Drętwienie rąk w ciąży – czy to powód do zmartwień?

4 min
dretwienie_rak_w_ciazy

W ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, nic więc dziwnego, że w ciągu tych dziewięciu wyjątkowych miesięcy towarzyszą im różne, nie zawsze przyjemne dolegliwości. Jednym z objawów, na który często skarżą się przyszłe mamy, jest mrowienie i drętwienie rąk. Warto wiedzieć, co jest przyczyną drętwienia palców u rąk w ciąży i jak sobie z nim radzić. Wyjaśniamy również, kiedy jest to objaw fizjologiczny, a kiedy powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Zapraszamy do lektury!

dretwienie_rak_w_ciazy
dretwienie_rak_w_ciazy

Drętwienie rąk w ciąży – powód do obaw czy zwykła dolegliwość?

Zarówno drętwienie palców u rąk w ciąży, jak i całych rąk, a nawet ich ból to często zgłaszane przez ciężarne dolegliwości. Ich przyczyny mogą być różne i w większości przypadków nie stanowią one powodów do obaw. Często mają one charakter przejściowy i wynikają z towarzyszących ciężarnym obrzęków, złej pozycji w trakcie snu (zwłaszcza drętwienie rąk w ciąży w nocy) czy przeciążenia nadgarstków. W takich przypadkach jednak nieprzyjemne uczucie mrowienia dość szybko samoistnie przemija. Jeżeli jednak drętwienie ręki w ciąży ma charakter nawracający lub nie ustępuje przez dłuższy czas – warto zgłosić to swojemu lekarzowi prowadzącemu lub skonsultować się z neurologiem. Dobrą wiadomością jest, że u większości kobiet drętwienie rąk ustępuje niedługo po porodzie.

Dlaczego kobiety dotyka drętwienie rąk w ciąży?

Drętwienie palców u rąk w ciąży to przypadłość, która najczęściej pojawia się w 2. lub 3. trymestrze ciąży. Jakie są jej przyczyny? Ten nieprzyjemny objaw może być związany między innymi z:

zaburzeniami w układzie krwionośnym – drętwienie rąk w ciąży może być efektem nieprawidłowego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych,

niedoborem witamin i minerałów – często mrowienie i drętwienie ręki w ciąży spowodowane jest zbyt małą ilością witamin z grupy B oraz magnezu czy żelaza w organizmie przyszłej mamy,

nieprawidłową pozycją w trakcie snu – drętwienie rąk w nocy w ciąży niekiedy spowodowane jest niczym innym, jak nienaturalną pozycją spania, np. rękami uniesionymi nad głowę,

zespołem cieśni nadgarstka – w jego przebiegu obserwujemy nadmierny ucisk na znajdujący się w cieśni nadgarstka nerw pośrodkowy. Ucisk ten może być wywołany między innymi obrzękami, które często pojawiają się u ciężarnych, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży i przy wyższych temperaturach panujących na zewnątrz,

zmianami zachodzącymi w obrębie klatki piersiowej ciężarnej – chodzi głównie o powiększający się biust, którego ciężar powoduje zmianę ustawienia kręgosłupa w odcinku piersiowym,

zwyrodnieniem kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku szyjnym lub piersiowym,

mniejszą aktywnością fizyczną – jest to jedna z najbardziej prawdopodobnych przyczyn zwłaszcza gdy obserwujemy drętwienie rąk w 9. miesiącu ciąży.

Co oznacza drętwienie rąk w ciąży w nocy?

Drętwienie rąk w nocy w ciąży często spowodowane jest po prostu nieprawidłową pozycją w trakcie snu. Wraz z rosnącym brzuszkiem przyszłej mamie coraz trudniej jest znaleźć wygodną pozycję do snu, jednak długotrwałe utrzymywanie rąk ponad głową lub spanie z podwiniętymi nadgarstkami może powodować właśnie nieprzyjemne mrowienie i drętwienie palców u rąk.

Inną przyczyną tego typu dolegliwości odczuwanych w trakcie snu jest wspomniany już wcześniej, często diagnozowany u ciężarnych, zespół cieśni nadgarstka. Najczęściej dotyczy on ręki dominującej, jednak choć zdecydowana większość kobiet zgłasza zwłaszcza drętwienie prawej ręki w ciąży, należy pamiętać, że może rozwinąć się również w obu rękach. Początkowo u kobiety obserwuje się drętwienie palców u rąk w ciąży: od kciuka, aż do połowy palca serdecznego, które może przeradzać się w dokuczliwy ból, promieniujący aż do przedramienia. Objaw ten nasila się zwłaszcza w trakcie spoczynku, a drętwienie rąk w nocy w ciąży często potęguje inne problemy ze snem, prowadząc do częstych pobudek i przewlekłego zmęczenia przyszłej mamy. Konieczne może być unikanie czynności wywołujących nadmierne obciążenie nadgarstka bądź noszenie ortezy.

Co na drętwienie ręki w ciąży – ćwiczenia czy suplementacja?

Jak już wspomnieliśmy, drętwienie rąk w ciąży może być spowodowane różnymi czynnikami i nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Jeżeli nieprzyjemne mrowienie pojawia się okazjonalnie, pomocne może okazać się:

● unikanie nadmiernego obciążania nadgarstków,

● dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu,

● unikanie długotrwałego podnoszenia rąk w górę,

● rozmasowanie lub wykonywanie ćwiczeń rozluźniających nadgarstki,

● ułożenie zdrętwiałej ręki poniżej linii serca,

● spanie na boku.

Jeżeli jednak drętwienie ręki w ciąży pojawia się często lub nasila się – skonsultuj się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia lub suplementację (w przypadku gdy drętwienie palców u rąk w ciąży spowodowane jest niedoborami witamin i mikroelementów).

Oceń ten artykuł: