Karmienie piersią a dolegliwości małego brzuszka.png

Karmienie piersią a dolegliwości małego brzuszka

Droga Mamo, rozwiąż nasz quiz dotyczący dolegliwości brzuszkowych, które mogą pojawić się u maluszka, gdy karmisz piersią. W razie wątpliwości skorzystaj z naszych wskazówek.

Karmienie piersią a dolegliwości małego brzuszka

Ksiazka-Bebiklub-Text&Image.png

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia. Mleko mamy zawiera optymalny skład dopasowany do potrzeb dziecka.

Dowiedz się, co robić, gdy karmiąc piersią u maluszka wystąpią dolegliwości brzuszkowe, takie jak kolka, ulewanie, zaparcie, biegunka, alergia pokarmowa.

Kolki

Kolki.png

Kolki mogą pojawić się już u trzytygodniowego noworodka. Najczęściej ustępują po pierwszym półroczu, ale mogą męczyć dziecko nawet do 12. miesiąca życia. Kolki są jedną z częstszych dolegliwości u niemowląt. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyny występowania kolek, dlatego ciężko znaleźć odpowiednią metodę walki z tym problemem. Istnieją pewne sposoby, pozwalające ulżyć maluszkowi, gdy dopadnie go kolka.

Warto wiedzieć...

Dziecko cierpiące z powodu kolki będzie rozwijało się prawidłowo – lekarze nie obserwują u takich niemowląt zaburzeń wzrostu czy niedoborów masy ciała. Jeśli pojawią się te zaburzenia być może przyczyną płaczu i niepokoju nie jest kolka, ale inna dolegliwość. Wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty.

Bulb

Przyczyny kolki niemowlęcej:

  • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego wynikające z jego niedojrzałości, wrażliwość układu nerwowego na zmienne zewnętrzne warunki,
  • dużo bodźców pochodzących z otoczenia,
  • łapczywe ssanie piersi (połykanie dużej ilości powietrza przez dziecko),
  • nietolerancja pokarmowa (na jeden lub kilka składników diety karmiącej mamy),
  • alergia pokarmowa na białka mleka krowiego lub inny pokarm.
Bulb

Objawy kolki niemowlęcej:

  • napadowy, niedający się ukoić płacz dziecka, który pojawia się regularnie (minimum 3 dni w tygodniu) i trwa minimum 3 godziny na dobę,
  • rozdrażnienie i zaniepokojenie,
  • wzdęty i napięty brzuszek,
  • podkurczone nóżki,
  • zaczerwieniona twarz i grymas na buzi.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Krok 1

Zadbaj o odpowiednią technikę karmienia piersią – niewłaściwe przystawianie maluszka do piersi może skutkować nieprawidłowym pobieraniem pokarmu i połykaniem powietrza – gazy nagromadzone w jelitach dziecka mogą nasilać kolkę. Pamiętaj o odbijaniu po każdym karmieniu!

Krok-2.png

Krok 2

Pilnuj diety – chociaż nie ma potwierdzonych informacji, niektóre pokarmy i składniki, takie jak ostre przyprawy, cebula czy czosnek, mogą nasilać objawy kolki. Do tej puli zaliczają się także cukry proste z soków owocowych, słodyczy i słodkich napojów. Eliminacja tych produktów z Twojej diety może pomóc. Najlepiej obserwować maluszka i zrezygnować z potraw, po których nasila się u niego kolka.

Krok-3.png

Krok 3

Nie denerwuj się – Twój stres wpływa negatywnie na samopoczucie maluszka. Jeśli będziesz karmić w spokojnej atmosferze, dziecko także zrelaksuje się i w odpowiedni sposób będzie ssało pierś. Pamiętaj o komfortowej pozycji i warunkach przy karmieniu piersią. Niesprzyjająca atmosfera nasila stres.

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Stetoskop-Bebiklub-Text&Image.png

Jeśli u Twojego maluszka kolka nasila się i pomimo podjętych działań warto zasięgnąć porady specjalisty. Kolka może być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Wtedy towarzyszą jej inne dolegliwości: biegunka, zmiany skórne, utrata masy ciała lub problemy ze strony układu oddechowego. Każdy objaw towarzyszący kolkom konsultuj ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę i zaleci dalsze postępowanie.
Czytaj więcej o karmieniu piersią: Odbijanie po karmieniu

Ulewania

Ulewania.png

Ulewania to bardzo często spotykana dolegliwość u niemowląt, która wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Żołądek dziecka jest mały, a dolny zwieracz przełyku, zapobiegający cofaniu się treści pokarmowej do jamy ustnej, nie jest jeszcze wystarczająco sprawny. Niedojrzałości tego mechanizmu sprzyja ulewaniom. Dolegliwość ta ustępuje samoistnie do 6. miesiąca, ale może utrzymywać się dłużej i męczyć maluszka nawet do pierwszych urodzin.

Warto wiedzieć...

Objawy ulewania u Twojego dziecka nie powinny Cię martwić. Jeśli jednak ulewanie występuje często i towarzyszy mu kaszel, utrata masy ciała i dodatkowo konsystencja ulanego pokarmu przypomina wymioty lub ma ciemną barwę, powinnaś zgłosić się na kontrolę do pediatry.

Bulb

Przyczyny ulewania u niemowląt

  • niedojrzałość przewodu pokarmowego maluszka,
  • niewłaściwa technika karmienia piersią,
  • nieodpowiednią wielkość smoczka w butelce u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym lub odciągniętym pokarmem mamy,
  • zbyt łapczywe ssanie piersi/butelki i połykanie dużej ilości pokarmu.
Bulb

Objawy ulewania u niemowląt

  • cofanie się połkniętego już pokarmu z żołądka do jamy ustnej i biernie wypływanie z jamy ustnej, bez ciśnienia i w małych ilościach.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Krok 1

Karm piersią „na żądanie” – regularne przystawianie dziecka do piersi, co 2-3 godziny, pozwala na systematyczne opróżnianie piersi. Dziecko nie przejada się, dzięki czemu jego mały brzuszek jest w stanie poradzić sobie z przyjętą porcją mleka zanim przyjdzie czas na koleje karmienie.

Krok-2.png

Krok 2

Odciągaj pokarm przed karmieniem piersią – jeśli cierpisz na nawał pokarmu, przed każdym karmieniem odciągnij nieco mleka z piersi, zanim podasz ją dziecku. To zapobiegnie przejadaniu się maluszka i zmniejszy uporczywe ulewania.

Krok-3.png

Krok 3

Zapobiegaj ulewaniom także po karmieniu – utrzymuj maluszka w tej samej pozycji po karmieniu, nawet 45 minut. Nie przewijaj od razu dziecka i unikaj ciasnego zapinania pieluszki lub ubranka, aby nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej.

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Stetoskop-Bebiklub-Text&Image.png

Jeśli ulewania są bardzo uporczywe bądź przejawiają się jako wymioty należy udać się do specjalisty. Być może istnieje inna przyczyna, jak alergia pokarmowa, powodująca ulewania. Jeśli dziecko chudnie (traci masę ciała) lub nie przybiera na wadze skonsultuj stan zdrowia maluszka z pediatrą.
Czytaj więcej o karmieniu piersią: Nie wiesz, jak karmić piersią? To proces, którego możesz się nauczyć!

Zaparcia

Zaparcia.png

Niemowlę karmione piersią oddaje stolec tyle razy na dobę, ile jest karmione. Normą jest także oddawanie stolca przez dziecko raz na tydzień. Niepokojącymi objawem, świadczącym o zaparciach jest ból i płacz, pojawiający się przy próbie wypróżniania. A także zbita i twarda konsystencja wydalonej kupki.

Warto wiedzieć...

Rzadkie oddawanie stolca (mniej niż raz na 7 dni) nie jest jeszcze powodem do niepokoju – taka częstotliwość uznawana jest za normalną. Alarmującym objawem jest bardzo zbita konsystencja stolca, obecność świeżej krwi w kupce, ból podczas oddawania stolca wraz z towarzyszącymi zaburzeniami wzrostu lub utratą masy ciała. Te dolegliwości należy skonsultować ze specjalistą.

Bulb

Przyczyny zaparć u niemowląt

  • zbyt wczesne rozszerzenie diety,
  • niewłaściwe rozszerzanie diety (za mało produktów z błonnikiem pokarmowym),
  • mała ilość płynów, zwłaszcza wody w diecie dziecka,
  • zbyt wczesne włączenie do diety dziecka mleka krowiego
Bulb

Objawy zaparć u niemowląt

  • Zaparciem nazywamy sytuację, w której maluszek rzadko (mniej niż 2 razy w tygodniu) oddaje twardy, zbity stolec. Wypróżnianiu towarzyszy ból, płacz i podkurczanie nóżek. 

Co możesz zrobić?

Krok 1

Krok 1

Karm piersią „na żądanie” – regularne przystawianie dziecka do piersi to najlepszy sposób na rozruszanie „leniwych” jelit u dziecka. Karmienie dziecka pobudza jelita do pracy i sprzyja powstawaniu tzw. fali perystaltycznej, które przesuwa masy kałowe w stronę odbytnicy, gdzie następuję formowanie i wydalanie stolca.

Krok-2.png

Krok 2

Rozszerzaj dietę z głową – kiedy przyjdzie czas na nowe posiłki w diecie maluszka, zadbaj o to, aby wprowadzać je do jadłospisu zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt. Nie zapomnij o warzywach i owocach – cennych źródłach błonnika pokarmowego wspomagającego pracę jelit.

Krok-3.png

Krok 3

Podawaj dziecku płyny – jeśli przestaniesz karmić wyłącznie piersią pamiętaj o wodzie. Najodpowiedniejsza jest niskozmineralizowana (zawartość składników mineralnych poniżej 500 mg/l) i niskosodowa (poniżej 20 mg sodu w litrze). Niemowlę po 6. miesiącu życia powinno wypijać około 800 ml/d. Odpowiednie nawodnienie zapobiega i leczy zaparcia.

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Stetoskop-Bebiklub-Text&Image.png

Jeśli zaparcia doskwierają maluszkowi, pomimo zmiany diety skonsultuj się z lekarzem. Gdy wypróżnianiu towarzyszy silny ból, płacz lub w stolcu pojawi się krew – niezwłocznie udaj się do pediatry, który zbada dziecko i zleci postępowanie lub poda preparat na zaparcia. Nie sięgaj po lekarstwa bez konsultacji z lekarzem.
Czytaj więcej o rozszerzaniu diety niemowląt: Żywienie niemowlaka – jak rozszerzać dietę Maluszka

Biegunka

Biegunka.png

To sytuacja, w której dochodzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień u dziecka w ciągu doby w porównaniu z wcześniejszą częstotliwością. Dziecko karmione piersią może oddawać stolec tyle razy, ile przystawiane jest do piersi. Jeśli zaobserwujesz, że częstotliwość ta zwiększyła się, a stolec jest płynny – być może maluszka męczy biegunka.

Warto wiedzieć...

Podczas biegunki dochodzi do utraty wody a także cennych elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca czy pokładu nerwowego. Im młodsze dziecko i bardziej nasilone objawy, tym szybciej może dojść do odwodnienia. Pamiętaj zatem o nawadnianiu maluszka, a jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy (wzmożone pragnienie, ubytek masy ciała, zmiany w wyglądzie skóry czy zapadnięte ciemię) – zgłoś się do lekarza.

Bulb

Przyczyny ostrej biegunki u niemowląt

  • zakazanie bakteryjne (np. pałeczkami Salmonelli),
  • zakażenie wirusowe (np. rotawirusem),
  • pasożyty i robaki przewodu pokarmowego,
  • infekcja ogólna lub przeziębienie.
Bulb

Objawy ostrej biegunki u niemowląt

  • czas trwania zwykle jest krótszy niż 2 tygodnie,
  • ma charakter nagły i najczęściej związania jest z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym.
Bulb

Przyczyny przewlekłej biegunki u niemowląt

  • nietolerancje pokarmowe węglowodanów (np. laktozy z mleka),
  • alergie pokarmowe (np. na białko mleka krowiego),
  • zakażenia po antybiotykoterapii,
  • ząbkowanie,
  • zespół jelita drażliwego lub inne zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego,
  • zaburzenia odporności,
  • stres,
  • niektóre choroby przewlekłe.

Co możesz zrobić?

Krok 1

Krok 1

Dbaj o jakość spożywanych posiłków – Twoje żywienie wpływa na Twój pokarm. Nie ma już specjalnej diety matki karmiącej, jednak są pewne, niebezpieczne produkty, które warto wykluczyć z menu w czasie laktacji, ponieważ sprzyjają zatruciom pokarmowym. To surowe mięso, jaja oraz warzywa i owoce z niepewnych źródeł. Jeśli u dziecka występuje alergia na białko mleka krowiego, z jadłospisu powinnaś wyeliminować mleko i nabiał.

Krok-2.png

Krok 2

Karm piersią tak, jak dotychczas – jeśli u maluszka pojawiła się ostra biegunka, nie przestawaj karmić piersią. Lekarze zalecają powrót do sposobu żywienia sprzed momentu wystąpienia biegunki. Twój pokarm jest najlepszy dla dziecka. W przypadku biegunki przewlekłej warto zasięgnąć porady specjalisty, aby znaleźć przyczynę. Być może Twoja dieta lub sposób odżywiania dziecka będzie musiał ulec zmianie.

Krok-3.png

Krok 3

Nawadniaj dziecko – w przypadku uporczywej biegunki należy zadbać o nawadnianie dziecka. Możesz to robić zwykłą wodą butelkowaną (nigdy nie podawaj dziecku wody z kranu lub studni – może zawierać bakterie). W cięższym przypadku zaleca się nawadnianie płynami, które zawierają elektrolity. Odwodnienie zagraża zdrowiu i życiu dziecka.

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Stetoskop-Bebiklub-Text&Image.png

W przypadku uporczywej biegunki, odwodnienia czy utraty masy ciała przez dziecko konieczna jest wizyta u lekarza. Alarmująca jest także obecność krwi, śluzu bądź ropy w stolcu – w takiej sytuacji niezwłocznie zgłoś się do specjalisty. Oceni on stan zdrowia maluszka, zdiagnozuje przyczynę biegunki i zleci dalsze postępowanie.
Czytaj więcej o diecie w czasie karmienia piersią: Kawa a karmienie piersią – czego unikać, gdy karmisz maluszka

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa.png

Alergia pokarmowa to reakcja na alergen, którym jest białko pokarmowe. U zdrowych dzieci białko to nie powoduje wystąpienia objawów uczulenia. Najczęstszym alergenem pokarmowym u dzieci jest białko mleka krowiego, a typowymi dolegliwościami są wykwity skórne, zmiana rytmu wypróżnień, kolki, ulewania czy objawy ze strony układu oddechowego (np. katar). Alergia u dzieci często jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego i odpornościowego.

Warto wiedzieć...

Ryzyko zachorowania niemowlęcia na alergię wzrasta jeśli choroby alergiczne występują w rodzinie. Ryzyko alergii u niemowląt bez obciążenia alergią w rodzinie wynosi 5-15%. Jeżeli jedno z rodziców lub rodzeństwo maluszka ma lub miało w przeszłości rozpoznaną chorobę alergiczną, szansa wystąpienia alergii wynosi 20-40%, przy chorobie obojga rodziców ryzyko wzrasta nawet do 40-60%.

Bulb

Przyczyny ostrej biegunki u niemowląt

  • mleko krowie (dominujący alergen u niemowląt),
  • soja, 
  • jajo kurze, 
  • pszenica, 
  • orzeszki ziemne, 
  • ryby i skorupiaki.
Bulb

Objawy alergii pokarmowej u niemowląt:

  • obfite ulewania lub wymioty,
  • męczące i uporczywe kolki,
  • wzdęcia i bóle brzuszka,
  • luźne kupy (niekiedy z domieszką śluzu lub krwi),
  • objawy skórne (wypryski, swędzenie, atopowe zapalenie skóry),
  • objawy ze strony układu oddechowego (świszczący oddech, kaszel, kichanie, katar, zaburzenia oddychania).

Co możesz zrobić?

Krok 1

Krok 1

Skontroluj swoją dietę – jeśli zaobserwujesz, że po spożyciu przez Ciebie jakiegoś produktu u dziecka nasiliły się objawy alergii (biegunka, kolki, ulewania, zmiany skórne czy problemy z układem oddechowym) wyeliminuj podejrzany produkt. Pamiętaj, że alergen przedostaje do Twojego mleka, a wraz z mlekiem otrzymuje go także dziecko.

Krok-2.png

Krok 2

Wyeliminuj alergizujący składnik – w przypadku potwierdzonej alergii na czas karmienia piersią wyeliminuj uczulający pokarm ze swojej diety. Dzieci często wyrastają z alergii, zatem eliminacja np. mleka i nabiału nie musi trwać do końca życia. Co 6-12 miesięcy warto kontrolować, czy alergia dalej występuje (oczywiście kontrola powinna odbywać się pod okiem lekarza).

Krok-3.png

Krok 3

Zbilansuj swoją dietę – w przypadku eliminowania pokarmu, np. mleka i nabiału (najczęstszego alergenu u niemowląt) należy szukać zamienników tych produktów. Powinny one dostarczać tych samych składników odżywczych, co eliminowany pokarm. W przypadku mleka ważny jest wapń i witamina D3. Dietę eliminacyjną warto ustalić wspólnie z dietetykiem.

Kiedy powinnaś zasięgnąć porady lekarza?

Stetoskop-Bebiklub-Text&Image.png

Jeśli zaobserwujesz u maluszka nietypowe reakcje na spożywane przez Ciebie produkty zgłoś się do lekarza. O alergii mogą świadczyć objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: kolki, biegunki, ulewania, wzdęcia i gazy; zmiany na skórze (głównie na policzkach, przy uszach, na rączkach i stópkach) oraz problemy z układem oddechowym: katar, sapka czy świszczący oddech.
Czytaj więcej o diecie małego alergika: Uczulenie na jedzenie. Jak pomóc małemu alergikowi?

Pytanie 1 z 10

Przepisy dla mam karmiących piersią.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej
shutterstock_274197626 1.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

POZNAJ ENCYKLOPEDIĘ

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Image-Poradniki.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka.

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej
Kalendarz ciąży - tools.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

Dowiedz się więcej

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?