Mycie rąk powinno być przyzwyczajeniem – czynnością, którą każdy człowiek wykonuje po skorzystaniu z toalety, wejściu do domu czy przed zjedzeniem posiłku. Już od najwcześniejszych lat należy uczyć dzieci pewnych zasad, aby mogły je sobie spokojnie przyswoić. Czy trudno jest nauczyć malucha mycia rąk? I jak się nie zniechęcić, nawet gdy na początku nie widać żadnych efektów w zachowaniu dziecka? Podpowiadamy.
Co znajdziesz w tym artykule:
Skuteczne mycie rąk
Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca na usunięciu z powierzchni skóry rąk i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów czy bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową[1]. Jest więc jedną z ważniejszych czynności higienicznych w ciągu całego dnia. Każdy człowiek – zarówno dziecko, jak i dorosły – powinien dbać o to, aby zminimalizować możliwość przedostania się do organizmu wirusów czy bakterii. Spustoszenia spowodowane przez zanieczyszczenia mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci, które w okresie zimowym mają słabszą odporność na różnego rodzaju choroby. Brudne ręce są najczęstszą przyczyną szerzenia się zakażeń wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych. Z tego powodu może dochodzić do chorób przewodu pokarmowego – bezpośrednio poprzez wkładanie przez dziecko paluszków do buzi lub pośrednio – poprzez skażone pożywienie. Dotykanie okolicy nosa i ust może również prowadzić do zakażeń układu oddechowego. Zarazki znajdujące się na rękach pozostają na przedmiotach i mogą stać się źródłem zakażenia dla innych domowników. Tym ważniejsze jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak ważną czynnością jest mycie rąk.
Instrukcja mycia rąk dla dzieci
Naukę mycia rąk warto rozpocząć w formie zabawy. Używanie kolorowych mydełek w ciekawym opakowaniu może być dla malucha uciechą i ciekawym doświadczeniem. Na początku należy zaznajomić dziecko z „przyborami”, które będą potrzebne do wykonywania tej czynności. Trzeba podkreślić, że mimo słodkiego i przyjemnego zapachu mydła pod żadnym pozorem dziecko nie powinno brać go do ust, a mokre rączki po umyciu powinno wytrzeć się w ręcznik lub chusteczkę. Najlepiej wytłumaczyć, że piana, która wytworzy się podczas mycia rąk, nie powinna znaleźć się poza umywalką, tak aby dziecko nie przeniosło zabawy na wszystkie ściany w łazience.
Miska z wodą jako dobry początek nauki mycia rąk
Naukę mycia rąk można zacząć od miski z wodą, która będzie dodatkową formą zabawy dla malucha. Pluskanie się w niej zapewne zajmie więcej czasu niż samo umycie rączek, jednak warto sprawić, aby ta czynność kojarzyła się dziecku z przyjemnością, a nie z przymusem czy przykrym obowiązkiem. Na początku najlepiej samemu myć dziecku dłonie, aby zobaczyło, jak to robić poprawnie – później można dać maluchowi więcej możliwości. Niech sam spróbuje nałożyć, rozprowadzić i spłukać mydło, a następnie wytrzeć ręce. Z czasem będzie szło mu coraz lepiej, a radość z sukcesów będzie niesamowita. Gdy dziecko nauczy się już myć ręce, w kolejnym etapie należy wytłumaczyć mu, kiedy powinno to robić. Za każdym razem trzeba mu także o tym przypominać, aby stało się to jego nawykiem. Wyjście z toalety, wejście do domu czy przygotowanie do posiłku wymagają odpowiedniej higieny dłoni. Tłumaczenie tego rytuału za każdym razem jest znacznie efektywniejsze, niż złoszczenie się z powodu niepowodzeń malucha.
Najważniejszy jest dobry przykład
Dziecko nie nauczy się dobrych nawyków, gdy mama i tata nie będą dawać mu dobrych przykładów. Lepsze efekty z uczenia mycia rąk można zauważyć u tych dzieci, które naśladują myjących dłonie rodziców. Maluchy bardzo chętnie wszystkie czynności wykonują z osobami dorosłymi, dlatego gdy rodzice sami myją ręce, warto zawołać dziecko, aby zrobiło to z nimi. Wykształci to u niego wspomnienia, które dobrze będą mu się kojarzyły z tą czynnością. Być może w pewnym momencie to dziecko samo przypomni o umyciu rąk po wejściu do domu.
Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na ręce dostaje się od 100 do 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, aby oczyścić je z 90% bakterii[2].
[1]Akademia NFZ „Środa z profilaktyką”, NFZ, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny – Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk, Główny Inspektorat Sanitarny, www.gov.pl.
[2]Ministerstwo Zdrowia, Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk, Główny Inspektorat Sanitarny, www.gov.pl.