Kolki, zaparcia, ulewania – to najczęstsze dolegliwości trawienne okresu niemowlęcego. Jak pokazują dane, dotyczą one nawet połowy niemowląt i chociaż są naturalnym wynikiem procesu dojrzewania układu pokarmowego, to objawy towarzyszące tym dolegliwościom, takie jak nieukojony płacz, marudzenie, zaparcia i ulewanie, mogą stać się bardzo uciążliwe dla wszystkich członków rodziny. Dowiedz się, jak radzić sobie w takich sytuacjach!
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Brzuszek niemowlaka potrzebuje czasu
- 2.Poproś specjalistę o radę
- 3.Dowiedz się, jak ulżyć maluszkowi
Brzuszek niemowlaka potrzebuje czasu
Nowonarodzone niemowlę przychodzi na świat z układem pokarmowym, który pod względem funkcjonalności nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Po narodzinach układ pokarmowy podejmuję swoją podstawową funkcję, czyli trawienie i wchłanianie. Jednak rozmiary żołądka i jelit są jeszcze bardzo małe, a wydzielanie enzymów trawiennych jest mniej efektywne niż u osoby dorosłej. Dodatkowo, mięsień łączący przełyk z żołądkiem (czyli zwieracz dolny przełyku), który odpowiedzialny jest za zapobieganie cofania się treści pokarmowej do jamy ustnej, nie działa jeszcze zbyt sprawnie.
Te wszystkie czynniki sprawiają, że niemowlęta mogą cierpieć z powodu dolegliwości trawiennych - zazwyczaj objawiają się one bólem, płaczem, nadmiernymi gazami, marudzeniem, pluciem, ulewaniem czy zaparciami. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie są zazwyczaj niebezpieczne dla dziecka, ponieważ są naturalnym i przejściowym zjawiskiem, wynikającym z niedojrzałości tego układu. Wraz z upływem czasu, kiedy niemowlę i jego układ pokarmowy dojrzeją, dolegliwości miną samoistnie, jednak objawy z nimi związane często bywają uciążliwe - zarówno dla niemowląt, jak i całej rodziny.
Poproś specjalistę o radę
Zaniepokojeni rodzice, którzy martwią się tym, co dzieje się z ich maluszkiem, często zwracają się po poradę do lekarza. Jak pokazują dane, aż 80% wizyt lekarskich w pierwszym roku życia związanych jest właśnie z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, że nie każdy płacz jest objawem kolki czy innej dolegliwości trawiennej. W pierwszych 3 miesiącach życia niemowlę płacze około dwóch godzin dziennie, ponieważ jest to jego naturalna forma komunikacji z otoczeniem. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny płaczu dziecka jest więc kluczowe.
W przypadku nasilonego niepokoju należy skonsultować objawy z lekarzem lub położną dla upewnienia się, co faktycznie powoduje cierpienie malucha. W czasie wizyty specjalista zweryfikuje czy dolegliwości maluszka spowodowane są niedojrzałością układu pokarmowego i zidentyfikuje problem.
Opinia eksperta jest kluczowa dla efektywnego wsparcia w dolegliwości trawiennych, ponieważ nie zawsze diagnoza jest oczywista. Lekarz lub położna, jeśli zauważą niepokojące objawy, mogą zlecić dodatkowe badania - może się okazać, że kolka jest np. objawem alergii na białka mleko krowiego i niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety. W przypadku kiedy dziecko, poza dolegliwościami brzuszkowymi, rozwija się prawidłowo i nie choruje, lekarz powinien skupić swoją uwagę na kwestii edukacji rodziców na temat sposobu żywienia dziecka.
Dowiedz się, jak ulżyć maluszkowi
Ważnym aspektem w kontakcie lekarza lub położnej z rodzicami dziecka cierpiącego z powodu zaburzeń przewodu pokarmowego jest zaufanie, dlatego wykorzystaj swój czas na wizycie i rozwiej wszelkie wątpliwości. Nie obawiaj się zadawać pytań - lekarz lub położna powinni wytłumaczyć Ci dlaczego dziecko cierpi z powodu dolegliwości trawiennych. Wiedza w tym zakresie pozwoli Ci ukoić nerwy i lepiej zrozumieć proces dojrzewania układu pokarmowego - ważne jest, abyś potrafiła zachować spokój w momencie, kiedy dziecko jest rozdrażnione, ponieważ to pomoże Ci go uspokoić.
Kolejnym istotnym aspektem, na który lekarz powinien zwrócić Ci uwagę, jest sposób żywienia niemowlęcia.
Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy zweryfikować, czy stosujesz poprawną technikę karmienia - pozycję dziecka oraz częstotliwość karmień i atmosferę w jakiej się odbywają. Ważne jest również to, jak Ty się odżywiasz – dieta mamy karmiącej piersią może mieć wpływ na samopoczucie dziecka, dlatego zadbaj by prawidłowo się odżywiać, pić odpowiednią ilość wody i staraj się unikać jedzenia w pośpiechu.
W przypadku kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, lekarz lub położna powinni zweryfikować czy podajesz dziecku właściwe mleko, dostosowane do jego wieku i potrzeb (dla niemowląt, które cierpią z powodu zaparć i kolek rekomendowane są mleka typu Comfort, zaś dla dzieci, które zmagają się z ulewaniami, zaleca się mleka typu AR), a także czy odpowiednio je przygotowujesz.
W przypadku występowania dolegliwości trawiennych takich jak kolka, zaparcia czy ulewania, należy pamiętać, że są to zupełnie naturalne, niegroźne dla zdrowia niemowlęcia zjawiska, które z czasem miną. Jeśli jednak objawy są szczególnie uciążliwe, pomimo upływu czasu nie ustępują lub występują inne niepokojące objawy, to zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że nie każdy płacz jest objawem kolki czy innego typu dolegliwości trawiennych, dlatego to lekarz lub położna najlepiej zweryfikuje co dzieje się z maluszkiem, uspokoi Twoje obawy lub jeśli będzie potrzeba - zleci dalszą diagnostykę.