Dieta dziecka kalendarz żywienia.png

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Urozmaicanie jadłospisu dziecka, które do tej pory otrzymywało tylko mleko mamy, to wyjątkowy moment, w którym niemowlę rozpoczyna swoją kulinarną przygodę i poznaje nowe smaki. Prawidłowe żywienie dziecka nie jest jednak prostą sprawą. Jego brzuszek jest wrażliwy, a jednocześnie bardzo wymagający. Aby sprostać wymaganiom młodego organizmu, warto korzystać ze schematu żywienia niemowląt, który jest aktualizowany zgodnie z rekomendacjami specjalistów, a wybierając produkty, które wzbogacą jadłospis maluszka, sprawdzać ich odpowiednią jakość. Kiedy i od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka? Podpowiadamy, jak krok po kroku wprowadzać nowe produkty do jadłospisu małego smakosza.

Zasady rozszerzania diety niemowlęcia

Mama zacheca dziecko do jedzenia kaszki

Zgodnie z zaleceniami ekspertów rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od ukończenia 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)¹. To ważne, ponieważ zbyt wczesne próby wprowadzania nowych pokarmów mogą wywołać niechęć maluszka do spożywania mleka mamy lub jeżeli mama nie karmi piersią – mleka modyfikowanego, a zbyt późne – niedobory ważnych składników odżywczych.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują, aby kobiecy pokarm był jedynym pokarmem w pierwszym półroczu życia niemowlęcia². Mimo, że mleko mamy stanowi podstawę diety dziecka przez 6 pierwszych miesięcy, w późniejszym etapie nie jest w stanie dostarczyć dziecku wystarczająco dużo energii i ważnych składników odżywczych. To z tego powodu kluczowe jest wprowadzanie dodatkowych pokarmów, które dostarczą maluszkowi m.in. ważne witaminy, składniki mineralne i dużo radości z poznawania nowych smaków. Rozszerzając dietę maluszka, równolegle należy podawać dziecku pokarm mamy lub mleko następne.

Rodzic, który zastanawia się nad rozpoczęciem kulinarnej przygody niemowlęcia, powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest ono gotowe na wprowadzenie nowych pokarmów. Specjaliści wskazują, że dziecko, którego dieta ma zostać wzbogacona o nowe smaki, powinno nie wypluwać z buzi ciał obcych, siedzieć z podparciem oraz kontrolować ruchy głowy i szyi. Zaprzestanie wypluwania z buzi ciał obcych – świadczy o gotowości do spożywania pokarmów podawanych łyżeczką.

¹Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne Pediatria 2021, 18: 805-822.

²World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.

Bulb

Pamiętaj!

Innymi sygnałami, na które warto zwrócić uwagę, jeśli planowane jest rozszerzanie diety dziecka są: wyciąganie rączek w kierunku talerzy rodziców, wkładanie do buzi różnych przedmiotów, czy ssanie paluszków. Jeśli opiekunowie nie są pewni, czy nadeszła pora na nowe smaki w diecie ich dziecka, kwestię rozszerzania diety mogą skonsultować z lekarzem pediatrą, który zna dziecko i oceni jego gotowość do spożywania nowych pokarmów.

rozszerzanie diety malucha.png

Rozpoczynając rozszerzanie diety niemowlęcia, warto sięgać do rzetelnych źródeł wiedzy i podstępować zgodnie z zaleceniami ekspertów w dziedzinie żywienia najmłodszych. To ważne, ponieważ okres 1000 pierwszych dni życia dziecka to czas, w którym swoje funkcje doskonalą m.in. układ pokarmowy i odpornościowy. To właśnie prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju młodego organizmu. W gąszczu informacji dotyczących układania jadłospisu niemowlęcia można się zgubić, dlatego przewodnikiem dla rodzica może być m.in. aktualny, opracowany przez ekspertów schemat żywienia niemowląt z 2021 roku³. Karmienie dziecka, zgodnie z wytycznymi zawartymi w schemacie, powinno opierać się o złotą zasadę, którą warto zapamiętać: rodzice decydują, co dziecko zje oraz kiedy i jak jedzenie będzie podane, zaś dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje⁴.

Schemat żywienia niemowląt określa średnią liczbę posiłków oraz orientacyjną wielkość porcji, które dziecko powinno otrzymywać w ciągu doby w określonych miesiącach życia. W prosty sposób objaśnia, kiedy, jak i od czego zacząć rozszerzanie diety dziecka. To dla rodziców przejrzyste wskazówki, które pomagają już od wczesnych chwil wykształcić u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe, które będą miały wpływ na to, po jakie produkty będzie ono sięgało w dorosłym życiu.

³Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne Pediatria 2021; 18: 805-822.

Jakie produkty wprowadzać do diety dziecka?

Mama karmi dziecko niebieska lyzeczka

Rodzic, który decyduje się na rozszerzanie diety niemowlęcia, powinien uzbroić się w cierpliwość. Nie wszystkie proponowane smaki spotkają się z entuzjastyczną reakcją małego smakosza i jest to zupełnie naturalne.

Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo – zaczynając od małych ilości, np. 3-4 łyżeczek i obserwując reakcję dziecka. Najlepiej unikać wprowadzania kilku nowych pokarmów jednocześnie, aby w razie wystąpienia nietolerancji – wiedzieć, co konkretnie mogło zaszkodzić.

Pierwsze pokarmy w diecie niemowlęcia powinny mieć gładką konsystencję i być odpowiedniej jakości. Właśnie dlatego wprowadzając nowości do jadłospisu maluszka, warto sięgać po żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. skomponowane z pojedynczych składników, musy owocowe oraz kaszki zbożowe. Takie produkty łatwo znaleźć na sklepowej półce – posiadają wskazanie wieku na opakowaniu, np. po 6. czy 8. miesiącu życia. Zgodnie z przepisami prawa dla tej kategorii produktów spełniają one wyjątkowo restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż w przypadku żywności ogólnodostępnej, przeznaczonej dla starszych członków rodziny. To dla rodziców nie tylko duże ułatwienie, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa oraz dopasowania do wyjątkowych potrzeb żywieniowych dziecka – zgodnie z przepisami prawa produkty te są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Jakie produkty wprowadzać do diety dziecka?

Prawda

Warzywa

Swieze-owoce-i-warzywa.png

Zgodnie z zaleceniami ekspertów kulinarna przygoda maluszka powinna rozpocząć się od podania mu warzyw, zwłaszcza tych zielonych (np. brokułu). Ich bardziej wytrawny smak, tym może być dla dziecka trudniejszy do zaakceptowania (niż np. smak owoców).

Prawda

Owoce

Suszone-i-swieze-owoce.png
Prawda

Kaszki zbożowe

Produkty-zbozowe.png

Kolejnym etapem rozszerzania diety niemowlęcia jest zapoznanie go ze zbożami w postaci delikatnych kaszek (np. ryżowych lub zbożowych).

Prawda

Mięso, ryby i jaja

Mieso-i-ryby.png

W kolejnym etapie można zacząć wprowadzać posiłki z dodatkiem mięsa i jaj.

Najpóźniej w 7. miesiącu życia należy wprowadzić kolejne produkty, m.in. ryby, kasze i pieczywo, a następnie kontynuować wprowadzanie pozostałych produktów.

Dziecko sparwdza czy w misce jest jedzenie

Pierwsze pokarmy w diecie niemowlęcia powinny mieć gładką konsystencję i być odpowiedniej jakości. Właśnie dlatego wprowadzając nowości do jadłospisu maluszka, warto sięgać po żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. skomponowane z pojedynczych składników, musy owocowe oraz kaszki zbożowe. Takie produkty łatwo znaleźć na sklepowej półce – posiadają wskazanie wieku na opakowaniu, np. po 6. czy 8. miesiącu życia. Zgodnie z przepisami prawa dla tej kategorii produktów spełniają one wyjątkowo restrykcyjne normy jakości – znacznie bardziej surowe niż w przypadku żywności ogólnodostępnej, przeznaczonej dla starszych członków rodziny. To dla rodziców nie tylko duże ułatwienie, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa oraz dopasowania do wyjątkowych potrzeb żywieniowych dziecka – zgodnie z przepisami prawa produkty te są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Tata podaje dziecko do buzi mleko z butelki

Mleko wciąż ważne

Na etapie wprowadzania do codziennego jadłospisu dziecka nowych pokarmów nadal podstawowym pożywieniem maluszka powinno być mleko mamy lub mleko następne po 6. miesiącu życia. Decydując się na podanie niemowlęciu mleka następnego, należy zwrócić uwagę na jego recepturę, która powinna być jak najbliższa mleku mamy.

Bulb

Skład mleka następnego powinien uwzględniać najważniejsze potrzeby młodego organizmu i wciąż niedojrzałego układu pokarmowego. Właśnie dlatego wybór takiego produktu warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Pomoże on wybrać dopasowany do potrzeb niemowlęcia produkt, który dostarczy młodemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne. To ważne, ponieważ właściwie odżywiony brzuszek to podstawa dobrego samopoczucia i harmonijnego rozwoju maluszka.

Poznaj Bebiko 2 NUTRIflor Expert

#22016 Procesy_zachodzace_w_brzuszku_10.png

Bebiko 2 z udoskonaloną formułą NUTRIflor Expert to kompletna kompozycja składników odżywczych*, która została dodatkowo wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA**, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

*Zgodnie z wymaganiami prawa

**Kwas DHA wspiera prawidłowy rozwój wzroku oraz mózgu, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100mg DHA dziennie

Dowiedz się więcej
Dziecko pije wode z butelki

W 6. pierwszych miesiącach życia maluszek karmiony piersią nie musi być dopajany, ponieważ pokarm mamy świetnie gasi jego pragnienie. Kiedy do jadłospisu niemowlęcia wprowadzane są nowe pokarmy, rodzic powinien zwrócić uwagę na nawodnienie dziecka. Pamiętajmy, że przed ukończeniem 12. miesiąca życia dziecko nie powinno pić soków owocowych⁵. Podstawowym napojem powinna być woda, która najlepiej gasi pragnienie, a nauka jej picia we wczesnym dzieciństwie może zaprocentować wyrobieniem nawyku sięgania po nią w późniejszych latach. Wybierając wodę dla dziecka, najlepiej sięgać po tę niskozmineralizowaną i niskosodową.

⁵Szajewska H. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne Pediatria 2021, 18: 805-822.

Pytanie 1 z 6

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Encyklopedia-Zdrowego-Brzuszka.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

Poznaj Encyklopedię

Bebiko 2 NUTRIflor Expert

Bebiko 2 NUTRIflor Expert.png

Dba o szczęście małych brzuszków, gdyż zawiera kompletną kompozycję składników odżywczych* wspierających prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Wierzymy, że dzieciństwem należy się cieszyć, a szczęście maluszka zaczyna się od brzuszka! Właściwie odżywiony brzuszek jest podstawą dobrego samopoczucia i intensywnego rozwoju dziecka. Bebiko 2 NUTRIflor Expert dzięki dobrze tolerowanej***, kompletnej kompozycji składników odżywczych* dba o odpowiednie odżywianie brzuszka, wspierając zdrowy rozwój Twojego maluszka.

* Zgodnie z wymaganiami prawa.
** Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
***Na podstawie opinii 93% mam z grupy 426, które testowały Bebiko 2 NUTRIflor Expert na platformie trnd.pl w dniach 16.07.-29.07.2021

Dowiedz się więcej
bebiko_2.png_03.png

Do 3. roku życia maluszek ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe, dlatego należy wybierać odpowiednią żywność. Po pierwszych urodzinach zmień mleko Bebiko 2 na Bebiko Junior 3.

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?