Chociaż karmienie piersią jest najbardziej optymalnym sposobem żywienia dziecka są sytuacje, w których jest ono utrudnione. Wtedy rodzice stają przed wyborem alternatywy jaką jest mleko modyfikowane. Decydując się na taki sposób karmienia maluszka należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o przejściu na karmienie mlekiem modyfikowanym?
Co znajdziesz w tym artykule:
Co to jest mleko modyfikowane?
Przejdź do artykułuZgodnie z zaleceniami specjalistów WHO przez pierwsze 6. miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Ma to duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Kontakt „skóra do skóry” jaki zapewnia przystawianie dziecka do piersi pozwala budować wyjątkową więź między mamą i maluszkiem. Niestety bywają sytuacje, w których karmienie piersią musi być ograniczone bądź nie może być praktykowane wcale. Wtedy z pomocą przychodzą mleka modyfikowane.
Czym jest mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane tworzone jest na podstawie wieloletnich badań ekspertów nad mlekiem mamy. Dzięki temu podając gotowy posiłek dziecku masz pewność, że mleko będzie dopasowane do potrzeb i możliwości Twojego maluszka.
Skąd potrzeba stworzenia mleka modyfikowanego? Mleko krowie ma nieodpowiedni dla maluszka skład – zawiera za dużo sodu i białka a za mało witamin i żelaza. Dlatego nie należy podawać go niemowlętom. Brzuszek Twojego malucha nie jest jeszcze gotowy na mleko krowie, ponieważ układ pokarmowy produkuje niewystarczającą ilość enzymów potrzebnych do strawienia m.in. białek, obecnych w zwykłym mleku. Mleko modyfikowane powstaje na bazie mleka krowiego, w którym podczas procesu produkcji zmianie ulegają ilości, a także proporcje m.in. białka i tłuszczów. Ponadto obniża się m.in. poziom sodu, potasu i chloru, aby chronić niedojrzałe w pełni nerki niemowlęcia. W mleku modyfikowanym zmienia się również zawartość niektórych cennych witamin np. wit. D oraz żelaza, wapnia i cynku tak, aby mleko modyfikowane było jeszcze bliższe mleku matki.
Jak przygotować mleko modyfikowane?
Przejdź do artykułuJakie mleko modyfikowane wybrać?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym należy zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz ustali czy są wskazania do takiego sposobu karmienia i w razie konieczności zaleci najodpowiedniejsze mleko dla maluszka. Pamiętaj, że raz podjęta decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią może oznaczać brak powrotu. Głównie dlatego, że przystawianie dziecka do piersi stymuluje laktację – gdy zabraknie tego czynnika produkcja pokarmu może ustać.
Mleko modyfikowane przeznaczone jest dla zdrowych niemowląt. W przypadku, gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana alergia na białko mleka krowiego wprowadza się specjalny preparat mlekozastępczy.
Mleko początkowe – przeznaczone dla najmłodszych niemowląt – od urodzenia do ukończenia 6. miesiąca życia. Oznaczone jest symbolem 1. Podawanie dziecku tego mleka warto przedyskutować z doradcą laktacyjnym lub lekarzem i wdrożyć w sytuacji, gdy karmienie piersią jest niewystarczające lub nie może być kontynuowane. W tym okresie bowiem najlepsze dla dziecka jest wyłączne karmienie piersią.
Mleko następne – przeznaczone jest dla dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia . Jego skład uwzględnia najważniejsze potrzeby młodego organizmu i szanuje wciąż niedojrzały przewód pokarmowy Twojej pociechy.
Mleko Junior, z symbolem 3 przeznaczone jest dla dzieci powyżej 1. roku życia. Zaspokaja szczególne potrzeby żywieniowe jakie dziecko ma do osiągniecia 2. roku życia. Po drugich urodzinach maluszkowi możemy podawać mleko Junior 4, które będzie dla niego odpowiednie, a po 3 roku życia możesz sięgnąć po mleko Junior 5.
Karmienie mlekiem modyfikowanym warto przedyskutować z pediatrą. Być może wprowadzenie tego sposobu żywienia nie będzie konieczne. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia – pamiętaj o ważnych aspektach podając dziecku mleko modyfikowane. Dostosuj produkt do wieku dziecka, posiłek przyrządzaj zawsze zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Po otwarciu pudełka nie przekraczaj rekomendowanego czasu do spożycia, który wynosi 4 tygodnie.
Tagi: mleko modyfikowane, mleko dla noworodka, mleko dla niemowlaka, karmienie mlekiem modyfikowanym, mleko modyfikowane bez laktozy, karmienie mieszane