Dieta w czasie karmienia piersią powinna być zbilansowana i dostarczać cennych składników odżywczych. Dowiedz się, jak komponować posiłki w czasie laktacji
Dowiedz się o najważniejszych zasadach komponowania posiłków w czasie laktacji. Sprawdź, które produkty możesz śmiało jeść, a z których powinnaś zrezygnować. Poznaj fakty i popularne mity na temat diety w czasie karmienia piersią.
Właściwe bilansowanie diety w czasie laktacji może przynieść korzyści Tobie i maleństwu.
Produkcja pokarmu to wydatek energetyczny dla Twojego organizmu. W czasie laktacji zapotrzebowanie na energię rośnie i jest wyższe niż w ciąży. Każdego dnia powinnaś spożywać 500 kilokalorii dodatkowo w pierwszym półroczu karmienia i 400 kcal więcej w drugim.
W ciągu dnia powinnaś spożywać 5 posiłków: 3 główne i 2 mniejsze. Dzięki temu unikniesz podjadania między posiłkami, a Twoja masa ciała stopniowo będzie wracała do wartości sprzed ciąży. Pamiętaj, aby każdy dzień zaczynać od śniadania.
Codzienne posiłki powinnaś komponować, tak aby uwzględniać zalecenia zawarte w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Podstawą jadłospisu są warzywa i owoce. Ważne są również produkty zbożowe, nabiał, jaja, ryby, mięso i źródła wysokiej jakości tłuszczów roślinnych.
W ciągu dnia powinnaś wypijać około 2,7 litra płynów (do tej puli liczy się nie tylko woda i napoje, ale także zupy czy niektóre owoce i warzywa). Najlepszym wyborem jest średniozmineralizowana woda. Możesz wypić 1-2 filiżanki kawy czy herbaty i sporadycznie sięgać po świeże soki owocowe.
Ze względów bezpieczeństwa Twojego i maluszka oraz dla zachowania zbilansowanej diety w czasie laktacji należy wykluczyć niektóre produkty. Zalicza się do nich np. alkohol, surowe: mięsa, ryby i jaja, jak np.: tatar, sushi czy kogel mogel. Powinnaś także ograniczyć słone i słodkie przekąski.
Dieta w czasie karmienia piersią oparta jedynie na kurczaku i ryżu nie jest właściwym wyborem. Nie powinnaś eliminować innych produktów z diety bez porozumienia z lekarzem. Jeśli nie ma wyraźnych wskazań do takiego sposobu odżywiania, monotonny jadłospis przyniesie więcej negatywnych skutków niż korzyści, np. w postaci niedoborów składników odżywczych.
Dotyczy ona głównie kobiet, u których występują niedobory z powodu ograniczeń w diecie np. niewystarczające spożycie ryb czy praktykowanie diety wegetariańskiej bądź eliminacja niektórych grup produktów z powodu nietolerancji czy alergii pokarmowej.
Niezbędna jest także suplementacja tej witaminy u niemowlęcia. Witamina D wspiera układ odpornościowy i wspomaga gospodarkę wapniową, która ma wpływ na mocne kości.
Prawidłowe komponowanie posiłków podczas karmienia piersią nie jest skomplikowane – przede wszystkim pamiętaj, by dobierać produkty rozsądnie, dbaj o to, by dieta była różnorodna i urozmaicona oraz unikaj tego, co Ci może zaszkodzić.
Podczas układania jadłospisu pamiętaj, żeby jego podstawę stanowiły warzywa i owoce – dostarczają one wielu witamin i minerałów, które są Ci potrzebne szczególnie teraz. Możesz korzystać zarówno ze świeżych, jak również mrożonych produktów.
Nie zapominaj o produktach zbożowych – pełnoziarniste pieczywo, makarony oraz kasze zapewnią Ci uczucie sytości dzięki wysokiej zawartości błonnika.
Nabiał i produkty białkowe uzupełnią Twoją dietę o białko, a także m.in. o wapń, witaminę D i B12, które w produktach roślinnych występują rzadko.
Do produktów białkowych zaliczamy także orzechy, które mogą być świetną przekąską! Dostarczaj organizmowi dużo wody – najlepiej będzie, jeśli przez cały dzień będziesz ją pić małymi łyczkami.
Pytanie 1 z 6
To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.
Dowiedz się więcejUnikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
POZNAJ ENCYKLOPEDIĘChcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...