Maluszek, który rozwija się w Twoim brzuszku od pewnego momentu zaczyna słyszeć, czuć Twój dotyk, reagować na dźwięki. Poznaj różne zabawy, do których możesz zachęcać maluszka, tak by jeszcze w ciąży budowała się między Wami więź.
Co znajdziesz w tym artykule:
Mówienie do brzucha
Potrzebne będą
- Wystarczy Twój głos oraz głos Twojego partnera, którego możesz zaprosić do zabawy
- Miejsce, w którym czujecie się swobodnie i dobrze
Opis aktywności
Dziecko od 16 tygodnia ciąży zaczyna reagować na dźwięki dochodzące go ze świata zewnętrznego. Dlatego warto już wtedy próbować z nim rozmawiać. Mówienie do brzucha może odbywać się w każdych okolicznościach. Najlepiej jeśli sama, czy wspólnie z partnerem usiądziesz w jakimś wygodnym miejscu i zaczniesz po prostu mówić do swojego brzuszka. Liczba tematów jest nieograniczona - możesz opowiadać o przyszłym pokoju swojego maleństwa, czy czytać bajki. Ważne, abyście czuli się swobodnie, komfortowo i nie robili nic na siłę. Mówiąc do dziecka możecie też delikatnie dotykać i głaskać brzuch.
Cel Aktywności
Mówiąc do dziecka zaczynasz budować z nim więź i sprawiasz, że po urodzeniu Twoje dziecko instynktownie rozpozna Twój głos.
Muzyka dla brzucha
Potrzebne będą
- Muzyka
- Głos Twój i/lub Twojego partnera
- Dobry nastrój
- Opcjonalnie: kolekcja kołysanek
Opis aktywności
Mniej więcej od 4 miesiąca dziecko słyszy i reaguje na dźwięki. Dociera do niego muzyka, której słuchacie, ale przede wszystkim wsłuchuje się w wasze głosy. Tę aktywność możesz wykonywać siedząc na kanapie i słuchać muzyki, bądź śpiewać jadąc samochodem, czy leżąc wieczorem w łóżku. Razem z partnerem możecie też zacząć ćwiczyć śpiewanie kołysanek. W trakcie zabawy obserwujcie czy i jak dziecko reaguje na wasze śpiewy.
Cel Aktywności
Śpiewając dziecku piosenki zaczynacie tworzyć z nim więź. Odkryjecie też jak działają pewne piosenki – jedne uspokajają maluszka, inne pobudzają. Dodatkowo śpiew przygotowuje przeponę do porodu, zatem śpiewajcie mamy!
Delikatne masowanie brzucha
Potrzebne będą
- Ramiona partnera
- Wygodne miejsce do siedzenia
- Ciepły olejek do masażu (hipoalergiczny)
Opis aktywności
Usiądź wygodnie, najlepiej w ramionach swojego partnera, oprzyj się o niego plecami. Przygotujcie lekko ciepły, delikatny, hipoalergiczny olejek. Weźcie trochę olejku w dłonie i bardzo delikatnie dotykajcie nimi brzucha. Nie chodzi o masowanie brzucha, ale raczej o miękkie, lekkie dotknięcia, przypominając obejmowanie małego dziecka. Ciepły olejek dodatkowo zrelaksuje ciało mamy.
Cel Aktywności
Ze wszystkich zmysłów zmysł dotyku rozwija się u dziecka najwcześniej, bardzo szybko dziecko czuje napór wód płodowych na swoje ciałko. Dotyk taki pomaga utrwalać i rozwijać więź emocjonalną dziecka z rodzicami oraz budować poczucie bliskości.
Malowanie brzucha
Potrzebne będą
- Twój partner, rodzeństwo
- Hipoalergiczne farby do malowania twarzy dla dzieci, pędzle
- Wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia
Opis aktywności
Usiądź wygodnie w fotelu lub na kanapie. Razem z partnerem spróbujcie narysować na brzuchu sylwetkę dziecka. Jeśli mieliście już dokładne usg lub czujecie jak ułożone jest dziecko możecie odwzorować ułożenie dziecka w łonie. Rodzeństwo może również brać udział w delikatnym ozdabianiu brzucha mamy. Mogą dodać swoje wzory i kolory, które wzbogacą piękny malunek.
Cel Aktywności
Jest to aktywność, która pozwala zbliżyć się emocjonalnie do poczętego dziecka, w symboliczny sposób je zobaczyć. Pozwala również przygotować się rodzeństwu na obecność nowego członka rodziny.