Zapewne spotkałaś się ze sprzecznymi informacjami na ten temat i sama zadajesz sobie pytanie – czy dieta matki karmiącej piersią istnieje…? Dowiedz się, co na ten temat mówią najnowsze badania.
Dieta to sposób żywienia uwzgledniający twoje zapotrzebowanie, stan zdrowia czy fizjologię (np. ciąża, karmienie piersią). Zatem dieta matki karmiącej istnieje, ale nie należy mylić jej z restrykcjami żywieniowymi. Dowiedz się, jak komponować jadłospis w czasie laktacji.
Unikaj produktów, na które Ty lub dziecko macie alergię bądź nietolerancję pokarmową. Uważnie obserwuj, czy maluszek dobrze znosi produkty z Twojej diety – jeśli wystąpią niepokojące objawy, odstaw na chwilę podejrzany produkt i bacznie obserwuj symptomy. W razie wątpliwości poradź się lekarza.
Jest wskazaniem do wyeliminowania z twojego jadłospisu produktu lub grupy produktów (np. mleko, nabiał), które uczulają. Nie zaleca się diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”, gdyż zbyt duże restrykcje dietetyczne powodują, że w jadłospisie mamy pojawiają się niedobory cennych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych.
Co zrobić? Gdy zaobserwujesz niepokojące objawy u maluszka, zgłoś się do lekarza. Warto, abyś zanotowała, co jadłaś w przeciągu ostatnich 3-7 dni, m. in. na tej podstawie lekarz będzie szukał uczulającego pokarmu.
Zdarza się dość rzadko u niemowląt i z reguły jest to przejściowa nietolerancja laktozy, wynikająca z przebytej infekcji czy zatrucia pokarmowego. Ilość laktozy w twoim mleku jest stała i dieta nie wpływa na jej zmniejszenie czy zwiększenie.
Co zrobić? Nie podejmuj samodzielnie żadnych działań. Skonsultuj z lekarzem sposób żywienia niemowlęcia – w dużej mierze zależy od przyczyny nietolerancji laktozy. Dopiero po pogłębionej diagnostyce lekarz zaleci odpowiednie postępowanie.
Diagnostyka celiakii czy alergii na gluten to złożony, wieloetapowy proces. Zanim podejmiesz działania i wdrożysz ograniczenia w diecie powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Jeśli u twojego maluszka zdiagnozowano alergię lub nietolerancję glutenu dalej możesz karmić piersią.
Co zrobić? Z twojego jadłospisu powinnaś wyeliminować wszelkie źródła glutenu – produkty zbożowe, przetworzoną żywność oraz pokarmy zawierające śladowe ilości glutenu. Gdy maluszek podrośnie skonsultuj z dietetykiem sposób żywienia dziecka.
Laktoza to cukier występujący w mleku krowim. Jego największe stężenie jest w surowym mleku, zaś w przetworach – sery, jogurty czy kefiry - laktoza jest częściowo przetworzona i ich spożycie być może nie będzie powodować nieprzyjemnych dolegliwości u ciebie.
Co zrobić? W takiej sytuacji dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia powinnaś wyeliminować mleko krowie i ograniczyć spożycie nabiału. Nie rezygnuj ze wszystkich produktów mlecznych od razu – niektóre z nich są dobrze tolerowane.
Laktoza to cukier występujący w mleku krowim. Jego największe stężenie jest w surowym mleku, zaś w przetworach – sery, jogurty czy kefiry - laktoza jest częściowo przetworzona i ich spożycie być może nie będzie powodować nieprzyjemnych dolegliwości u ciebie.
Co zrobić? W takiej sytuacji dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia powinnaś wyeliminować mleko krowie i ograniczyć spożycie nabiału. Nie rezygnuj ze wszystkich produktów mlecznych od razu – niektóre z nich są dobrze tolerowane.
Nie ma dowodów na to, że składniki kapusty czy innych produktów, które mogą powodować wzdęcia, przechodzą bezpośrednio do mleka mamy i powodują np. kolki u dziecka karmionego piersią. Główną przyczyną kolki niemowlęcej jest niepełna dojrzałość układu pokarmowego maluszka. Często sprzyja jej niepoprawna technika karmienia piersią przez co dziecko połyka zbyt dużo powietrza. Warto skorygować ją z pomocą doradcy laktacyjnego.
Kofeina zawarta w wypitej kawie w pewnej ilości wydzielana jest razem z pokarmem. Aktywne substancje zawarte w kawie nadmiernie pobudzają maluszka. Nie musisz całkowicie rezygnować z kawy, ale staraj się nie pić mocnych naparów i ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie.
Obecnie zalecenia ekspertów mówią o konieczności przyjmowania witaminy D w ilości 2000 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę oraz kwasu DHA w ilości co najmniej 200 mg na dobę (a przy małym spożyciu ryb nawet 400-600 mg/d). Suplementację innych składników powinnaś skonsultować z lekarzem.
W pierwszych 3. miesiącach od porodu laktacja pozwoli na redukcję masy ciała o około 8 – 10 kg, po tym okresie proces zwolni i będziesz tracić 0,6 – 0,8 kg w miesiąc. Pamiętaj, że odchudzanie w czasie karmienia piersią nie jest zalecane.
Nie ma potrzeby wykluczania mleka czy innych produktów potencjalnie alergizujących „na wszelki wypadek”. Taka eliminacja jest niezbędna, gdy u Ciebie lub dziecka stwierdzono alergię bądź nietolerancję pokarmową. W takim przypadku o diecie eliminacyjnej decyduje lekarz, a jadłospis najlepiej ustalić w porozumieniu z dietetykiem.
Pytanie 1 z 6
Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.
Dowiedz się więcejUnikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.
POZNAJ ENCYKLOPEDIĘChcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...