Droga Mamo, rozwiąż nasz quiz dotyczący dolegliwości brzuszkowych, które mogą pojawić się u maluszka, gdy karmisz piersią. W razie wątpliwości skorzystaj z naszych wskazówek.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia. Mleko mamy zawiera optymalny skład dopasowany do potrzeb dziecka.
Dowiedz się, co robić, gdy karmiąc piersią u maluszka wystąpią dolegliwości brzuszkowe, takie jak kolka, ulewanie, zaparcie, biegunka, alergia pokarmowa.
Kolki mogą pojawić się już u trzytygodniowego noworodka. Najczęściej ustępują po pierwszym półroczu, ale mogą męczyć dziecko nawet do 12. miesiąca życia. Kolki są jedną z częstszych dolegliwości u niemowląt. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyny występowania kolek, dlatego ciężko znaleźć odpowiednią metodę walki z tym problemem. Istnieją pewne sposoby, pozwalające ulżyć maluszkowi, gdy dopadnie go kolka.
Dziecko cierpiące z powodu kolki będzie rozwijało się prawidłowo – lekarze nie obserwują u takich niemowląt zaburzeń wzrostu czy niedoborów masy ciała. Jeśli pojawią się te zaburzenia być może przyczyną płaczu i niepokoju nie jest kolka, ale inna dolegliwość. Wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty.
Jeśli u Twojego maluszka kolka nasila się i pomimo podjętych działań warto zasięgnąć porady specjalisty. Kolka może być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Wtedy towarzyszą jej inne dolegliwości: biegunka, zmiany skórne, utrata masy ciała lub problemy ze strony układu oddechowego. Każdy objaw towarzyszący kolkom konsultuj ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę i zaleci dalsze postępowanie.
Czytaj więcej o karmieniu piersią: Odbijanie po karmieniu
Ulewania to bardzo często spotykana dolegliwość u niemowląt, która wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Żołądek dziecka jest mały, a dolny zwieracz przełyku, zapobiegający cofaniu się treści pokarmowej do jamy ustnej, nie jest jeszcze wystarczająco sprawny. Niedojrzałości tego mechanizmu sprzyja ulewaniom. Dolegliwość ta ustępuje samoistnie do 6. miesiąca, ale może utrzymywać się dłużej i męczyć maluszka nawet do pierwszych urodzin.
Objawy ulewania u Twojego dziecka nie powinny Cię martwić. Jeśli jednak ulewanie występuje często i towarzyszy mu kaszel, utrata masy ciała i dodatkowo konsystencja ulanego pokarmu przypomina wymioty lub ma ciemną barwę, powinnaś zgłosić się na kontrolę do pediatry.
Jeśli ulewania są bardzo uporczywe bądź przejawiają się jako wymioty należy udać się do specjalisty. Być może istnieje inna przyczyna, jak alergia pokarmowa, powodująca ulewania. Jeśli dziecko chudnie (traci masę ciała) lub nie przybiera na wadze skonsultuj stan zdrowia maluszka z pediatrą.
Czytaj więcej o karmieniu piersią: Nie wiesz, jak karmić piersią? To proces, którego możesz się nauczyć!
Niemowlę karmione piersią oddaje stolec tyle razy na dobę, ile jest karmione. Normą jest także oddawanie stolca przez dziecko raz na tydzień. Niepokojącymi objawem, świadczącym o zaparciach jest ból i płacz, pojawiający się przy próbie wypróżniania. A także zbita i twarda konsystencja wydalonej kupki.
Rzadkie oddawanie stolca (mniej niż raz na 7 dni) nie jest jeszcze powodem do niepokoju – taka częstotliwość uznawana jest za normalną. Alarmującym objawem jest bardzo zbita konsystencja stolca, obecność świeżej krwi w kupce, ból podczas oddawania stolca wraz z towarzyszącymi zaburzeniami wzrostu lub utratą masy ciała. Te dolegliwości należy skonsultować ze specjalistą.
Jeśli zaparcia doskwierają maluszkowi, pomimo zmiany diety skonsultuj się z lekarzem. Gdy wypróżnianiu towarzyszy silny ból, płacz lub w stolcu pojawi się krew – niezwłocznie udaj się do pediatry, który zbada dziecko i zleci postępowanie lub poda preparat na zaparcia. Nie sięgaj po lekarstwa bez konsultacji z lekarzem.
Czytaj więcej o rozszerzaniu diety niemowląt: Żywienie niemowlaka – jak rozszerzać dietę Maluszka
To sytuacja, w której dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień u dziecka w ciągu doby w porównaniu z wcześniejszą częstotliwością. Dziecko karmione piersią może oddawać stolec tyle razy, ile przystawiane jest do piersi. Jeśli zaobserwujesz, że częstotliwość ta zwiększyła się, a stolec jest płynny – być może maluszka męczy biegunka.
Podczas biegunki dochodzi do utraty wody a także cennych elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca czy pokładu nerwowego. Im młodsze dziecko i bardziej nasilone objawy, tym szybciej może dojść do odwodnienia. Pamiętaj zatem o nawadnianiu maluszka, a jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy (wzmożone pragnienie, ubytek masy ciała, zmiany w wyglądzie skóry czy zapadnięte ciemię) – zgłoś się do lekarza.
W przypadku uporczywej biegunki, odwodnienia czy utraty masy ciała przez dziecko konieczna jest wizyta u lekarza. Alarmująca jest także obecność krwi, śluzu bądź ropy w stolcu – w takiej sytuacji niezwłocznie zgłoś się do specjalisty. Oceni on stan zdrowia maluszka, zdiagnozuje przyczynę biegunki i zleci dalsze postępowanie.
Czytaj więcej o diecie w czasie karmienia piersią: Kawa a karmienie piersią – czego unikać, gdy karmisz maluszka
Alergia pokarmowa to reakcja na alergen, którym jest białko pokarmowe. U zdrowych dzieci białko to nie powoduje wystąpienia objawów uczulenia. Najczęstszym alergenem pokarmowym u dzieci jest białko mleka krowiego, a typowymi dolegliwościami są wykwity skórne, zmiana rytmu wypróżnień, kolki, ulewania czy objawy ze strony układu oddechowego (np. katar). Alergia u dzieci często jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i odpornościowego.
Ryzyko zachorowania niemowlęcia na alergię wzrasta jeśli choroby alergiczne występują w rodzinie. Ryzyko alergii u niemowląt bez obciążenia alergią w rodzinie wynosi 5-15%. Jeżeli jedno z rodziców lub rodzeństwo maluszka ma lub miało w przeszłości rozpoznaną chorobę alergiczną, szansa wystąpienia alergii wynosi 20-40%, przy chorobie obojga rodziców ryzyko wzrasta nawet do 40-60%.
Jeśli zaobserwujesz u maluszka nietypowe reakcje na spożywane przez Ciebie produkty zgłoś się do lekarza. O alergii mogą świadczyć objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: kolki, biegunki, ulewania, wzdęcia i gazy; zmiany na skórze (głównie na policzkach, przy uszach, na rączkach i stópkach) oraz problemy z układem oddechowym: katar, sapka czy świszczący oddech.
Czytaj więcej o diecie małego alergika: Uczulenie na jedzenie. Jak pomóc małemu alergikowi?
Pytanie 1 z 10
Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.
Dowiedz się więcejUnikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
POZNAJ ENCYKLOPEDIĘChcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...