Gdy Twój maluszek skończy roczek jest już gotowy na kolejne produkty w swoim menu. Dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale także dostosowana do specyficznych potrzeb Juniora. Jego układ pokarmowy wciąż przyzwyczaja się do nowych produktów, dlatego wprowadzając kolejne smaki do diety dziecka miej na uwadze delikatny brzuszek Twojej pociechy.
Dieta rocznego dziecka z dnia na dzień staje się bogatsza w nowe produkty. To moment, w których maluch zaczyna interesować się tym, co jedzą rodzice. Kształtuje swoje preferencje żywieniowe i jest ciekawy kulinarnego świata. Rozszerzając menu rocznego dziecka masz już więcej możliwości niż dotychczas. Lista dań i produktowe, które może jeść Twoja pociecha wydłuża się. Ponadto potrzeby żywieniowe juniora są większe, zwłaszcza jego zapotrzebowanie energetyczne. U rocznego dziecka wynosi ono 80 kcal na1 kg masy ciała na dobę.
Zasady planowania jadłospisu rocznego dziecka
Chociaż menu rocznego dziecka wciąż jest inne niż jego rodziców, zasady komponowania posiłków w diecie Juniora są takie same. Najważniejsze z nich to:
Regularne jedzenie 5 posiłków w ciągu dnia. Roczne dziecko powinno zacząć dzień zbilansowanym śniadaniem, potem zjeść zdrowe drugie śniadanie, pełnowartościowy obiad, smaczny podwieczorek i kolację.
Dbanie o urozmaicenie posiłków, czyli podawanie dziecku produktów ze wszystkich grup produktów żywnościowych. W jadłospisie Twojej pociechy nie powinno zbraknąć źródeł witamin i składników mineralnych oraz:
- pełnowartościowego białka z mleka, nabiału, mięsa, drobiu, ryb i jaj;
- błonnika pokarmowego, czyli produktów zbożowych, warzyw i owoców;
- kwasów tłuszczowych obecnych w olejach roślinnych i rybach.
Przyzwyczajanie dziecka do picia wody. To ona powinna stanowić główny napój w diecie maluszka. Wybierają niskozmineralizowaną wodę (o zawartości składników infernalnych do 500 mg/L) oraz niskosodową. Do diety możesz włączyć także przeciery i soczki owocowe w ilości 150 ml dziennie.
1000 pierwszych dni życia dziecka jest kluczowym okresem w jego rozwoju. To, jak żywisz maluszka ma wpływ na jego zdrowie teraz i w dorosłym życiu. Dzięki właściwemu rozszerzaniu diety możesz wdrożyć właściwe nawyki żywieniowe i zaprogramować zdrowie Twojego dziecka.
Podczas planowania posiłków warto wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby Twojego dziecka. Młody organizm nie jest w pełni gotowy na wszystkie pozycje z menu dla dorosłych. Dalej obowiązuje zasada pojedynczego wprowadzania do diety nowych posiłków i obserwowania reakcji dziecka. Pamiętaj, że 2. rok życia dziecka może wiązać się z tzw. buntem, zwłaszcza w obszarze jedzenia. Nie poddawaj się podczas rozszerzania menu Twojego dziecka, nawet, gdy bywa ono wybredne. Niekiedy potrzeba kilku prób podania nowego produktu zanim dziecko zaakceptuje jego smak.
Staraj się nie dokarmiać dziecka między głównymi posiłkami. Pamiętaj o zapewnieniu mu trzech pełnowartościowych posiłków: śniadania, obiadu i kolacji oraz dwóch zdrowych przekąsek, czyli drugiego śniadań i podwieczorku. Najzdrowszymi przekąskami są świeże owoce (pomarańcza, banan, jabłko) czy ugotowane warzywa (brokuły, kalafior, marchew, cukinia, dynia). Unikaj podawania dziecku słodyczy, słodkich napojów i przetworzonej żywności – to tzw. puste kalorie, czyli produkty, nie wnoszące wielu wartości do diety Twojego maluszka.
Bardzo aktywne i ruchliwe dzieci mogą mieć większe potrzebowanie na kaloryczne oraz zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Pamiętają także o ich uzupełnianiu w upalne dni i gdy maluch ma gorączkę. Jeśli masz wątpliwości jak prawidłowo żywić Juniora – skontaktuj się z wykfalifikowanym dietetykiem.
Tagi: jadłospis rocznego dziecka, dieta rocznego dziecka, menu dla rocznego dziecka, rozszerzanie diety niemowlęcia, dieta juniora