Zabawki dla 2-latka. Jakie zabawki są odpowiednie dla małych dzieci?

7 min
Zabawki dla 2-latka

Zabawa odgrywa znaczącą rolę w rozwoju każdego malucha, również dwulatka. Co zabawa wnosi w jego rozwój? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są potrzeby rozwojowe 2-latka oraz jakie zabawki powinniśmy wybrać, aby były odpowiednie dla tego okresu rozwoju. Rozprawimy się też z pytaniem, czy zabawki dla 2 letniej dziewczynki i zabawki dla dwuletniego chłopca muszą się różnić. Podpowiemy również, czy zabawki interaktywne dla 2-latka to dobry pomysł oraz zainspirujemy, w co można bawić się z 2-latkiem.

Zabawki dla 2-latka
Zabawki dla 2-latka

Zabawa jest nieodłącznym i niezwykle ważnym elementem dziecięcego świata. Jej forma zmienia się wraz z dorastaniem dziecka. Zabawa jest celem samym w sobie, ale dziecko poprzez tę formę aktywności poznaje również świat. Dbając o rozwój 2-latka powinniśmy nie tylko organizować czy wspierać maluszka, ale także sami się w nią angażować. Jest to dobry czas na zacieśnianie więzi, budowanie relacji oraz zaufania dziecka w stosunku do rodzica i otoczenia. Sprzyja rozwijaniu komunikacji, ale też uczy malucha radzenia sobie ze swoimi emocjami, a także obserwowania emocji innych.

Pośród mnogości zabawek edukacyjnych dla 2 latka i rodzajów zabaw warto poświęcić chwilę na wybranie tych wspierających rozwój. Zabawy, które proponujemy swojemu dziecku, możemy modyfikować na wiele sposobów, a tym samym tworzyć zupełnie inne, nowe, coraz ciekawsze ich formy.

Przeczytaj: Jak rozwija się mózg dziecka?

Dlaczego dzieci się bawią? Rola zabawy w rozwoju

Zabawa dla dziecka to niewątpliwie duża przyjemność, ale czy jest to jej jedyna rola? Zabawa rozwija dzieci na bardzo wielu płaszczyznach. Ma ogromny wpływ na sferę fizyczną, psychiczną, emocjonalną czy społeczną u małego człowieka. Zabawa bardziej niż nam się wydaje sprzyja przyswajaniu wiedzy, wychowaniu czy kształtowaniu wrażliwości. Stymuluje rozwój poznawczy. Mobilizuje dziecko do skutecznego działania. To podczas niej maluchy wchodzą w relację z innymi i poznają normy, którymi kieruje się społeczeństwo. Wcielają się w różne role, odgrywają między sobą scenki, a tym samym przygotowują się do uczestniczenia w świecie dorosłych. Oprócz tego wspomaga zacieśnianie więzi, uczy współdziałania, rozładowuje napięcie, które nagromadziło się w dziecku, ale też odpręża.

Potrzeby rozwojowe 2-latka

Wiek dwóch lat u dziecka charakteryzuje się tym, że dziecko już sprawnie chodzi, zaczyna coraz lepiej mówić i staje się coraz bardziej samodzielne. Dwulatek mocno zaznacza swoją niezależność, sprawdza granice i niekiedy za wszelką cenę stawia na swoim. Jest to trudny czas dla rodziców, ale szybko mija! Szalenie istotne jest, aby podczas tego okresu wspierać dziecko i być w stosunku do niego wyrozumiałym i cierpliwym.

W tym czasie zabawa nie polega już wyłącznie na tym, że dziecko obserwuje, ale najpierw naśladuje proste czynności, a następnie zaczyna działać. Maluch jest bardzo ruchliwy, między innymi dlatego, że bardzo chce poznawać świat, eksplorować, odkrywać nieznane dotąd dla niego doświadczenia. Istotną rolę w tym wszystkim odgrywają zabawki edukacyjne dla 2-latka. Dwa lata to już poważny wiek! Czy wiesz, że w tym wieku większość szkrabów osiąga już połowę wzrostu, jaki będą mierzyć, będąc dorosłym człowiekiem?

Warto wiedzieć: Jak wspierać rozwój wzroku u dzieci?

Zabawki dla dwulatka – jakie wybierać?

Rodzice, chcąc wspierać rozwój swojego dziecka, często zastanawiają się, jakie zabawki dla 2-latka są najlepsze. To wcale nie jest tak prosty wybór. Możliwości są nieograniczone. Mamy do wyboru zabawki sportowe jak rowerek biegowy dla dwulatka czy hulajnoga z 3 kółkami.

Różnego rodzaju zabawki dla dzieci w wieku dwóch lat pomagają w obniżeniu poziomu stresu i zrelaksowaniu, jak na przykład kulki do basenu czy zabawki typu gniotek. Chcąc rozwijać kreatywność u swojego malucha możemy wybrać domek dla lalek czy zabawkową kuchnię. Zestawy zawierające narzędzia lekarskie lub kasy fiskalne przeznaczone do użytku dzieci znajdą mnóstwo zastosowań podczas zabawy. Ponadto sprawdzą się zabawki interaktywne czy bardziej standardowe typu klocki lub samochodziki, lalki. Z kolei zaskoczeniem dla Twojego 2-latka będą specjalne kredki, którymi można rysować na wannie podczas kąpieli.

Zabawki dla dwuletniej dziewczynki i zabawki dla chłopca – czy muszą się różnić?

Zabawki dla 2 letniej dziewczynki oraz zabawki dla dwuletniego chłopca często są różne. Niekiedy rodzice mają obawy, gdy chłopcy wybierają zabawki stereotypowo przypisane dziewczynkom lub odwrotnie – to dziewczynki bawią się samochodami. Rozwiewamy wątpliwości – zabawki dla 2-latka (dziewczynki lub chłopca) nie mają płci!

Każda zabawa czegoś uczy i rozwija jakieś umiejętności. Czy to, że chłopiec wybiera zabawę lalką zamiast samochodem jest czymś złym? Absolutnie nie! Dzięki takim zabawkom maluch między innymi przygotowuje się do roli taty. Dziewczynka wybiera zabawę ciężarówkami? Może w przyszłości będzie to jej pasja. Stereotypy związane z narzucaniem konkretnych kategorii zabawek są krzywdzące. Wygłupy z kolegami, zabawa w policjantów i złodziei rozładowuje energię i uczy dzieci, jak odpowiednio wyrażać negatywne emocje, zaś opieka nad misiami czy lalkami rozwija okazywanie troski oraz opiekuńczość. Podsumowując: zabawki dla dwuletniej dziewczynki mogą być takie same, jak zabawki dla dwuletniego chłopca. I odwrotnie także. One nie mają płci. Pozwól maluchowi bawić się tym, na co w danej chwili ma ochotę.

Zabawki interaktywne dla 2-latka – czy to dobry pomysł?

Pewnie wielu rodziców przynajmniej raz w życiu zadało sobie pytanie – czy zabawki interaktywne dla 2 latka są właściwym wyborem? Mnogość ich zastosowań i funkcji powoduje, że są coraz bardziej popularne i często wygrywają z tradycyjnymi zabawkami dla 2-latków. Jak sama nazwa wskazuje – zabawki generują interakcję z dzieckiem.

Funkcją zabawek interaktywnych dla 2-latka jest przede wszystkim bawić dziecko, ale też uczyć, szlifować zdobyte już umiejętności. Mają one to do siebie, że potrafią zaskoczyć naszą latorośl. Rozbudzają ciekawość, bo oddziałują na różne zmysły: słuch, wzrok. Często wspierają wiele obszarów rozwoju dziecka. Jeśli grające, gadające, tańczące i śpiewające zabawki nie są używane jako jedyne, a tylko od czasu do czasu, nie ma się czego obawiać. Zabawkowy tablet czy gadający piesek nie zaburzą rozwoju dziecka. Ważne jednak, aby rodzaj zabawy różnicować.

W co się bawić z 2-latkiem?

2-latki są zazwyczaj bardzo chętne i entuzjastycznie nastawione do prawie każdej aktywności, która przybiera formę zabawy. Jak już wiemy, poprzez zabawę możemy rozwijać różne kompetencje dziecka. Oto propozycje, dzięki którym wesprzemy naturalny rozwój malucha:

· Ciuciubabka!

Znana od wielu pokoleń zabawa grupowa polegająca na zawiązaniu jednemu z dzieci oczu i obróceniu go. Zadaniem dziecka jest odszukanie i złapanie któregoś z pozostałych uczestników. Osoba złapana zostaje tzw. „Ciuciubabką” i sytuacja analogicznie się powtarza. Zabawa ta ma korzystny wpływ na relacje, sprzyja otwartości, ale dziecko przede wszystkim uczy się wtedy, jak panować nad swoim ciałem, ulepsza swój zmysł orientacji, a także wyrabia refleks.

Wspierając motorykę swojej pociechy możesz też urządzić dziecku (już bez zawiązanych oczu) najzwyklejszy tor przeszkód z rzeczy, które masz pod ręką takich jak np. książeczka czy pluszaki. To zawsze się sprawdzi!

· Domowe, niepowtarzalne puzzle

Jako zabawki dla 2-latka idealnie sprawdzą się domowe puzzle, jakich nie będzie miało żadne inne dziecko! Wystarczy, że na grubszym papierze wydrukujesz zdjęcie ulubionego pupila, zabawki czy postaci z bajki, którą jest oczarowana twoja pociecha. Następnie potnij ją na kawałki, które będą tworzyły układankę. Możesz modyfikować stopień trudności, manipulując nadrukowanym obrazkiem lub wycinając z niego coraz to mniejsze kawałki. Twoja latorośl nie tylko ćwiczy pamięć i wyobraźnię przestrzenną oraz zmysł obserwacji, ale też będzie miała mnóstwo frajdy z tematyki na puzzlach, którą mu zaproponujesz. Ponadto, to pokazuje, że zabawki edukacyjne dla 2-latka nie muszą być drogie!

· Naśladowanie

„Rób to, co ja”! Najpierw rodzic pokazuje różne ruchy czy miny, a następnie rolę przewodnika przejmuje dziecko. Możesz pomyśleć, że wspólne strojenie z maluchem najróżniejszych min przy lustrze jest banalne i mało rozwijające. Nic bardziej mylnego! To doskonały trening społeczny, a przy okazji dziecko może ćwiczyć rozpoznawanie i pokazywanie części ciała. Warto zatem pokazywać i opisywać: „dotknij językiem czubka nosa”, „połóż dłoń na głowie”, „złap się za kostki” etc.

Bibliografia:

  • Psychologia rozwoju człowieka. Red. Trempała, Janusz . Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019
  • Zabawy i zabawki-studia antropologiczne, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Kielce 2016
  • Jackowska, M. Langowska, B. Szcześniak 100 zabaw dla dzieci 2-letnich, Wydawnictwo Siedmioróg 2022
  • M. Malinowska, K. Skorża Zrównoważony rozwój poprzez zabawę, Debiut Naukowy 2011, Racibórz 2012
  • Bożena Machacka, Zabawa w poznawczym rozwoju dziecka, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Uniwersytet Pedagogiczny im KEN w Krakowie 2014

Oceń ten artykuł: