Ból nóg w ciąży – powody, sposoby zapobiegania

5 min
bol_nog_w_ciazy

Ból nóg w ciąży to często zgłaszana przez kobiety dolegliwość. Może się pojawić już w pierwszych tygodniach jej trwania, choć zdecydowanie częściej skarżą się na niego ciężarne w II i III trymestrze ciąży. Oprócz bólu przyszłej mamie dokuczać mogą również skurcze łydek i opuchlizna. Czym jest spowodowany ból nóg w ciąży? Jak sobie z nim radzić? Czy rwący ból nóg w ciąży powinien stanowić powód do niepokoju? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadane pytania!

bol_nog_w_ciazy
bol_nog_w_ciazy

Ból nóg w ciąży – dlaczego występuje?

Co może powodować bóle nóg w ciąży? Tak naprawdę przyczyn może być wiele, między innymi:

● dodatkowe obciążenie organizmu przez rosnący brzuszek i związane z nim dodatkowe kilogramy,

● zatrzymywanie wody w organizmie,

● zaburzony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych,

● niedobory witamin i minerałów, w tym zwłaszcza magnezu,

● zbyt mała aktywność fizyczna.

● ucisk rosnącej macicy na nerw kulszowy, biegnący poniżej macicy,

● zakrzepica.

Ból nóg w ciąży może przyjmować różny charakter. U niektórych kobiet jest to po prostu uczucie ociężałych nóg, któremu towarzyszą obrzęki i ogólne osłabienie. Inne z kolei skarżą się na nieprzyjemne, rwące bóle nóg w ciąży lub nagłe i silne skurcze łydek, pojawiające się zwłaszcza w nocy. Bez względu na to, jakiego rodzaju ból Cię dotyka, jeżeli pojawia się często – powinnaś skonsultować go z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Czy rwący ból nóg w ciąży może niepokoić?

Jeżeli często cierpisz na silne, rwące bóle nóg w ciąży, pojawiające się od kolana w dół – mogą one świadczyć o rozwijającej się w Twoim organizmie zakrzepicy. Jakie jest jej podłoże? W ciąży obserwujemy m.in. zwolnienie przepływu krwi żylnej oraz zmiany w układzie krzepnięcia, które predysponują do jej rozwoju. Ryzyko zakrzepicy jest większe zwłaszcza u kobiet po 35. roku życia, z nadmiarem dodatkowych kilogramów, a także u tych, które przed ciążą stosowały doustną antykoncepcję hormonalną.

W jej przebiegu ból nóg w ciąży pojawia się zwłaszcza po dłuższym przebywaniu w pozycji pionowej i towarzyszą mu: zaczerwienienie, opuchlizna czy uczucie rozpierania. Bez względu więc na to, czy cierpisz na ból nóg w 9. miesiącu ciąży, czy jesteś dopiero na jej początku – jeżeli pojawia się on często i jest wyjątkowo silny, nie należy go lekceważyć. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i nie wpadaj w panikę, tylko na spokojnie zgłoś ten objaw swojemu lekarzowi.

Ból nóg w ciąży 1 trymestr – najczęstsze objawy?

W pierwszym trymestrze ciąży ból nóg najczęściej spowodowany jest niedoborami magnezu i potasu i występuje jako bolesne skurcze łydek. Pomocne może okazać się więc zrezygnowanie z takich napojów jak kawa czy mocna czarna herbata (w dużych ilościach mogą przyczyniać się do wypłukiwania tych pierwiastków z organizmu) i stosowanie dodatkowej suplementacji. Pod koniec pierwszego trymestru stopniowo też powiększa się ciążowy brzuszek, jednak wciąż jest na tyle niewielki, że raczej nie stanowi istotnego obciążenia dla mięśni Twoich nóg.

Jeżeli przed ciążą miałaś już skłonność do występowania żylaków – w ciąży mogą one być dla Ciebie jeszcze bardziej dokuczliwe, nawet w pierwszych tygodniach jej trwania. By uniknąć bólu nóg i nieprzyjemnego mrowienia staraj się więc unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, a gdy tylko jest to możliwe – trzymaj nogi na podwyższeniu.

Ból nóg w ciąży 2 trymestr – jak sobie z nim radzić?

W II i III trymestrze rwące bóle nóg w ciąży mogą przybierać na sile i pojawiać się nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. Jak im zapobiegać? Możesz:

● Wziąć ciepły prysznic,

● W trakcie odpoczynku wybierać do spania lewy bok,

● Wykonywać masaż kostkami lodu,

● Pamiętać o ćwiczeniach rozciągających mięśnie nóg w trakcie dnia,

● Pozostawać aktywną fizycznie na tyle, na ile jest to możliwe.

Ból nóg w ciąży 3 trymestr – poznaj skuteczne metody łagodzenia bólu

Jeżeli chodzi o ból nóg w ciąży, 3 trymestr to czas, kiedy może on zwiastować zbliżający się poród, zwłaszcza jeżeli obejmuje uda i okolice pachwiny. Jego przyczyną może być bowiem nic innego jak obniżająca się główka dziecka, zmierzająca powoli do kanału rodnego.

W ostatnich tygodniach ciąży przyszła mama jest także bardziej narażona na gromadzenie się wody w organizmie, a co za tym idzie obrzęki i ból w kończynach dolnych. By ograniczyć ich występowanie, wskazane jest:

● unikanie długotrwałego przebywania w pozycji pionowej,

● ograniczenie ilości soli w diecie,

● odpowiednie nawodnienie,

● spożywanie dużej ilości produktów zawierających witaminę C,

● chłodne kąpiele,

● zimne okłady,

● noszenie butów na płaskim obcasie,

● korzystanie ze specjalnych pończoch lub rajstop uciskowych,

● codzienne spacery,

● regularne ćwiczenia rozluźniające.

Jeżeli pomimo wspomnianych działań opuchlizna i ból nóg w ciąży stale się utrzymują, lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne kończyn, pozwalające na weryfikację czy przepływ krwi w naczyniach jest prawidłowy (USG Doppler).

Ból nóg w ciąży podczas snu

Kobiety w zaawansowanej ciąży często skarżą się na odczuwany w nocy ból mięśni nóg. W ciąży nie jest to niczym dziwnym, zwłaszcza jeżeli przyszła mama w ciągu dnia wykazywała się dużą aktywnością. Dodatkowe kilogramy i zmiana środka ciężkości mogą sprzyjać nadmiernym obciążeniom mięśni nóg, co w efekcie będzie skutkować dolegliwościami bólowymi. Silny, nagły ból łydek w środku nocy może być również efektem skurczu i sygnałem, że w organizmie ciężarnej występuje niedobór magnezu. By zminimalizować ich występowanie warto:

● rozciągać mięśnie łydek przed pójściem spać,

● brać przed snem ciepły prysznic,

● spać w pozycji bocznej.

Rwące bóle nóg w ciąży mogą pojawiające się zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, mogą ponadto świadczyć o tym, że przyszła mama cierpi na zakrzepicę. Jeszcze inną przyczyną wyjaśniającą ból nóg w ciąży w nocy jest zespół niespokojnych nóg, niejednokrotnie diagnozowany właśnie u kobiet w ciąży, zaburzający prawidłowy sen. W jego przypadku ból jest zwykle niewielki, często wręcz kobiety zgłaszają zaledwie lekkie mrowienie lub swędzenie nóg, które ustępuje wyłącznie w trakcie ruchu kończyn dolnych. Wraz z zaawansowaniem ciąży dolegliwości te mogą się nasilać, prowadząc u przyszłej mamy do bezsenności i przewlekłego zmęczenia.

Oceń ten artykuł: