Nie wiesz, jak karmić piersią? To proces, którego możesz się nauczyć!

3 min
Niemowlak pije mleko z piersi mamy

Karmienie piersią niektórym mamom przychodzi naturalnie, a inne muszą się go nauczyć. To nic złego! Najważniejsze, by podejść do tego zadania spokojnie i nie zniechęcać się przy pierwszych niepowodzeniach. Wśród kilku odpowiednich pozycji do karmienia, na pewno znajdziesz tę wygodną dla Ciebie i dziecka. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego.

Niemowlak pije mleko z piersi mamy
Niemowlak pije mleko z piersi mamy

Po pierwsze relaks

Nigdy nie przystępuj do karmienia piersią zestresowana czy spięta. Rozluźnij się, weź parę głębokich wdechów, uspokój się. To oczywiste, że nie zawsze będziesz karmić w domu czy innym przyjaznym otoczeniu, jednak postaraj się w miarę możliwości oddalić się od zgiełku i wszystkich bodźców, które mogą rozpraszać Ciebie i dziecko. 

Po drugie wygodna pozycja

Nie istnieje jedna, idealna dla wszystkich mam pozycja do karmienia piersią. Wszystkie zalecane techniki karmienia piersią łączy to, że zapewniają odpowiednie ułożenie dziecka, są wygodne i nie obciążają jednej partii mięśni. 

Bez względu na to, którą pozycję karmienia piersią przyjmujesz, pamiętaj o poniższych zasadach:

  • główka, ramiona i tułów malca są ułożone w jednej linii,
  • twarz dziecka jest zwrócona w stronę piersi, tak by nie musiało skręcać szyi,
  • dziecko przylega do ciała mamy, jednak ma możliwość odchylenia głowy od piersi.

Jak karmić noworodka

Dla świeżo upieczonej mamy, która odczuwa dyskomfort w trakcie siedzenia, polecana jest pozycja leżąca lub półleżąca. Takie techniki karmienia piersią w żaden sposób nie obciążają mięśni. By karmić komfortowo przez dłuższą chwilę, podeprzyj sobie odpowiednio kark i głowę. Inną polecaną techniką karmienia piersią jest ułożenie się na boku i przytulenie dziecka przedramieniem w taki sposób, by jego brzuszek dotykał brzuszka mamy. Jeżeli dziecko będzie leżeć na poduszce, spożywanie pokarmu będzie dla niego łatwiejsze.

Jak karmić niemowlę

W sytuacji gdy od porodu minął już jakiś czas i siedzenie nie sprawia Ci bólu, możesz zacząć stosować inne pozycje, takie jak: 

  • pozycja klasyczna, w której istotną rolę odgrywa stabilne podparcie dla pleców. Maluch jest oparty na przedramieniu mamy, która przytrzymuje jego pupę ręką, obydwoje stykają się brzuchami. By odciążyć mięśnie, pod rękę, na której trzymasz malucha, podłóż poduszkę lub zwinięty koc. 
  • pozycja krzyżowa – w tej pozycji ułożenie dziecka jest takie samo jak w pozycji klasycznej, jednak tym razem mama trzyma dziecko przeciwległą ręką do piersi, którą karmi (jeżeli karmi lewą piersią to podtrzymuje dziecko prawą ręką). Dłoń mamy podtrzymuje kark i główkę dziecka, a przedramię podpiera jego plecy. 

Pozycja krzyżowa umożliwia precyzyjne przystawienie dziecka do piersi, dlatego jest szczególnie zalecana przy słabym ssaniu oraz przy karmieniu dzieci ruchliwych. 

  • pozycja spod pachy – dziecko jest ułożone brzuszkiem do mamy, a jego nóżki znajdują się pod jej pachą. Mama podtrzymuje dłonią szyję i głowę dziecka, a przedramieniem utrzymuje jego plecy w prostej linii. Wygodniej Ci będzie, jeśli pod plecy dziecka podłożysz poduszkę. 

Pozycja spod pachy jest szczególnie polecana gdy:

  • dziecko za bardzo przywykło do karmienia z jednej piersi,
  • mama ma duży biust,
  • był wykonywany zabieg cesarskiego cięcia,
  • występuje zastój pokarmu lub zapalenie piersi (guzek występujący w piersi podczas zapalenia najszybciej zniknie, jeśli broda dziecka jest po jego stronie – to język ma za zadanie masując dany kwadrant najlepiej go opróżnić).

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie jego kontynuację przy rozszerzaniu diety nawet do ukończenia 2. roku życia. Rozszerzanie diety można rozpocząć najwcześniej po 17. tygodniu życia i nie później niż przed upływem 26. tygodnia życia dziecka. W pierwszym półroczu życia dziecka mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i wspiera odporność dziecka. Na pewno wśród wielu dostępnych pozycji do karmienia piersią, odnajdziesz tę idealną dla Ciebie. 

Tagi: karmienie piersią, jak karmić piersią, jak długo karmić piersią, jak karmić noworodka, jak karmić niemowlę, techniki karmienia piersią

Oceń ten artykuł:

przepisy.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej