Próby przewracania się na plecki

2 min
Dziecko trzyma się za nozki przewracajac sie na plecy

Każdego dnia Twój maluszek zdobywa nowe umiejętności – przed Tobą pierwsze próby przewracania się na plecki. Zanim się obejrzysz Twoje dziecko podejmie kolejne wyzwanie.

Dziecko trzyma się za nozki przewracajac sie na plecy
Dziecko trzyma się za nozki przewracajac sie na plecy

Przewracanie się na plecki to zadanie wymagające siły i koordynacji. Równocześnie jest ono jednym z pierwszych etapów rozwoju motoryki dużej dziecka.

Maluchy zwykle zdobywają umiejętność sprawnego przewracania się z brzucha na plecki między 2. a 5. miesiącem swojego życia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i wspomniany zakres czasowy może różnić się w przypadku poszczególnych maluchów. Zwłaszcza, że obrót w odwrotną stronę w pozycji leżącej wymaga bardzo dużo siły i zaangażowania ze strony maluszka.

#22016-BEBIKO_KAMPANIA-RABATOWA.png

Dołącz do nas!

bądź na bieząco z naszą wiedzą, korzystaj z bezpłatnych porad ekspertów i odbierz darmowy prezent dla swojej pociechy!

ZAREJESTRUJ SIĘ

W 4. miesiącu plecki dziecka stają się silniejsze. Coraz samodzielniej potrafi ono także utrzymywać główkę pionowo. Wyraźnie mocniejszy kręgosłup sprawia, że maluch staje się coraz bardziej aktywny i ruchliwy. Zwykle właśnie wtedy zaczyna przewracać się z brzuszka na plecki i odwrotnie.

Samodzielny obrót na plecki to ważny etap rozwoju ruchowego malucha. Jest on wstępem i zapowiedzią kolejnych faz: raczkowania, siadania i w końcu chodzenia. Początkowo dziecko zaczyna przewracać się z brzuszka na plecki, czasem dzieje się to wtedy, kiedy dziecko chce chwycić coś co jest w zasięgu jego wzroku. Dopiero później przychodzi kolej na odwrotny kierunek, kiedy maluch obraca się z plecków na brzuch.

Jeśli Twoje dziecko leżąc na brzuszku próbuje obracać się na boki, musisz być czujna. Od teraz maluch będzie już coraz bardziej ruchliwy, dlatego uważnie go obserwuj. Pamiętaj, aby nie pozostawiać malucha na wysokości np. na przewijaku. Nagły obrót dziecka w sytuacji braku zewnętrznych zabezpieczeń przewijaka, mógłby doprowadzić do niebezpiecznego upadku.

W przypadku każdego dziecka moment obrotu na plecki jest kwestią indywidualną. Jeśli jednak chcesz wesprzeć malucha w rozwoju właściwych mięśni i ułatwić realizację nowego wyzwania, możesz wspólnie z nim ćwiczyć. Układaj zabawki malucha w widocznym dla niego miejscu, ale na tyle daleko, by musiał wychylić się na boki, aby po nie sięgnąć. Możesz także bawić się z maluchem w przewracanie na bok. Zarówno turlanie jak i umiejętne przewracanie to najlepsze sposoby rozwoju mięśni niemowlaka.

Oceń ten artykuł: