Karmienie piersią a dieta eliminacyjna.png

Karmienie piersią a dieta eliminacyjna

Zapewne spotkałaś się ze sprzecznymi informacjami na ten temat i sama zadajesz sobie pytanie – czy dieta matki karmiącej piersią istnieje…? Dowiedz się, co na ten temat mówią najnowsze badania.

Dieta eliminacyjna w czasie karmienia piersią

Ksiazka-Bebiklub-Text&Image.png

Dieta to sposób żywienia uwzgledniający twoje zapotrzebowanie, stan zdrowia czy fizjologię (np. ciąża, karmienie piersią). Zatem dieta matki karmiącej istnieje, ale nie należy mylić jej z restrykcjami żywieniowymi. Dowiedz się, jak komponować jadłospis w czasie laktacji.

Co jest wskazane w czasie laktacji?

Mleko-i-nabial.png

Nabiał i mleko

Sięgaj po mleko o 2% zawartości tłuszczu, które jest cennym źródłem wapnia. Dla urozmaicenia diety możesz sięgnąć po mleka roślinne. Wybieraj naturalny nabiał (bez sztucznych dodatków i słodzików). Np. mleko krowie, kozie, owcze lub roślinne, naturalna maślanka, naturalny jogurt, naturalny kefir, zsiadłe mleko, ser twarogowy, ser żołty.

Pelnowartosciowe-bialko.png

Produkty dostarczające pełnowartościowe białko

Jaja, mięso oraz ryby (te spożywaj maksymalnie 2 razy w tygodniu). Pamiętaj, aby nie jeść surowych. Unikaj także smażonych. Wybieraj pieczone ryby i mięso, jajka gotowane lub jako dodatek do placków czy naleśników. Np. kurczak, indyk, cielęcina, chuda wołowina i wieprzowina, wędliny drobiowe, jaja, łosoś, śledź, dorsz, mintaj.

Bialko-roslinne.png

Źródła białka roślinnego

Do tej grupy zaliczą się przede wszystkim warzywa strączkowe i orzechy. Niektóre ze strączkowych mogą u ciebie powodować dolegliwości (np. wzdęcia) więc spożywaj je ostrożnie, obserwując objawy. Np. fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja, orzechy włoskie, laskowe, nerkowca oraz migdały, nasiona dyni i pestki.

Czego unikać w czasie laktacji?

Kawa-i-mocne-napoje.png

Mocnej kawy, herbaty, napojów typu cola i energetycznyc

Zawarta w nich kofeina i teina mogą przenikać do mleka i nadmiernie pobudzać maluszka. Dodatkowo słodkie napoje zawierają cukry proste i/lub sztuczne słodziki, które nie są zalecane w diecie mamy karmiącej piersią.

Alkohol.png

Alkoholu

Wbrew powszechnej opinii piwo nie pobudza laktacji - przeciwnie - alkohol w nim zawarty hamuje ją. Dodatkowo przenika do mleka mamy i ma niekorzystne działanie na dziecko karmione piersią.

Surowe-mieso-i-ryby.png

Surowych ryb, jaj i mięsa

Mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego u ciebie, które będzie objawiało się wysoką gorączką, wymiotami i biegunką.

O czym warto pamiętać?

Unikaj produktów, na które Ty lub dziecko macie alergię bądź nietolerancję pokarmową. Uważnie obserwuj, czy maluszek dobrze znosi produkty z Twojej diety – jeśli wystąpią niepokojące objawy, odstaw na chwilę podejrzany produkt i bacznie obserwuj symptomy. W razie wątpliwości poradź się lekarza.

Kiedy-zastosowac-diete-eliminacyjna-karmienie-piersia.png

Kiedy powinnaś zastosować dietę eliminacyjną, gdy karmisz piersią

Kiedy powinnaś zastosować dietę eliminacyjną, gdy karmisz piersią

Jest wskazaniem do wyeliminowania z twojego jadłospisu produktu lub grupy produktów (np. mleko, nabiał), które uczulają. Nie zaleca się diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”, gdyż zbyt duże restrykcje dietetyczne powodują, że w jadłospisie mamy pojawiają się niedobory cennych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych.

Co zrobić? Gdy zaobserwujesz niepokojące objawy u maluszka, zgłoś się do lekarza. Warto, abyś zanotowała, co jadłaś w przeciągu ostatnich 3-7 dni, m. in. na tej podstawie lekarz będzie szukał uczulającego pokarmu.

Zdarza się dość rzadko u niemowląt i z reguły jest to przejściowa nietolerancja laktozy, wynikająca z przebytej infekcji czy zatrucia pokarmowego. Ilość laktozy w twoim mleku jest stała i dieta nie wpływa na jej zmniejszenie czy zwiększenie.

Co zrobić? Nie podejmuj samodzielnie żadnych działań. Skonsultuj z lekarzem sposób żywienia niemowlęcia – w dużej mierze zależy od przyczyny nietolerancji laktozy. Dopiero po pogłębionej diagnostyce lekarz zaleci odpowiednie postępowanie.

Diagnostyka celiakii czy alergii na gluten to złożony, wieloetapowy proces. Zanim podejmiesz działania i wdrożysz ograniczenia w diecie powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Jeśli u twojego maluszka zdiagnozowano alergię lub nietolerancję glutenu dalej możesz karmić piersią.

Co zrobić? Z twojego jadłospisu powinnaś wyeliminować wszelkie źródła glutenu – produkty zbożowe, przetworzoną żywność oraz pokarmy zawierające śladowe ilości glutenu. Gdy maluszek podrośnie skonsultuj z dietetykiem sposób żywienia dziecka.

Laktoza to cukier występujący w mleku krowim. Jego największe stężenie jest w surowym mleku, zaś w przetworach – sery, jogurty czy kefiry - laktoza jest częściowo przetworzona i ich spożycie być może nie będzie powodować nieprzyjemnych dolegliwości u ciebie.

Co zrobić? W takiej sytuacji dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia powinnaś wyeliminować mleko krowie i ograniczyć spożycie nabiału. Nie rezygnuj ze wszystkich produktów mlecznych od razu – niektóre z nich są dobrze tolerowane.

Laktoza to cukier występujący w mleku krowim. Jego największe stężenie jest w surowym mleku, zaś w przetworach – sery, jogurty czy kefiry - laktoza jest częściowo przetworzona i ich spożycie być może nie będzie powodować nieprzyjemnych dolegliwości u ciebie.

Co zrobić? W takiej sytuacji dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia powinnaś wyeliminować mleko krowie i ograniczyć spożycie nabiału. Nie rezygnuj ze wszystkich produktów mlecznych od razu – niektóre z nich są dobrze tolerowane.

Mamy-pytaja-o-diete-w-czasie-laktacji.png

Mamy pytają o dietę w czasie laktacji

Mamy pytają o dietę w czasie laktacji

Nie ma dowodów na to, że składniki kapusty czy innych produktów, które mogą powodować wzdęcia, przechodzą bezpośrednio do mleka mamy i powodują np. kolki u dziecka karmionego piersią. Główną przyczyną kolki niemowlęcej jest niepełna dojrzałość układu pokarmowego maluszka. Często sprzyja jej niepoprawna technika karmienia piersią przez co dziecko połyka zbyt dużo powietrza. Warto skorygować ją z pomocą doradcy laktacyjnego.

Kofeina zawarta w wypitej kawie w pewnej ilości wydzielana jest razem z pokarmem. Aktywne substancje zawarte w kawie nadmiernie pobudzają maluszka. Nie musisz całkowicie rezygnować z kawy, ale staraj się nie pić mocnych naparów i ograniczyć do 1-2 filiżanek dziennie.

Obecnie zalecenia ekspertów mówią o konieczności przyjmowania witaminy D w ilości 2000 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę oraz kwasu DHA w ilości co najmniej 200 mg na dobę (a przy małym spożyciu ryb nawet 400-600 mg/d). Suplementację innych składników powinnaś skonsultować z lekarzem.

W pierwszych 3. miesiącach od porodu laktacja pozwoli na redukcję masy ciała o około 8 – 10 kg, po tym okresie proces zwolni i będziesz tracić 0,6 – 0,8 kg w miesiąc. Pamiętaj, że odchudzanie w czasie karmienia piersią nie jest zalecane.

Nie ma potrzeby wykluczania mleka czy innych produktów potencjalnie alergizujących „na wszelki wypadek”. Taka eliminacja jest niezbędna, gdy u Ciebie lub dziecka stwierdzono alergię bądź nietolerancję pokarmową. W takim przypadku o diecie eliminacyjnej decyduje lekarz, a jadłospis najlepiej ustalić w porozumieniu z dietetykiem.

Pytanie 1 z 6

Przepisy dla mam karmiących piersią.png

Przepisy dla mam karmiących piersią

Dieta mamy karmiącej piersią nie musi być nudna! To, co jesz wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie oraz rozwój Maluszka - zadbaj o urozmaicony jadłospis.

Dowiedz się więcej
shutterstock_274197626 1.png

Encyklopedia Zdrowego Brzuszka

Unikalny leksykon, dzięki któremu żadne hasło związane z brzuszkiem nie będzie już stanowiło dla Ciebie tajemnicy.

POZNAJ ENCYKLOPEDIĘ

Zapoznaj się z niezbędnikiem przyszłej mamy

Chcesz wiedzieć jak krok po kroku wprowadzać maluszka w świat nowych smaków? Zarejestruj się i...

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka.

Poradniki - tools.png

Poradniki

Poznaj zagadnienia dotyczące zdrowia dziecka

Dowiedz się więcej
Kalendarz rozwoju - tools.png

Kalendarz rozwoju

Chcesz wiedzieć czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Dowiedz się więcej

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać
o rozwoju i żywieniu
Twojego dziecka?