Wielu rodziców ma problem z tym, by wybrać, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza. Okazuje się bowiem, że woda wodzie nierówna, a maluszkowi nie powinno się podawać jakiejkolwiek, tylko wybrać taką, która będzie odpowiednio dostosowana do jego potrzeb. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką wodę dla niemowlaka do picia wybrać przeczytaj ten artykuł.
Co znajdziesz w tym artykule:
Woda dla niemowlaka – od kiedy można ją podawać?
Choć w założeniu picie wody jest niezwykle istotne dla każdego człowieka, w przypadku niemowląt sprawa wygląda nieco inaczej. To, od kiedy podawać wodę niemowlakowi jeszcze do niedawna było uzależnione od sposobu żywienia dziecka. Istniało przekonanie, że niemowlęta należy dopajać, np. kiedy jest upał lub jeśli są karmione mlekiem modyfikowanym, jednak zalecenia dotyczące żywienia zdrowych niemowląt, opracowane przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią jasno, że zarówno pokarm matki, jak i mleko modyfikowane, dostarczają zdrowym niemowlętom odpowiednią ilości płynów do 6. miesiąca życia. W związku z tym nie ma konieczności podawania maluszkom dodatkowo wody, jeśli tylko mają zapewnione odpowiednie warunki żywieniowe, czyli w chwilach, kiedy wykazują głód lub pragnienie. Z kolei w drugim półroczu życia, kiedy rozpoczyna się etap rozszerzania diety niemowlęcia, zapotrzebowanie na wodę wynosi 800-1000ml na dobę i obejmuje wodę zarówno pitną, jak i z różnego rodzaju żywności i napojów.
Słowem – nie ma potrzeby dopajania niemowląt do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia, ponieważ odpowiednią ilość płynów mają zapewnioną w mleku matki lub mleku modyfikowanym. Z kolei starsze dzieci, otrzymujące już pokarmy uzupełniające, powinny mieć stały dostęp do wody. Dlaczego? Ponieważ ułatwia ona trawienie, zapobiega powstawaniu zaparć, pomaga uporać się z treścią pokarmową w ustach oraz ułatwia jej przechodzenie przez układ pokarmowy. Ponadto woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju, pomaga transportować tlen i składniki odżywcze oraz wspomaga wszystkie procesy życiowe. Woda wspomaga regulację ciepłoty ciała, wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, a także pełni funkcje ochronne m.in. dla mózgu czy rdzenia kręgowego. Maluszek powinien więc mieć zapewnioną zarówno wodę do picia, jak i pokarmy ją zawierającą, np. zupy.
Nie zawsze jednak każde niemowlę chętnie sięga po wodę. Tego odruchu, jak i wielu innych, musi się nauczyć. Jeśli Twój maluszek uparcie odmawia sięgania po bidon czy kubeczek – sprawdź tutaj, jak zachęcić dziecko do picia wody i wyrobić w nim dobry nawyk.
Jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza?
Nie każda woda jest odpowiednia dla dziecka. Woda dla niemowlaka, podobnie, jak każdy produkt, powinna być wybrana ze szczególną starannością.
Nie zaleca się podawania niemowlętom i małym dzieciom wody kranowej, chyba że jest się pewnym jej wysokiej jakości, ale nawet przy takim założeniu standardy będą o wiele niższe niż w przypadku wody butelkowanej. Jeśli zaś chodzi o wodę z kranu filtrowaną, np. z pomocą dzbanka filtrującego – taka woda również nie jest polecana dla niemowląt. Najmłodsze dzieci, do ukończenia 3. roku życia, powinny pić wodę z kranu lub filtrowaną dopiero po przegotowaniu.
A jaka woda butelkowana dla niemowlaka będzie odpowiednia? Do wyboru są wody mineralne i źródlane, które są wydobywane z zasobów podziemnych i różnią się składem mineralnym, od którego właśnie zależy wybór odpowiedniej wody dla niemowlaka. Na co należy zwrócić uwagę? Zdecydowanie nie na nazwę, kształt butelki (choć może on być zachęcający dla dziecka, nie powinien decydować o wyborze!) ani cenę, a na skład. Najlepsza woda dla niemowlaka do picia powinna być:
● niskozmineralizowana (do 500 mg/l),
● niskosodowa (<20 mg/l),
● niskosiarczanowa (<20 mg/l),
● o niskiej zawartości azotanów, azotynów i fluorków.
Dlaczego ma to takie znaczenie? Ponieważ zbyt duże wartości składników mineralnych mogą stanowić obciążenie dla wciąż rozwijających się nerek dziecka, co oznacza, że woda będzie dla dziecka po prostu szkodliwa. Pod tym względem najlepszym wyborem będzie woda źródlana dla niemowląt, cechująca się niższą zawartością składników mineralnych, ewentualnie woda mineralna niskozmineralizowana. Należy również pamiętać, by nie podawać dziecku wody gazowanej, która może podrażniać układ pokarmowy ani wód smakowych, zawierających cukry, sztuczne aromaty oraz całkowicie zbędne w diecie dziecka dodatki.
Ponadto warto również zwrócić uwagę na atesty wody – dobrze, jeśli jej jakość i skład są poparte pozytywną opinią instytucji specjalizujących się w opiniowaniu produktów przeznaczonych dla dzieci, takich jak Centrum Zdrowia Dziecka. Dla przykładu jedną z wód polecanych już dla najmłodszych dzieci jest Żywiec Zdrój Zdrojek, który poza odpowiednim składem, ma również butelkę idealnie dostosowaną do małych rączek (a także kolorową, ciekawą dla dziecka etykietę), więc maluch będzie mógł sam ją utrzymać, co z pewnością będzie dla niego powodem do dumy i dodatkową zachętą, by sięgać po wodę.
Należy również pamiętać, aby do sporządzania dla dziecka mleka modyfikowanego wybierać dobrej jakości wodę, dokładnie taką, jaką podałoby się dziecku do picia.
Woda dla niemowlaka – najczęstsze pytania
Ogromny wybór wód butelkowych, kampanie reklamowe, różne opinie specjalistów i autorytetów oraz wszechobecna niejednoznaczność mogą sprawiać, że rodzice, chcący wybrać najlepszą wodę do picia dla niemowlaka mogą czuć się zagubieni. Temat wciąż budzi bowiem wiele wątpliwości, dlatego spróbujemy je rozwiązać, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.
Woda dla niemowląt bez gotowania – którą wodę można podawać nieprzegotowaną?
Woda bez gotowana dla niemowląt to woda źródlana lub niskozmineralizowana Dzieciom poniżej 3. roku życia należy zawsze przegotować wodę kranową oraz wodę filtrowaną.
Woda dla 2-miesięcznego dziecka – czy można już podać?
Jeśli dziecko jest karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym, prawidłowo przybiera na wadze, nie ma problemów zdrowotnych i lekarz nie zaleci inaczej, nie ma konieczności podawania dziecku wody, ponieważ jej wystarczająca ilość znajduje się w pokarmie matki oraz mleku modyfikowanym.
Woda dla 3-miesięcznego dziecka – czy można, jak podać?
Według najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dzieciom poniżej 6. miesiąca życia, niezależnie od sposobu karmienia, nie trzeba podawać wody do picia. Warto zasięgnąć opinii lekarza – mogą się zdarzyć indywidualne przypadki, w których zaleci on podawanie wody do picia dla niemowlaka poniżej 6. miesiąca życia.
Jaka temperatura wody dla niemowlaka? Czy podgrzewać wodę do picia?
Dziecko powinno pić wodę w temperaturze pokojowej. Otwartą butelkę wody źródlanej warto przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin, a przed podaniem dziecku można ją ogrzać do temperatury pokojowej. Może być także lekko schłodzona, ale nie zimna. Woda do sporządzania mleka modyfikowanego powinna mieć temperaturę około 40 stopni – wyższa zmienia smak mleka, który może być nieprzyjemny dla dziecka, a ponadto uniemożliwia rozpuszczanie mieszanki.