Każda mama pragnie, aby jej dziecko dobrze się czuło i prawidłowo się rozwijało. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie potrzeb maluszka, takich jak: jedzenie, picie, wygoda, czułość, pielęgnacja. Szczególne znaczenie dla dobrego samopoczucia malucha ma też jego harmonijnie rozwijający się i pracujący brzuszek.
Co znajdziesz w tym artykule:
Niemowlę, które jest szczęśliwe, pogodne, chętnie się bawi, ma dobry apetyt i spokojnie zasypia, jest zainteresowane otoczeniem, prawidłowo przybiera na masie ciała i rośnie, a także zdobywa nowe umiejętności. Natomiast dziecko, które ma złe samopoczucie, jest płaczliwe, niespokojne, je bardzo łapczywie lub w ogóle nie chce jeść ani się bawić, nie przybiera prawidłowo na masie ciała, nie rośnie, nie rozwija się psychoruchowo. Dla mamy i taty dobre samopoczucie dziecka jest bardzo ważne, ponieważ radosny maluch to szczęśliwa rodzina!
Co może być przyczyną złego samopoczucia u niemowlęcia?
Do najczęstszych powodów złego samopoczucia dziecka należą:
- bóle brzuszka,
- dolegliwości brzuszkowe (wzdęcia, kolki, zaparcia),
- głód,
- nieświeża pieluszka,
- zmęczenie,
- potrzeba utulenia,
- potrzeba odbicia,
- zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura otoczenia,
- niewygoda,
- ząbkowanie,
- zbyt mało bodźców, czyli nuda, lub przeciwnie – zbyt dużo bodźców (np. nadmierny hałas),
- choroba lub zbliżający się skok rozwojowy.
Przedłużające się złe samopoczucie dziecka bez wyraźnej przyczyny jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.
Jak rodzice powinni reagować, gdy dziecko cierpi z powodu dolegliwości trawiennych?
Dojrzewanie układu pokarmowego dziecka trwa jeszcze długo po jego narodzinach. Niedojrzałość przewodu pokarmowego małego dziecka wynika z wielu czynników, do których należą między innymi:
- niedojrzała mikrobiota jelitowa,
- niedostateczne stężenia niektórych enzymów trawiennych (np.laktazy),
- niedostateczne napięcie dolnego zwieracza przełyku.
Rozwój układu pokarmowego prowadzi do osiągnięcia sprawności w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych pochodzących z pokarmu. Zanim jednak to nastąpi, mogą pojawiać się przykre dla dziecka dolegliwości, istotnie pogarszające jego samopoczucie. Najczęściej są to ulewania, wzdęcia, kolki i zaparcia. W większości przypadków takie dolegliwości – choć uciążliwe i przykre – nie są groźne i samoistnie ustępują. To, czy kolki i/lub wzdęcia są tylko objawem niedojrzałości przewodu pokarmowego, czy są objawem choroby, może ocenić lekarz po dokładnym zbadaniu dziecka.
Kolka niemowlęca typowo występuje u niemowlęcia w wieku pomiędzy 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Poza okresami płaczu chętnie je i prawidłowo zwiększa swoją masę ciała, a jego nagły niepokój zwykle występuje o tej samej porze dnia, utrzymuje się w sumie co najmniej przez 3 godziny w ciągu doby i pojawia się co najmniej 3 razy w tygodniu. Gdy napadom niepokoju i płaczu towarzyszy co najmniej jeden z takich objawów, jak: gorączka, wymioty, nasilone ulewanie pokarmu, biegunka, widoczna krew w stolcu, zmniejszenie przyrostu masy ciała, drgawki lub nagła zmiana zachowania dziecka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Niestety nie istnieje skuteczna metoda zwalczenia kolki. Celem wszelkich podejmowanych działań jest jedynie zmniejszenie jej nasilenia. Można wtedy stosować delikatny masaż brzuszka lub pleców, pomoże też łagodne kołysanie lub przyłożenie ciepłej pieluszki do brzuszka dziecka. Pomóc może również zmiana techniki karmienia niemowlęcia. Warto pamiętać, że ważny jest także spokój mamy i taty.
Jak karmić, gdy niemowlę cierpi na dolegliwości trawienne?
Najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia jest karmienie piersią. Mleko mamy zawiera prawie wszystkie potrzebne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i ilościach. Ma również unikatową właściwość polegającą na zmianie składu w zależności od zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb dziecka.
Jeżeli dziecko nie może być karmione piersią, po konsultacji z pediatrą należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Na rynku są dostępne produkty przeznaczone na dolegliwości brzuszkowe najmłodszych.
Kiedy maluszek będzie gotowy na pierwsze smaki inne niż mleko, zgodnie z wytycznymi aktualnie obowiązującego schematu żywienia niemowląt należy rozpocząć rozszerzanie jego diety. Jednocześnie ważne, aby uważnie obserwować reakcję malucha na nowe produkty.