Uderzenia gorąca w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

5 min
uderzenia_goraca_ciaza

Uczucie gorąca nawet w zwykłych sytuacjach są jednymi z pierwszych i najwcześniejszych objawów ciąży. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy uderzenia gorąca w ciąży nie świadczą o nieprawidłowościach i nie zagrażają ciąży. Co trzeba wiedzieć o takim objawie? Jak sobie radzić z częstym uczuciem gorąca w ciąży i czy może być ono niebezpieczne?

uderzenia_goraca_ciaza
uderzenia_goraca_ciaza

Uczucie gorąca w ciąży – czy to normalne?

Zmiany w ciele ciężarnej kobiety pojawiają się już na samym początku ciąży. I choć nie widać tego jeszcze na zewnątrz, w jej ciele trwa prawdziwa hormonalna rewolucja. Przede wszystkim wzrasta poziom progesteronu i innych hormonów ciążowych, przyspiesza także metabolizm, co oznacza, że organizm zużywa więcej energii, a co za tym idzie – wzrasta jego temperatura. Zwiększa się również objętość krwi. Aby nie doszło do przegrzania, ciało przyszłej mamy się poci, co służy termoregulacji, aby pozbyć się nadmiaru ciepła, nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale… w każdej sytuacji, również w nocy, powodując uderzenia gorąca podobne do tych, które towarzyszom menopauzie.

Nie każda kobieta widzi związek między uczuciem gorąca a ciążą i niekoniecznie łączy te dwa zjawiska. A jednak uczucie gorąca w ciąży pojawia się już na pierwszych jej etapach, a nadmierne pocenie często jest jej najwcześniejszym objawem. Doświadcza się go w sytuacjach, w których wcześniej nie odczuwało się zwiększonej (a czasem nawet żadnej!) potliwości czy zmęczenia. To jasny sygnał, że organizm powoli doznaje obciążenia i jedna z wielu dość typowych dolegliwości ciążowych.

Także uderzenia gorąca w ciąży w III trymestrze są naturalne, ale i jeszcze bardziej dokuczliwe. Organizm walczy, by nie doszło do przegrzania ani matki, ani dziecka. Do tego dochodzi ciężar sporego brzuszka, obrzęki, a także stres przyszłej mamy – wszak poród tuż tuż – co potęguje zjawisko nadmiernej potliwości i poczucia ciągłego gorąca.

Uczucie gorąca w ciąży jest również spotęgowane w przypadku nadmiernej masy ciała oraz przy nieodpowiedniej diecie, bogatej w tłuszcze, węglowodany, cukier i sól.

Uczucie gorąca w brzuchu w ciąży

Gorący brzuch w ciąży może być naturalnym zjawiskiem, wynikającym z ogólnego podwyższenia temperatury ciała. Jeśli kobiecie towarzyszy uczucie ciepła w brzuchu w ciąży, a do tego inne objawy, takie jak ból, kłucie, pieczenie w dole brzucha, należy powiadomić o tym lekarza prowadzącego, ponieważ może to świadczyć o infekcji układu moczowego lub innym stanie zapalnym.

Uczucie ciepła w pochwie a ciąża

Podwyższona temperatura ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem. Może obejmować również miejsca intymne, w tym pochwę. Wargi sromowe są przekrwione i silnie unerwione, co może dawać poczucie ciepła w pochwie w ciąży. Jeśli nie jest to wrażenie pieczenia i swędzenia, nie zauważyło się zmiany w wydzielanie oraz nie pojawiły się żadne bóle – nie ma się czym niepokoić. Jeśli jednak poza uczuciem ciepła w pochwie pojawią się wyżej wymienione symptomy, mogą one wskazywać na infekcję, np. grzybiczą czy bakteryjną. Należy się wówczas skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Uczucie gorąca na twarzy w ciąży

Uczucie gorąca na twarzy w ciąży jest czymś zupełnie naturalnym, wynika ze wzrostu poziomu hormonów, zmian w metabolizmie i objętości krwi. Kobieta w ciąży może miewać częściej zaczerwienione policzki (wypieki na twarzy) czy skórze szyi, może się również bardziej obficie pocić na twarzy.

Gorące stopy w ciąży

One również są jednym z typowych objawów ciąży, szczególnie w III trymestrze, ze względu na zwiększony metabolizm i ukrwienie. Jeśli jednak ból jest piekący i dochodzi do niego swędzenie czy mrowienie, należy powiadomić o tym lekarza i upewnić się, że nie jest to objaw choroby.

Uczucie ciepła w piersiach a ciąża

Także piersi ciężarnej nie ominie nadmierna potliwość i uczucie gorąca. W piersiach bowiem również zachodzą ogromne rewolucje, początkowo związane ze zmianami hormonalnymi i zwiększonym przepływem krwi, z kolei na późniejszych etapach świadczą one o przygotowaniu piersi do laktacji. Co więcej, w okresie karmienia piersią temperatura skóry na nich również wzrasta, więc uczucie ciepła w piersiach i zwiększona potliwość także po ciąży będzie zupełnie naturalnym zjawiskiem.

Jak złagodzić uczucie gorąca w ciąży?

Nie ma cudownego sposobu na to, by pozbyć się uczucia gorąca w ciąży, ale można je nieco złagodzić, by pocenie się i fale ciepła nie były zbyt dokuczliwe dla przyszłej mamy. Co można zrobić?

● Stosować odzież z naturalnych materiałów, lekką i zwiewną, by zapewnić cyrkulację powietrza pod ubraniem i szybsze wysychanie spoconej skóry. Dotyczy to również pościeli, by uniknąć nadmiernego pocenia w nocy.

● Pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, unikać miejsc, w których jest duszno, parno i nie ma przepływu powietrza.

● Spożywać duże ilości wody, która schładza i zapobiega odwodnieniu.

● Stosować chłodne okłady lub chłodne kąpiele, szczególnie latem.

● Unikać wzmożonej aktywności fizycznej w gorące dni.

● Ograniczyć kawę oraz słone i pikantne potrawy.

● Unikać stresujących sytuacji. Stres w ciąży jest szkodliwy zarówno dla mamy, jak i dziecka, nie tylko ze względu na podwyższenie temperatury ciała.

● Zapewnić sobie odpowiednią ilość odpoczynku i zadbać o higienę snu.

Podsumowując – dieta, spokój, odpoczynek i odpowiedni strój są przepisem na to, jak radzić sobie z uczuciem nadmiernego ciepła w ciąży i zwiększonej potliwości.

Kiedy uderzenia gorąca w ciąży należy skonsultować z lekarzem?

Zazwyczaj uczucie gorąca w ciąży jest naturalne, ale warto zachować czujność, ponieważ może również wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą czy ciśnieniem, nerwica, gruźlica, które mogą stanowić zagrożenie dla matki i dziecka. Jeśli poza uderzeniami gorąca i zwiększoną potliwością pojawią się inne objawy, takie jak kołatanie serca, drętwienie ciała, duszności, problemy z oddychaniem, nudności, omdlenia, wypadanie włosów, objawy lękowe, bóle brzucha, wymioty czy biegunka – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ponadto, w każdej sytuacji, w której ciężarna ma wątpliwości i niepokoi się o przebieg ciąży, powinna kontaktować się ze swoim zaufanym lekarzem, nawet w sytuacjach, które z pozoru wydają się naturalnymi podczas ciąży – warto już wtedy ufać matczynej intuicji.

Bibliografia:

  1. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, T. 1, Warszawa 2015, PZWL, S. 45–60.

Oceń ten artykuł: