Żywienie jest bardzo ważne na każdym etapie życia człowieka. Specjaliści wyodrębniają kluczowe momenty, istotne w żywieniu dzieci. Wszystko zaczyna się w brzuchu mamy – jej dieta w ciąży kształtuje zdrowie maluszka. Kolejnymi ważnymi etapami są: karmienie piersią, a następnie rozszerzanie diety niemowlęcia.
Jednym z warunków dobrego stanu zdrowia przyszłej mamy oraz prawidłowego rozwoju dziecka jest właściwe żywienie w czasie ciąży. Specjaliści zachęcają kobiety planujące ciążę do szczególnej dbałości o swój codzienny jadłospis jeszcze przed zapłodnieniem. Bowiem stan odżywienia przyszłej mamy, jej kondycja fizyczna i psychiczna w dużej mierze wpływają na przebieg ciąży i kształtują przyszłe zdrowie potomstwa. Początek ciąży to początek 1000 pierwszych dni w życiu dziecka – kluczowego czasu w kształtowaniu rozwoju maluszka. W tym okresie dojrzewa układ pokarmowy, kształtuje się metabolizm oraz preferencje żywieniowe dziecka. To jedyna okazja, aby za pomocą odpowiedniego żywienia dziecko zadbać o jego obecne i przyszłe zdrowie.
Dieta w ciąży
Układ pokarmowy dziecka zaczyna kształtować się od 4. tygodnia ciąży. Jego rozwój trwa jeszcze po narodzinach. Chociaż od 36. tygodnia ciąży układ pokarmowy dziecka jest w stanie samodzielnie funkcjonować, w życiu płodowym - do momentu rozwiązania - jego rolę spełnia łożysko. Łożysko wychwytuje z krwi matki potrzebne dla płodu substancje. Ich transport odbywa się drogą żył pępowinowych, dzięki którym składniki trafiają do wątroby dziecka. Dlatego sposób żywienia mamy wpływa znacząco na stan zdrowia i rozwój maluszka.
Już od momentu zapłodnienia rozpoczyna się proces kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka, zwany programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia. Właściwe odżywianie mamy jest bardzo ważne, również ze wzglądu na gromadzenie rezerw potrzebnych na czas ciąży. W związku z tym prawidłowo skomponowany jadłospis, składający się z 5 zbilansowanych posiłków każdego dnia oraz odpowiednio dostosowana suplementacja (kwasem foliowym, żelazem i witaminą D) pomoże wspierać prawidłowy rozwój dziecka.
Kalendarz ciąży
Dowiedz się, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu. Sprawdź, jak zmieniasz się Ty i Twój maluszek. Poznaj najczęstsze dolegliwości ciążowe i skuteczne sposoby radzenia sobie z nimi.
Przejdź do stronyKarmienie piersią
Przewód pokarmowy noworodka stale się rozwija. Zdolność do trawienia i wchłaniania substancji z pożywienia zwiększa się i osiąga pełną sprawność około 10 – 12 miesiąca życia niemowlęcia. Dlatego najbardziej optymalnym sposobem żywienia dziecka, rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka jest karmienie piersią. Mleko mamy ma skład dopasowany do potrzeb wciąż dojrzewającego brzuszka. Zawiera niezbędne składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego rozwoju. A dzięki obecności przeciwciał chroni niemowlęta przed chorobami i infekcjami. Podczas karmienia piersią mama powinna zwrócić uwagę na swoją dietę. Jadłospis powinien być zbilansowany i uwzględniać specjalne potrzeby żywieniowe maluszka. Jeśli mama zauważy, że po spożyciu przez nią niektórych produktów u maluszka pojawia się reakcja alergiczna lub inny niepokojący objaw, powinna omówić swoją dietę ze specjalistą Gdy pojawi się konieczność eliminacji wybranych produktów – wedle zaleceń lekarza należy je wykluczyć z diety mamy karmiącej piersią.
Rozszerzanie diety niemowlęcia
Po pierwszym półroczu przychodzi czas na wprowadzenie do diety posiłków uzupełniających. Mleko mamy nie jest już w stanie zapewnić wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ponadto przewód pokarmowy maluszka jest już gotowy na nowe produkty. Przy rozszerzaniu diety pomocny jest schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. Obrazuje on liczbę porcji oraz ich wielkość posiłku rekomendowaną dla dzieci. Pamiętaj, aby rozszerzać dietę nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Podając nowy produkt rób to pod kontrolą i obserwuj reakcję swojego maluszka. Stopniowo wprowadzaj do diety dziecka różnorodne smaki i kolory. Dzięki temu łatwiej oswoi się ono z nowymi produktami, a w przyszłości chętniej sięgnie po nowe dania. Urozmaicany jadłospis to inwestycja w zdrowie dziecka, poprzez dostarczanie mu ważnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych – niezbędnych do wzrostu i rozwoju.