W wielu domach panuje przekonanie, że roczny maluch może być żywiony tak samo jak człowiek dorosły. Jest to przyczyną wielu błędów żywieniowych, których efektem może okazać się nieprawidłowo zbilansowana dieta maluszka. Po 1. urodzinach brzuszek Twojego dziecka jest nadal bardzo delikatny, a Junior ma wciąż odmienne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze w przeciwieństwie do dorosłych członków rodziny.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Mamo, pamiętaj – Junior to nie mały dorosły!
- 2.Niedobory i nadmiary żywieniowe u dzieci po 1. roku życiu
- 3.Jakich składników odżywczych najbardziej brakuje Juniorom?
- 4.Nieprawidłowo zbilansowana dieta, a wskaźnik masy ciała BMI Juniora
- 5.Jak zapewnić dziecku zbilansowaną dietę bogatą w wartościowe składniki odżywcze?
Mamo, pamiętaj – Junior to nie mały dorosły!
Niewłaściwie zbilansowana dieta małych dzieci może mieć wpływ na niedobór witamin, składników mineralnych i błonnika. Dzieci po 1. roku życia mają specyficzne potrzeby żywieniowe, co może prowadzić do niedoborów niektórych witamin i składników mineralnych – takich jak żelazo czy witamina D.
Jednocześnie niektóre składniki żywieniowe mogą pojawić się w diecie dziecka w nadmiarze, co również może mieć negatywny wpływ na wrażliwy organizm Twojego Juniora.
Zbilansowana dieta Juniora? To proste!
Przejdź do artykułuNiedobory i nadmiary żywieniowe u dzieci po 1. roku życiu
Nieprawidłowe żywienie skutkuje powstawaniem deficytów w diecie dziecka. Deficyty te często dotyczą składników kluczowych dla prawidłowego rozwoju i wzrostu.
Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, a nadmiar spożywanego białka może powodować otyłość. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku jak najbardziej zbilansowanej, zróżnicowanej diety w ciągu 1000 pierwszych dni życia, które mają bardzo istotny wpływ na zdrowie teraz i w przyszłości.
Jakich składników odżywczych najbardziej brakuje Juniorom?
Na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją Nutricia wiemy, że dieta aż 80% badanych dzieci obfituje w niedobory witaminy D i wapnia – niezwykle ważnych składników dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu kostnego. Rola wapnia jest dość powszechnie znana, natomiast rola witaminy D często bywa bagatelizowana. Badanie pokazało również, że aż 15% dzieci spożywało zbyt mało żelaza, a 35% z nich przyjmowało z dietą za mało jodu*.
Dlatego tak ważne jest podawanie dzieciom mleka modyfikowanego typu Junior, które uzupełnia dietę w deficytowe składniki diety małego dziecka.
Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni
Dowiedz się, jak prawidłowo komponować dietę Twojego dziecka w czasie 1000 pierwszych dni życia.
SprawdźNieprawidłowo zbilansowana dieta, a wskaźnik masy ciała BMI Juniora
Nieprawidłowo zbilansowana dieta może mieć także bezpośredni wpływ na nieprawidłową masę ciała Twojego Juniora. W 2011 roku Instytut Matki i Dziecka przy współpracy z Fundacją Nutricia przeprowadził badanie stanu odżywienia wyrażanego przy pomocy wskaźnika masy ciała BMI (Body Mass Index – indeksu masy ciała). Wynik badania jest niepokojący. Wynika z niego, że tylko 45% badanych dzieci w wieku 13-36 miesięcy miało prawidłowe BMI.
Należy przy tym pamiętać, że zarówno nadwaga, otyłość, jak i niedobory masy ciała w pierwszych trzech latach życia mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu, dlatego zrób wszystko, co możliwe, aby zapewnić swojemu dziecku prawidłowo zbilansowaną dietę.
Jak zapewnić dziecku zbilansowaną dietę bogatą w wartościowe składniki odżywcze?
Mleka modyfikowane typu Junior pomogą uzupełnia dietę w najbardziej deficytowe składniki diety małego dziecka. Specjaliści zalecają podawanie mleka modyfikowanego do końca 3. roku życia. Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+ dziennie pomogą wraz z urozmaiconą dietą uzupełnić niedobory wapnia, żelaza czy witaminy D w diecie Twojego maluszka po jego 1. urodzinach, a jednocześnie przyczynią się do zmniejszenia spożycia substancji odżywczych, które nie powinny być obecne w diecie dzieci w zbyt dużych ilościach.
TAGI: mleko następne, mleko dla dzieci, jakie mleko modyfikowane, dieta junior, bilans diety, sposoby na niejadka