznego dziecka

Przejdź do artykułu

Żelazo w diecie dziecka

W czasie ciąży pamiętaj, by spożywać pokarmy będące dobrym źródłem żelaza. Jeśli nie spożywasz bogatego w łatwo przyswajalne żelazo mięsa (najlepiej czerwonego), pamiętaj by odpowiednio bilansować ten składnik w diecie. Warto wykonywać profilaktyczne badania krwi, o których porozmawiaj z lekarzem. Wskaże te właściwe.

Dziecko urodzone w terminie przychodzi na świat zapasami żelaza przekazanymi przez mamę w ostatnim okresie ciąży. Jednak około 5-6. miesiąca życia zapas ten zaczyna się wyczerpywać. Nie bez powodu zaleca się wówczas wprowadzenie do diety niemowlęcia produktów uzupełniających. Wśród nich powinny znaleźć się również produkty bogate w żelazo.

Kaszki dla niemowląt – źródło żelaza

Kiedy maluszek pozna i polubi pierwsze warzywne i owocowe smaki, do jego jadłospisu warto wprowadzić kaszki. Powstają one z wartościowych zbóż (niektóre ze zbóż z pełnego przemiału), ich jakość i bezpieczeństwo podlegają wielokrotnej kontroli, a maluch na pewno szybko je polubi. Pyszna kaszka mleczna wzbogacona w żelazo na śniadanie to codzienna porcja żelaza dla małego brzuszka!

Już po 5. miesiącu do diety dziecka można wprowadzić pierwsze mięsa z rolnictwa - możesz podać np. indyka, kurczaka lub cielęcinę. Wybieraj mięsa wyłącznie ze sprawdzonego źródła, świeże i chude (bez tłuszczu). Podawaj je najlepiej gotowane, z dodatkiem warzyw. Jeśli nie jesteś pewna jego jakości wybierz gotowe produkty dla niemowląt i dzieci ze wskazaniem wiekowym.

1-2 razy w tygodniu posiłki mięsne , warto zastąpić posiłkami z rybą (taką jak dorsz czy łosoś), która oprócz żelaza dostarczy m.in. cennych dla rozwoju mózgu kwasów omega-3.

Źródła żelaza dla dziecka po 1. roku życia

Roczny  Junior wciąż ma odmienne potrzeby żywieniowe i potrzebuje aż 4 razy więcej żelaza niż dorosły w przeliczeniu na kilogram masy ciała*. Jak można zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku? Choć dostarczenie odpowiedniej ilości żelaza może wydawać się wyzwaniem, z pomocą przychodzi prawidłowo zbilansowana dieta.  Kontynuuj podawanie mięsa, ryb, jaj oraz produktów roślinnych, które są dobrym źródłem żelaza. Ważnym „zbożowym” źródłem żelaza nadal pozostają kaszki mleczne ze wskazaniem wiekowym wzbogacone w ten pierwiastek.

Ponadto, po pierwszym roku życia mleko to nadal ważny element diety. Jeśli nie karmisz piersią, podawaj dwa kubki mleka, w tym mleka modyfikowanego dziennie. Mleko modyfikowane typu Junior, czyli takie, które można podawać dziecku powyżej 1 r.ż. , dzięki zawartości m.in. żelaza, a także wapnia i witaminy D, uzupełnia dietę w często deficytowe witaminy i składniki mineralne.

* zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie pod red. M. Jarosz i in. NIZP-PZH, 2020.

Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni

Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.

SPRAWDŹ

TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka

Oceń ten artykuł:

Strefa Juniora

Potrzeby brzuszka

Wielkie potrzeby małych brzuszków

Twój maluszek skończył roczek i nadal intensywnie się rozwija. Każdego dnia z dumą patrzysz, jak szybko rośnie i coraz więcej potrafi.

Dlatego potrzebuje teraz nawet 6 razy więcej składników odżywczych niż Ty*.

Dowiedz się, dlaczego aż tyle i jak zmieścić tak wiele w tak małym brzuszku!

* W przeliczeniu na kilogram masy ciała w porównaniu z osobą dorosłą, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Dowiedz się więcej