Opieka nad niemowlakiem jest często przepełniona momentami niepokoju czy grozy. Jednym z bardziej zastanawiających aspektów dla młodych rodziców często bywa nietypowy kolor stolca.
Co znajdziesz w tym artykule:
Zielona kupka - czy to groźny objaw?
Zielona kupa, bo o niej mowa, zazwyczaj nie powinna niepokoić – najczęściej nie jest groźnym objawem, ale warto przyglądać się zawartości pieluchy oraz bacznie obserwować maluszka, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Często zdarza się, że smółka, czyli pierwszy stolec maluszka przybiera barwę ciemnozieloną, co jest wynikiem beztlenowej przemiany żółci w układzie pokarmowym. Taki stan może się utrzymać przez kilka pierwszych dni życia dziecka, do momentu całkowitego oczyszczenia się jelit z pozostałości po przetrawionych wodach płodowych – są to tak zwane kupki przejściowe, których kolor bywa zielono-brązowy lub zielono-żółty. U dorosłych również występują zielone stolce i są one zazwyczaj następstwem stosowanej diety, bogatej w zielone warzywa (np. w formie koktajli).
Dołącz do nas!
bądź na bieząco z naszą wiedzą, korzystaj z bezpłatnych porad ekspertów i odbierz darmowy prezent dla swojej pociechy!
ZAREJESTRUJ SIĘPrzyczyny zielonego stolca u dziecka
Nietypowe zabarwienie stolca może się pojawić u dzieci karmionych piersią. Najprawdopodobniej jest to wynik nadwrażliwości na jakiś produkt, np. na nabiał w diecie matki – jeśli dodatkowo w stolcu pojawia się śluz lub krew, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i wyeliminuj na jakiś czas ze swojej diety produkty, które podejrzewasz o to, że szkodzą dziecku. Niekiedy za zielony kolor kup odpowiadają herbatki laktacyjne pite przez mamę – zazwyczaj po ich odstawieniu kolor kupki wraca do normy. Pamiętaj aby samodzielnie nie podejmować decyzji o stosowaniu jakikolwiek ziół czy suplementów diety w okresie kiedy karmisz piersią. Zawsze konsultuj się najpierw z lekarzem.
Zielona kupka u malucha może pojawić się także po zjedzeniu pokarmu zabarwionego biliwerdyną, która jest utlenioną formą pomarańczowego barwnika żółci. Jeżeli pokarm jest lekkostrawny i pasaż jelitowy jest bardzo szybki, stolec może zostać zabarwiony na zielono. U starszych dzieci takie objawy mogą nastąpić również po zjedzeniu intensywnie zielonych produktów, jak np. szpinak, brokuły czy jarmuż, jednak nie jest to powód do niepokoju, jeśli nie zauważyłaś innych objawów.
Zielona kupka może być spowodowana podawaniem dziecku mleka modyfikowanego, które jest fortyfikowane żelazem. Jeśli dodatkowo nie pojawiają się żadne objawy (np. kolka niemowlęca lub zaparcia), najprawdopodobniej kolor zielony nie jest niczym groźnym i niebawem kolor kupki wróci do normy. Jeśli podajesz dziecku leki bądź inne preparaty z wysoką zawartością żelaza, również powinnaś spodziewać się zmiany koloru kupki na zielony. Pamiętaj jednak, że kolor stolca jest oznaką tego, że w spożytym produkcie było dużo żelaza, jednak może być również sygnałem o tym, że żelazo nie jest odpowiednio przyswajane. Jeśli podajesz mleko modyfikowane ze zhydrolizowanym białkiem (typu HA), to również możesz spodziewać się zielonych kup maluszka.
Stolec w kolorze zielonym może być jednak objawem choroby, np. żółtaczki lub infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Zielona kupka może także sygnalizować problemy z mikrobiotą jelitową, dlatego jeśli objawy utrzymują się długo, skonsultuj z pediatrą, jakie badania powinny zostać wykonane (np. badanie ogólne kału czy posiew kału), by sprawdzić przyczynę dolegliwości maluszka.
Zielona kupka zazwyczaj jest tylko reakcją organizmu maluszka na zmianę diety lub produkty, które spożywa on sam lub jego mama (w przypadku karmienia piersią). Warto jednak bacznie obserwować swoje dziecko, ponieważ jeśli oprócz zmiany koloru stolca pojawiają się również inne objawy, np. dziecko stało się apatyczne, nerwowe, ma problemy z oddawaniem stolca lub znacząco zmieniła się częstotliwość oddawania stolca, może to być sygnał świadczący o tym, że dziecku coś dolega. Niepokojącym sygnałem powinna być również nagła zmiana konsystencji bądź zapachu kupy czy pojawienie się gorączki.
Nie każdą kupę należy konsultować z lekarzem, jeśli jednak zauważysz, że dziecko męczy się z biegunkami, traci na wadze lub występuje stan podgorączkowy, skonsultuj się z pediatrą, który podpowie, co powinnaś zrobić.