Ciąża to wyjątkowy czas radosnego oczekiwania, z którym wiążą się również pewne dolegliwości i niedogodności, którym musi stawić czoła przyszła mama. Wiele ciężarnych skarży się między innymi na problemy ze snem, tak ważnym dla dobrego samopoczucia kobiety i prawidłowego rozwoju dziecka. Co jest ich przyczyną? Jak spać w ciąży? Jaka pozycja do spania w ciąży jest najlepsza i czy jakiejś należy unikać, by nie zaszkodzić dziecku? Jakie akcesoria umożliwią ciężarnej wygodny sen? Oto nasze wskazówki!
Co znajdziesz w tym artykule:
Jak spać w ciąży? Pozycje wygodne dla mamy i bezpieczne dla maluszka
Ciąża to wyjątkowy czas radosnego oczekiwania, z którym wiążą się również pewne dolegliwości i niedogodności, którym musi stawić czoła przyszła mama. Wiele ciężarnych skarży się między innymi na problemy ze snem, tak ważnym dla dobrego samopoczucia kobiety i prawidłowego rozwoju dziecka. Co jest ich przyczyną? Jak spać w ciąży? Jaka pozycja do spania w ciąży jest najlepsza i czy jakiejś należy unikać, by nie zaszkodzić dziecku? Jakie akcesoria umożliwią ciężarnej wygodny sen? Oto nasze wskazówki!
Jak spać w ciąży – dlaczego spanie w ciąży staje się problematyczne?
Dla przyszłej mamy odpowiednia ilość i jakość snu są niezwykle ważne – zarówno w pierwszym, jak i w kolejnych trymestrach ciąży, nie tylko ze względu na samopoczucie ciężarnej, ale również prawidłowy rozwój płodu.
Niestety, im bardziej zaawansowana ciąża, tym więcej kobiet zgłasza trudności ze snem. Dlaczego? Problemem stają się między innymi:
● mdłości pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży, które, choć są określane „porannymi”, mogą występować przez całą dobę, również w nocy,
● rosnący brzuch, który utrudnia przyjęcie komfortowej pozycji,
● intensywnie ruszający się maluszek,
● ucisk macicy na pęcherz i wynikająca z niego częstsza potrzeba korzystania z toalety, również w nocy,
● bóle pleców, które często pojawiają się zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży,
● zgaga, która dokucza zwłaszcza w pozycji leżącej,
● niepokój i emocje związane z nadchodzącym porodem i nową rolą, jaką jest macierzyństwo.
Spanie w ciąży a trymestr
Jeżeli chodzi o spanie w ciąży, problemy różnić się będą w zależności od tego, na jakim jej etapie aktualnie znajduje się ciężarna. Najmniej z nich pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy to nie przeszkadza ani sporych rozmiarów brzuszek, ani uciskająca na narządy wewnętrzne macica. Bez względu jednak na to, w którym tygodniu ciąży jest kobieta, powinna zadbać o prawidłową higienę snu, czyli:
● unikać stresów,
● kłaść się spać mniej więcej o stałej porze,
● na kolację spożywać lekkostrawne produkty,
● odpowiednio przygotować pomieszczenie do snu – przewietrzyć je i zasłonić okna, by panował w nim sprzyjający wyciszeniu mrok.
Jak spać w ciąży – 1 trymestr
W pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety dochodzi do burzy hormonalnej, w efekcie której może być odczuwalna wzmożona senność i uczucie ciągłego zmęczenia. W miarę możliwości warto w tym okresie jak najczęściej odpoczywać i jeśli istnieje taka potrzeba – ucinać drzemki nawet w ciągu dnia.
W tym czasie ciążowy brzuszek jest jeszcze praktycznie niezauważalny, można więc bez obaw spać w ulubionej, dowolnej pozycji – na plecach, na wybranym przez siebie boku, a nawet na brzuchu. Wbrew niektórym opiniom nie stanowi to dla dziecka żadnego zagrożenia – ma ono w tym okresie zaledwie kilka milimetrów długości, a dodatkowo chronią go wody płodowe i ściany macicy.
Jak spać w ciąży – 2 trymestr
Jaka pozycja do spania w ciąży w tym okresie jest najbardziej wskazana? Wraz z rozpoczęciem II trymestru ciąży przyszła mama powinna zrezygnować ze spania na brzuchu – w większości przypadków następuje to dość naturalnie, ponieważ wraz z jego wzrostem pozycja ta przestaje być komfortowa dla kobiety. W II trymestrze należy również stopniowo ograniczać spanie na plecach. Zwłaszcza pod koniec tego okresu rosnący płód, a wraz z nim powiększająca się macica, zaczynają uciskać na pozostałe organy wewnętrzne, w tym duże naczynia krwionośne. To, w przypadku spania na plecach może doprowadzić do ich bólu, a nawet do spadku ciśnienia i ograniczenia dopływu krwi do rozwijającego się dziecka. Oczywiście jeżeli w ciągu nocy nieświadomie przyjmie się taką pozycję, nie stanie się nic złego, jednak w miarę możliwości warto kłaść się jak najczęściej na jednym lub drugim boku.
Jak spać w ciąży, żeby nie bolał kręgosłup? Jeżeli trudno jest przyszłej mamie zasnąć na boku, a pozycja na wznak powoduje w II trymestrze bóle pleców lub dyskomfort – warto spróbować przyjąć pozycję półleżącą, np. umieszczając pod plecami poduszkę. Rozwiązanie to można stosować nie tylko w nocy, ale również w trakcie odpoczynku w ciągu dnia.
Jak spać w ciąży – 3 trymestr
Jak wygodnie spać w ciąży? W ostatnich tygodniach jej trwania komfortowy sen może być nie lada wyzwaniem. Kobietom doskwiera nie tylko sporych rozmiarów brzuch, który utrudnia ułożenie się do snu, ale również inne dolegliwości, takie jak skurcze łydek, zgaga czy bóle pleców.
Jaka pozycja do spania w ciąży w III trymestrze jest więc najlepsza? Bez wątpienia jest to spanie na boku (najczęściej zaleca się na lewym). By dodatkowo zwiększyć komfort, można wspomóc się dostępnymi na rynku poduszkami dla ciężarnych.
Jak wygodnie spać w ciąży? Wskazówki i akcesoria
Nie ma uniwersalnego sposobu, dzięki któremu kobieta przez całą ciążę będzie mogła liczyć na komfortowy sen. Na szczęście dbając o odpowiednią higienę snu (warto o tym pamiętać nie tylko w ciąży!), stosując odpowiednie wskazówki i wybierając dedykowane dla ciężarnych akcesoria, można sprawić, że nawet w ostatnich tygodniach ciąży sen zapewni odpowiednią regenerację organizmu.
Na którym boku spać w ciąży?
Jak już zostało wspomniane, w początkowych tygodniach ciąży nie ma tak naprawdę znaczenia, jaką pozycję przyjmuje się w trakcie snu. Wraz z jej rozwojem należy jednak unikać spania na brzuchu oraz na plecach, by:
● nie utrudniać prawidłowego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i łożysku,
● nie obciążać dodatkowo mięśni i stawów,
● nie obciążać kręgosłupa.
W II i III trymestrze ciąży najlepszą pozycją do spania jest pozycja boczna. Z medycznego punktu widzenia, optymalnym rozwiązaniem jest ułożenie się na lewym boku. Dlaczego? Wynika to z budowy naszego ciała. Wzdłuż kręgosłupa przebiega aorta, a nieco bardziej z prawej, żyła główna dolna, która w trakcie leżenia na prawym boku może być uciskana, podobnie jak leżąca po tej stronie ciała wątroba. Jeżeli jednak ciężarna czuje się dobrze i w trakcie leżenia na prawym boku nie odczuwa żadnych niepokojących dolegliwości (drętwienia kończyn, zaburzonej pracy serca, zaburzeń świadomości), spanie na prawym boku w ciąży również jest jak najbardziej dozwolone. Wielu lekarzy zaleca wręcz, by, o ile to możliwe, w trakcie snu regularnie zmieniać stronę, na której się leży.
Jaka poduszka do spania w ciąży?
By zwiększyć komfort snu, poprawić ułożenie kręgosłupa i stawów biodrowych oraz zmniejszyć przeciążenia, a tym samym odczuwane dolegliwości bólowe, przyszła mama może zainwestować w specjalne poduszki do spania w ciąży. Na rynku można znaleźć wiele modeli, które różnią się kształtem i rozmiarem. Ważne, aby poduszka taka była na tyle duża, by dawała podparcie zarówno plecom, jak i karkowi czy nogom. Warto z niej korzystać zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, również w pozycji siedzącej. Wśród najpopularniejszych modeli są:
● Poduszka w kształcie litery C – czyli tzw. rogal, zapewniająca wsparcie dla pleców, szyi oraz miednicy. Pozwala nie tylko łagodzić dolegliwości bólowe, ale również zmniejszać ryzyko obrzęków. Jak spać w ciąży z taką poduszką? Głowa powinna spoczywać na zaokrąglonej stronie litery C, a brzuch znajdować się mniej więcej pomiędzy oba jej końcami.
● Poduszka w kształcie litery U – największa z wszystkich dostępnych na rynku wariantów, pozwala na podparcie całego ciała, począwszy od pleców, przez brzuch, szyję, głowę, kolana, a nawet kostki. Doskonała dla kobiet, które często zmieniają pozycję w trakcie snu. Co więcej, po ciąży może pełnić rolę kokonu niemowlęcego.
● Poduszka w kształcie litery J – zapewnia podparcie plecom, szyi i głowie, jest dobrym rozwiązaniem przy ograniczonej przestrzeni w sypialni. W zależności od potrzeb, jej zakrzywiony koniec może być ułożony pod głową lub między udami przyszłej mamy.
● Poduszka typu klin – pozwala odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa, można ją także umieścić pod ciążowym brzuchem.
Oprócz kształtu, przy zakupie poduszki do spania w ciąży warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia (najlepiej by było hipoalergiczne) oraz możliwość zdjęcia poszewki do prania. Wiele z nich znajdzie zastosowanie również po porodzie, między innymi jako poduszka do karmienia czy wspomniany wcześniej kokon niemowlęcy.
Jak spać w ciąży z rogalem?
Jak wygodnie spać w ciąży z poduszką? Bez względu na to, czy wybierze się klasyczny rogal, czy poduszkę w kształcie litery U, korzystanie z niej wygląda podobnie. Wystarczy położyć się na boku i ugiąć nogi. Na jednym końcu poduszki należy położyć głowę, a drugi umieść pomiędzy udami, tak by środkowa część poduszki znalazła się pod brzuchem. Dzięki temu stawy biodrowe i kręgosłup zostaną odciążone.
Jak spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku?
Rozwijające się w organizmie kobiety dziecko jest chronione przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli więc najczęściej polecana w ciąży pozycja na lewym boku jest dla niej niewygodna, może bez obaw spróbować spać na drugim boku lub w pozycji półsiedzącej. Warto jednak dla bezpieczeństwa dziecka skonsultować to z lekarzem i upewnić się, że nie ma ku temu przeciwwskazań.