Karmienie piersią a dieta.png

Karmienie piersią a dieta – jakie są podstawowe zasady?

Dieta w czasie karmienia piersią powinna być zbilansowana i dostarczać cennych składników odżywczych. Dowiedz się, jak komponować posiłki w czasie laktacji

Podstawowe zasady w diecie mamy karmiącej piersią

Ksiazka-Bebiklub-Text&Image.png

Dowiedz się o najważniejszych zasadach komponowania posiłków w czasie laktacji. Sprawdź, które produkty możesz śmiało jeść, a z których powinnaś zrezygnować. Poznaj fakty i popularne mity na temat diety w czasie karmienia piersią.

Dlaczego dieta w czasie laktacji jest tak ważna?

Właściwe bilansowanie diety w czasie laktacji może przynieść korzyści Tobie i maleństwu.

Bulb

Koszt energetyczny laktacji wynosi około 625 kcal każdego dnia. W związku z tym rośnie twoje dobowe zapotrzebowanie na kilokalorie, przy czym ważna jest także wartość odżywcza posiłków.

Dlatego ...

Karmiąc piersią potrzebujesz wartościowych posiłków, które dostarczą odpowiednią dawkę energii, potrzebną do produkcji pokarmu i tobie do prawidłowego funkcjonowania.

Bulb

Kaloryczność mleka kobiecego wynosi 70 kcal w 100 ml i waha się w zależności od momentu karmienia. Na początku mleko zaspokaja pragnie dziecka, przy długim karmieniu pokarm jest bardziej energetyczny.

Dlatego ...

Powinnaś karmić piersią na żądanie i obserwować czy dziecko się najada. Karm tak długo, jak potrzebuje tego maluszek – przynajmniej w pierwszym półroczu, aby zaspokajać jego głód i pragnienie.

Bulb

Ilość witamin A, B2, B12, folianów, jodu, selenu i kwasów tłuszczowych w mleku mamy zależy bezpośrednio od jej diety.

Dlatego ...

Dbaj o różnorodność produktów w swojej diecie, jedz regularnie 5-6 posiłków w ciągu dnia i sięgaj po źródła cennych składników potrzebnych tobie i maluszkowi.

Najważniejsze zasady diety w czasie laktacji:

Najważniejsze zasady diety w czasie laktacji:

Produkcja pokarmu to wydatek energetyczny dla Twojego organizmu. W czasie laktacji zapotrzebowanie na energię rośnie i jest wyższe niż w ciąży. Każdego dnia powinnaś spożywać 500 kilokalorii dodatkowo w pierwszym półroczu karmienia i 400 kcal więcej w drugim.

W ciągu dnia powinnaś spożywać 5 posiłków: 3 główne i 2 mniejsze. Dzięki temu unikniesz podjadania między posiłkami, a Twoja masa ciała stopniowo będzie wracała do wartości sprzed ciąży. Pamiętaj, aby każdy dzień zaczynać od śniadania.

Codzienne posiłki powinnaś komponować, tak aby uwzględniać zalecenia zawarte w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Podstawą jadłospisu są warzywa i owoce. Ważne są również produkty zbożowe, nabiał, jaja, ryby, mięso i źródła wysokiej jakości tłuszczów roślinnych.

W ciągu dnia powinnaś wypijać około 2,7 litra płynów (do tej puli liczy się nie tylko woda i napoje, ale także zupy czy niektóre owoce i warzywa). Najlepszym wyborem jest średniozmineralizowana woda. Możesz wypić 1-2 filiżanki kawy czy herbaty i sporadycznie sięgać po świeże soki owocowe.

Ze względów bezpieczeństwa Twojego i maluszka oraz dla zachowania zbilansowanej diety w czasie laktacji należy wykluczyć niektóre produkty. Zalicza się do nich np. alkohol, surowe: mięsa, ryby i jaja, jak np.: tatar, sushi czy kogel mogel. Powinnaś także ograniczyć słone i słodkie przekąski.

Dieta w czasie karmienia piersią oparta jedynie na kurczaku i ryżu nie jest właściwym wyborem. Nie powinnaś eliminować innych produktów z diety bez porozumienia z lekarzem. Jeśli nie ma wyraźnych wskazań do takiego sposobu odżywiania, monotonny jadłospis przyniesie więcej negatywnych skutków niż korzyści, np. w postaci niedoborów składników odżywczych.

Dlaczego dieta w czasie laktacji jest tak ważna?

Dlaczego dieta w czasie laktacji jest tak ważna.png

Suplementacja witaminowo-mineralna w czasie laktacji powinna być stosowana wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Dotyczy ona głównie kobiet, u których występują niedobory z powodu ograniczeń w diecie np. niewystarczające spożycie ryb czy praktykowanie diety wegetariańskiej bądź eliminacja niektórych grup produktów z powodu nietolerancji czy alergii pokarmowej.

Co, w jakiej ilości i dlaczego należy suplementować w czasie laktacji?

Witamina-D.png

Witamina D

2000 UI na dobę

Niezbędna jest także suplementacja tej witaminy u niemowlęcia. Witamina D wspiera układ odpornościowy i wspomaga gospodarkę wapniową, która ma wpływ na mocne kości.

Jak może wyglądać Twój posiłek, gdy karmisz piersią?

Jak może wyglądać Twój posiłek gdy karmisz piersią.png

Suplementacja witaminowo-mineralna w czasie laktacji powinna być stosowana wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Prawidłowe komponowanie posiłków podczas karmienia piersią nie jest skomplikowane – przede wszystkim pamiętaj, by dobierać produkty rozsądnie, dbaj o to, by dieta była różnorodna i urozmaicona oraz unikaj tego, co Ci może zaszkodzić.

Podczas układania jadłospisu pamiętaj, żeby jego podstawę stanowiły warzywa i owoce – dostarczają one wielu witamin i minerałów, które są Ci potrzebne szczególnie teraz. Możesz korzystać zarówno ze świeżych, jak również mrożonych produktów.

Nie zapominaj o produktach zbożowych – pełnoziarniste pieczywo, makarony oraz kasze zapewnią Ci uczucie sytości dzięki wysokiej zawartości błonnika.

Nabiał i produkty białkowe uzupełnią Twoją dietę o białko, a także m.in. o wapń, witaminę D i B12, które w produktach roślinnych występują rzadko.
Do produktów białkowych zaliczamy także orzechy, które mogą być świetną przekąską! Dostarczaj organizmowi dużo wody – najlepiej będzie, jeśli przez cały dzień będziesz ją pić małymi łyczkami.

Pytanie 1 z 6

Przepisy dla mam karmiących piersią.png

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna!

To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej
shutterstock_274197626 1.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

POZNAJ ENCYKLOPEDIĘ

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Pobierz dzienniczki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka.

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Image-Kalendarz-ciazy.png

Kalendarz ciąży

Chcesz wiedzieć czy ciąża przebiega prawidłowo?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?