ABC pielęgnacji pępka niemowlęcia

2 min
Mama czysci patyczkiem pepek niemowlaka

Brzuszek maluszka jest ważny! Pamiętaj o tym, by dbać również o jego higienę, szczególnie zaraz po urodzeniu, dopóki nie odpadnie kikut pępowinowy.

Mama czysci patyczkiem pepek niemowlaka
Mama czysci patyczkiem pepek niemowlaka

Czym jest kikut pępowinowy?

Pielęgnacja pępka jest niezwykle ważnym elementem dbania o higienę dziecka – szczególnie przyglądaj mu się do czasu odpadnięcia kikuta pępowinowego. Pępowina przez cały okres ciąży dostarcza dziecku tlen oraz składniki odżywcze. Tuż po porodzie jest odcinana i zaciskana specjalnymi kleszczami, dzięki czemu wkrótce zasycha i odpada. Kikut pępowinowy zazwyczaj odpada po kilku- kilkunastu dniach, jednak jeśli jest wyjątkowo gruby, czas ten może trwać nawet kilka tygodni. Kikut na samym początku jest niebieski jak pępowina, jednak wysychając staje się czarny.

Schemat-zywienia.png

Przewodnik dla mamy, czyli schemat żywienia niemowląt

Sprawdź

Jak dbać o kikut pępowinowy?

Musisz regularnie dbać o higienę i czystość pępka noworodka, by uniknąć namnożenia się bakterii i w konsekwencji rozwoju infekcji. Aby tego uniknąć, pamiętaj aby kilka razy dziennie przemywać pępek spirytusem, dokładnie wycierając wszystkie zakamarki. Do pielęgnacji kikuta możesz stosować również inne środki dezynfekujące, dostępne na rynku. Staraj się, co jakiś czas wietrzyć brzuszek dziecka, dzięki temu kikut szybciej wyschnie, unikaj za to ubranek, które mogą drażnić kikut i układaj pieluszkę tak, by nie przeszkadzała. Jeśli lekarz Ci tego wyraźnie nie zaleci, nie smaruj kikuta żadną maścią czy kremem. Posypywanie miejsca wysuszającym talkiem czy pudem również nie jest wskazane.

Podczas kąpieli staraj się nie namaczać kikut w wodzie, ale jeśli niechcący zmoczy się, nie panikuj – po zakończeniu kąpieli po prostu wysusz go, a następnie przemyj spirytusem. Dotykanie kikuta pępowinowego nie sprawia dziecku bólu, ale staraj się unikać podrażniania tego miejsca. Gdy kikut jest już mocno wyschnięty, zdarza się że delikatne poruszenie go kończy się delikatnym krwawieniem z tej okolicy, więc bądź ostrożna.

Jeśli widzisz, że kikut odpada, nie próbuj go odrywać – cierpliwie czekaj, aż sam odpadnie. Po tym czasie nadal przemywaj pępek spirytusem, aż do momentu, kiedy ranka całkiem się zagoi. Po odpadnięciu kikuta możesz bez oporów kłaść dziecko na brzuszku – wcześniej staraj się tego unikać.

Jeśli z ranki lub kikuta sączy się ropa, pachnie nieprzyjemnie lub okolica jest opuchnięta, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

TAGI: biegunka u niemowlęcia, biegunka u noworodka, biegunka ostra, biegunka przewlekła, biegunka u dziecka, dieta przy biegunce, odwodnienie, nawadnianie dziecka, płyny nawadniające, rotawirus, zakażenie

Oceń ten artykuł: