Skoki rozwojowe to ważne etapy w życiu maluszka. W okresie niemowlęcym jest ich 7 i każdy z ich przynosi nowe umiejętności. Skoki rozwojowe mogą być poprzedzone płaczem i nerwowością u dziecka – to naturalna reakcja na gwałtowne zmiany będące wynikiem rozwoju układu nerwowego.
Co znajdziesz w tym artykule:
W pierwszym roku życia maluszek dynamicznie się rozwija. To czas obfitujący w najbardziej widoczne i spektakularne zmiany w zachowaniu niemowlęcia. Nigdy później malec nie będzie tak szybko rósł i się rozwijał. Dziecko nieustannie uczy się nowych rzeczy, które ułatwiają mu doskonalenie kolejnych umiejętności.
Czym jest skok rozwojowy u niemowlęcia?
Skok rozwojowy to naturalny etap w życiu każdego dziecka, który trwa około tygodnia (lub dłużej) i często poprzedzony jest zmianą w nastroju u maluszka. Dziecko bywa marudne, płaczliwe i gorzej śpi. Rodzice mogą mieć wrażenie, że nastąpił regres, a dziecko zapomniało umiejętności, których nabyło jakiś czas temu. Tymczasem taka postawa poprzedza spore zmiany w zachowaniu, bowiem każdy skok rozwojowy związany jest z nabyciem nowych zdolności.
Zmiany w zachowaniu towarzyszące skokowi rozwojowemu
- marudności i płaczliwość,
- problemy ze snem
- zmniejszony apetyt
- niepokój
- rozdrażnienie
- potrzeba ciągłego bycia na rękach
- regresywne przejawianie zachowań – dziecko traci nabytą wcześniej umiejętność.
Kryzys, który poprzedza każdy skok rozwojowy to sytuacja wyjątkowo stresująca dla dziecka i rodziców, którzy zauważają, że do tej pory samodzielny maluszek zaczyna domagać się nieustannej uwagi, z apatią wykonuje niektóre czynności lub nie ma chęci do nauki nowych. Przy pierwszych skokach rozwojowych okresy zmiany zachowania trwają krótko, z czasem się wydłużają. Jeśli odpowiednio przygotujemy się na nadejście „kryzysowych” momentów łatwiej będzie nam zaakceptować zachowania brzdąca i dać mu potrzebne wsparcie.
Kiedy przychodzą skoki rozwojowe?
Każde niemowlę rozwija się we własnym tempie i potrzebuje odpowiedniego czasu, aby nabyć nowych umiejętności. Skoki rozwojowe wiążą się rozwojem mózgu i układu nerwowego, dlatego dzieci urodzone o czasie powinny przechodzić je w określonych momentach. Maluszki, które przyszły na świat wcześniej niż planowano potrzebują więcej czasu na nabycie niektórych zdolności, zaś dzieci urodzone po terminie szybciej przejdą przez kolejne skoki rozwojowe.
Każdy skok rozwojowy ma określony moment w życiu dziecka – pojawia się w następującej kolejności:
- 1 skok w 5 tygodniu,
- 2 skok między 7-9 tygodniem,
- 3 skok między 11-12 tygodniem,
- 4 skok około 14-19 tygodnia,
- 5 skok w 22-26 tygodniu,
- 6 skok w 33-37 tygodniu,
- 7 skok około 41-46 tygodnia.
Po pierwszym roku życia przychodzi czas na kolejne skoki rozwojowe. Pamiętaj, że dziecko nieustannie rośnie i rozwija się.