Przyjście na świat maluszka jest ogromnie ważnym momentem dla rodziców – w tym czasie muszą nauczyć się prawidłowo odczytywać reakcje dziecka, by zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. W pierwszym okresie życia dzieci płacz jest jedynym sposobem komunikacji ze światem. Jak uspokoić emocje swoje i maluszka, gdy dziecko odczuwa dyskomfort i płacze z tego powodu?
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Dolegliwości trawienne u niemowląt
- 2.Jak pomóc sobie i maluszkowi ukoić emocje swoje i maluszka?
- 3.Jak rozwija się brzuszek dziecka?
Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt
Przejdź do artykułuDolegliwości trawienne u niemowląt
Układ pokarmowy niemowlęcia intensywnie dojrzewa. Przez cały okres 1000 pierwszych dni życia doskonali on swoje funkcjonowanie. Z tego powodu, w pierwszym okresie życia często pojawiają się u dzieci dolegliwości trawienne - są one naturalnym zjawiskiem, którego nie trzeba się obawiać. Chociaż maja one charakter przejściowy, to ich objawy, jak nieukojony płacz, wzdęcia, nadmierne gazy, częste ulewania i związany z nimi dyskomfort mogą dać się świeżo upieczonym rodzicom mocno we znaki.
Kiedy dziecko nieprzerwanie płacze, jest niespokojne i grymasi, ciężko jest rodzicom zachować spokój. Próbują uspokoić niemowlę, sprawdzają czy nie jest głodne lub czy nie ma mokrej pieluszki. W obliczu wyzwania jakim jest uspokojenie maluszka, często czują się bezradni, a przedłużanie się takiej sytuacji może powodować u nich stres i zwątpienie w zdolności rodzicielskie. Czasem wielogodzinny nieukojony płacz dziecka może prowadzić nawet do frustracji. Chociaż w takich chwilach zapanowanie nad emocjami może przychodzić ciężko, to należy pamiętać, że szczęśliwa i spokojna mama to szczęśliwe i pogodne dziecko.
Jak pomóc sobie i maluszkowi ukoić emocje swoje i maluszka?
Matkę i dziecko łączy niezwykła więź. Niemowlę czuje się szczęśliwe i bezpiecznie w objęciach mamy, dlatego łatwo się uspokaja, czując jej bliskość. Dziecko doskonale wyczuwa emocje i nastroje matki, więc kiedy jest ona smutna lub zestresowana, dziecko też odczuwa niepokój. Ze względu na dobro maluszka, ważne jest, aby mama dbała o swój dobry nastrój i samopoczucie. Od czasu do czasu warto żebyś zrobiła coś dla siebie i wyciszyła się, oderwała od trudów macierzyństwa. Możesz wtedy zostawić na godzinę dziecko z zaufaną osobą – partnerem lub babcią, a sama udać się na spacer, jogę lub pomalować sobie paznokcie.
Czasami wystarczy spędzona samotnie chwila w drugim pokoju z ciepłą herbatą i ulubioną książką. Każda mama musi pamiętać, że jej czas na relaks jest ważny, ponieważ zachowana równowaga pomiędzy codziennymi stresami związanymi z nowym wyzwaniem, jakim jest posiadanie niemowlęcia, a wypoczynkiem, pozwoli jej łatwiej radzić sobie w trudniejszych momentach. Odpowiednie wyciszenie i zrelaksowanie pozwoli na łatwiejsze poradzenie sobie, kiedy dziecko cierpi z powodu kolki i płacze od dłuższego czasu.
Jak rozwija się brzuszek dziecka?
W czasie napadu kolki, w uspokojeniu nerwów i rozwianiu wątpliwości, czy coś złego czasem nie dzieje się z maluszkiem jest świadomość jak dojrzewa układ pokarmowy niemowlęcia. W momencie przyjścia na świat jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały – jego funkcjonowanie doskonali się wraz z rozwojem dziecka, dlatego też w pierwszym okresie życia często pojawiają się dolegliwości trawienne, takie jak kolka, zaparcia czy ulewania. Objawiają się one płaczem, rozdrażnieniem, nadmiernymi gazami, bólem podczas defekacji czy ulewaniami i pluciem. Dla rodziców są to bardzo uciążliwe i męczące chwile, należy jednak pamiętać, że okres, w którym się pojawiają jest przejściowy i minie samoistnie, wraz z dojrzewaniem organizmu niemowlęcia. Jak pokazują dane, dolegliwości trawienne występują nawet częściej niż u co drugiego niemowlęcia (z różnym nasileniem) i jeżeli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, nie trzeba się nimi nadmiernie stresować. Pamiętaj jednak, że w sytuacjach kiedy coś Cię zaniepokoi, dolegliwości są szczególnie uciążliwe lub przedłużają się, zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Macierzyństwo to piękny czas, jednak niekiedy zdarzają się trudniejsze momenty. Kiedy nadejdą, zawsze staraj się na początku uspokoić swoje emocje – wpłynie to pozytywnie zarówno na Ciebie, jak i na rozdrażnionego maluszka. Jeśli nie pozwolisz aby negatywne emocje i stres zawładnęły Twoim umysłem, łatwiej uspokoisz swoje dziecko.